To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Termy Cieplickie opóźnione. O ile?

Termy Cieplickie opóźnione. O ile?

- Od jakiegoś czasu nic nie dzieje się przy budowie Term Cieplickich – zgłosili nam okoliczni mieszkańcy. Sprawdziliśmy: okazało się, że podczas robot pękła ściana budynku, który ma być zaadoptowany na potrzeby basenów termalnych! Co będzie dalej z inwestycją, kluczową dla rozwoju miasta?

Okazuje się, że w trakcie robót ziemnych pękła jedna ściana budynku. To była hala zakładu, która miała być zaadaptowana na potrzeby Term. Budynek zaczął osiadać. Przerwano prace ziemne, na ścianach założono larseny, celem obserwacji dalszego osiadania adoptowanego budynku.

Obserwacje trwały kilka miesięcy. Na początku lipca miasto zleciło ekspertyzę, która miała dać odpowiedź, czy budynek nadaje się do rozbiórki, czy można też kontynuować prace. Ta ekspertyza w piątek trafiła do urzędu. Z niej wynika, że nie będzie konieczności wyburzania byłej hali. Tak orzekł sporządzający ją Wojciech Jakszycki, prowadzący firmę Usługi Inżynierskie i Budowlane we Wrocławiu. Specjalizuje się zarówno w projektowaniu, nadzorze budowlanym oraz sporządzaniu takich ekspertyz. Z obserwacji wynika, że od 1,5 miesiąca nie obserwuje się osiadania budynku.

Rozbiórki nie będzie, ale...
Tyle, że to nie koniec kłopotów. Ekspert orzekł, że wykonawca będzie musiał zabezpieczyć tę ścianę, np. poprzez klamry spinające. Trzeba też będzie zaniechać dalszych prac ziemnych w pobliżu tego budynku. A to właśnie przy nim miała stać hala główna Term.
(...)

- Nic złego się nie dzieje – uważa Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry. - Zleciliśmy ekspertyzę, bo tak nakazują przepisy. Ściana zostanie zabezpieczona, na miejscu cały czas trwają prace budowlane. Usiądziemy z wykonawcą do ustalania dalszego harmonogramu prac.

Według umowy z wykonawcą, budowa Term Cieplickich ma zakończyć się do 30 listopada tego roku. Już dziś wiadomo, że termin ten jest nierealny.

Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 31/11.

Termy Cieplickie opóźnione. O ile?
Termy Cieplickie opóźnione. O ile?
Termy Cieplickie opóźnione. O ile?
Termy Cieplickie opóźnione. O ile?
Termy Cieplickie opóźnione. O ile?
Termy Cieplickie opóźnione. O ile?

Komentarze (17)

oto co zostalo z fampy skandal od wielu lat :P albo zwykle swinstwo

Autor artykułu i sprawdzający ,to normalnie barany są i tyle. Adoptuje-to się dzieci a budynek jest ADAPTOWANY. Zapamiętajcie sobie to raz na jutro!!!!

Panie redaktorze larseny to są stalowe ścianki wbijane w ziemię jedna obok drugiej i powstaje wtedy szczelna ściana zabezpieczająca wykop! Plomby zakłada się na pęknięciach murów aby sprawdzić czy dalej nie pękają. Mogą być one szklane, lub gipsowe. Klamry zwane także ankrami są to pręty spinające pękający budynek tak jak się zadrutowuje popękany garnek gliniany!
Wykonawca, z projektantem, nie powinien mieć problemu przed zabezpieczeniem budynku a potem kontynuowaniem prac!

a to tylko Polska przecież.....

Oj od razu barany. Bez przesady. Z publikacji red Zapory ps ROB na łamach JG wynika tylko tyle, że posiadł on specyficzną, oryginalną wiedzę i beztrosko dzieli sią nią na łamach NJ, ku nie ukrywam mojej usiesze.

Do kazimierza p.
Ścianka Larsena (Larssena) - profil z blachy falistej o grubości ok. 1 cm.[potrzebne źródło] Wykorzystywana jako szczelna ściana oporowa umacnia i uszczelnia nabrzeża. Bywa również wykorzystywana do budowy koferdamu, jako grodzi stawianej podczas prac wodnych. Stosowana również jako zabezpieczenie fundamentów przed możliwym osuwem.

Ścianka Larsena jest ścianą wykonaną za pomocą konkretnego rodzaju brusa – opartego na profilu stalowym typu Larsena. Inne rodzaje ścianek szczelnych są oparte na innych profilach[1].

Dziękuję, żeś to tak dokładnie uściślił, choć to nie zmienia sensu mej wypowiedzi! Na pewno larsen to nie plomba!;-)

Może warto się zainteresować innymi inwestycjami realizowanymi przez Generalnego Wykonawcę Cieplickich Term??? Nie płaci podwykonawcom i chyli się ku upadkowi, to może być prawdziwa przyczyna przestoju....

Bardzo szkoda, że utopiono tyle funduszy w tak kiepskiej lokalizacji! Wystarczyło wyremontować basen przy ul, Lubańskiej doprowadzając obiekt do stanu z widokówek. Super dojazd i byłoby gzie zaparkować!!!!

Termy na terenie dawnej Fampy to utopione społeczne pieniądze. Przestrzegało przed tym wielu ludzi którzy maja olej w głowie.Kiese nabili sobie obecni właściele i decydenci.Oprócz mankamentów lokalizacyjnych o których wspominał mój poprzednik teren na których trwają prace to najbardziej brudny obszar byłej Fampy zanieczyszczony odpadkami i olejami po byłej tzw krajalni,która latami/myślę 40 lat/ bezkarnie wsiąkały w glebę skutecznie ją zanieczyszczając.Sadzę , że nikt z właścicieli o tym nie powiedział a projektanci nie przewidzieli stosownych wierceń kontrolnych by teren po zakładzie przemysłowym sprawdzic.By zrobić to porzadnie należy wymienić grunt na głębokośc ok 3 metrów i ponieść koszty
utylizacji wywiezionej ziemi.
Tak to jest jak robia interesy za nieswoje pieniądze nieudacznicy z pazernymi właścielami.

:evil: kom zbedny

a następnie długo wisiał on w gablotce na Placu Piastowskim. Było to blisko 20 lat temu, o ile mnie pamięć nie zawodzi to ster miasta dzierżyła ekipa w bardzo podobnym składzie. Przeprowadzano wiercenia, ciepła woda trysnęła w parku i... ciągle to samo...

No te 20 lat to przesada ale faktycznie było to za rządów ekipy w zbliżonym składzie. Konkurs ogłosiła Pani prezydent Zofia C. Fajny był a wypasioną imprezą na koniec nagrodą dla zwycięscy (coś z 50 kawałków czyli nawet dzisiaj niezła kaska) za fajowy projekt term między ul. Sobieszowską a autostradą słońca. Ciekawe co się stało z tym projektem i czy ktoś odpowiedział za utopione wtedy pieniądze. Potem jeszcze pomysł pod wałami w Cieplicach i Sobieszów. A ktoś wybrał najgorszą z branych pod uwagę. Ciekawe ile PM Poland zarobiło na sprzedaży działki pod te termy. I kto to opiniował pod względem ekonomicznym. Bo trzeba być naprawdę bystrym inaczej żeby wydać zgodę na budowę baseny koło czynnego zakładu produkcyjnego, rzeki i przedszkola. Pomysł godny Jasia Fasoli nawet żeby wozić materiały trzeba dymać dookoła Cieplic normalnie sen wariata a nie budowa.
jeśli ktoś ma inne zdanie lub inne wiadomości niż ja i ma ochotę mnie poprawić zapraszam do korespondencji celowo podałem e-mail.
Jeśli napisze do mnie ktoś w włodarzy naszego miasta i jasno mi wyłoży, ze mylę się twierdząc że cała to budowa to jakiś chory plan to też zapraszam chętnie przeproszę na tym forum.
Pozdrawiam
paweljo

od dziesięcioleci są źródła wód termalnych w Cieplicach, pani Zofia Cz. była już prezydentem Jeleniej Góra a mieszkańcy jak nic z tego nie mieli - tak dalej nie mają - i pewnie mieć nie będą ! Ot mamy władzę ... SKANDAL I DRAŃSTWO !!!

oto Polska właśnie! :(