To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Teatr Zdrojowy piękny jak dawniej

Teatr Zdrojowy piękny jak dawniej

Trzy lata trwał ostatni etap modernizacji i rozbudowy Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Dziewiętnastowieczny obiekt przeszedł kompleksową renowację - wnętrzom przywrócono dawny, elegancki wystrój, a teatr wyposażono w najnowocześniejszą technikę i aparaturę sceniczną. Aktorzy i pracownicy techniczni mają teraz świetne warunki pracy.

Trzy lata trwał ostatni etap modernizacji i rozbudowy Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Dziewiętnastowieczny obiekt przeszedł kompleksową renowację - wnętrzom przywrócono dawny, elegancki wystrój, a teatr wyposażono w najnowocześniejszą technikę i aparaturę sceniczną. Aktorzy i pracownicy techniczni mają teraz świetne warunki pracy.

Dyrekcja teatru zaprosiła dziś dziennikarze na zwiedzanie wyremontowanego obiektu. Efekt prac budowlanych i konserwatorskich jest zaskakujący. Ci, którzy pamiętają wystrój i zdobienia „starego” wnętrza nie odnajdą nic z tamtej kolorystyki.

Na podstawie zachowanych detali architektonicznych oraz znajdującej się pod przemalowaniami pierwotnej dekoracji malarskiej i kolorystyki możliwe było, dzięki konserwacji zachowanych rekonstrukcji fragmentów oryginału, odtworzenie pierwotnego wystroju wnętrza. Na balkonie odkryte zostały gryfy malowane na papierze, a na suficie proscenium odtworzono malowane rozety. Sufit zdobi pierwotna dekoracja w formie velarium, czyli malowidło przypominające rozpiętą zasłonę. Obecna kolorystyka wnętrz to ciemny turkus połączony z kilkoma odcieniami beżu wraz ze srebrnymi zdobieniami.

Pod sufitem zawisł piękny kryształowy żyrandol wyprodukowany w Czechach, a poprzedni, pochodzący z początku lat 70. ceramiczny żyrandol projektu Stanisława Brodziaka, zostanie przekazany do muzeum.

Odrestaurowany obiekt wyposażono w nowe fotele na widowni. Teatr pomieści 200 osób. Kosztem dwóch rzędów krzeseł na balkonie urządzono profesjonalną kabinę dla akustyka i elektryka. Ci ostatni mają do dyspozycji bardzo nowoczesna aparaturę komputerową, która umożliwia precyzyjne sterowanie światłem na scenie, a urządzenia akustyczne pozwolą nawet na realizację  nagrań fonograficznych.
Na widowni i scenie w czasie najpoważniejszych prac budowlanych poza ścianami nie było ani podłogi, ani dachu, była za to wielka dziura.

Nad sceną podniesiono dach, a w podcsenium urządzono magazyny i pomieszczenia techniczne. Sama scena otrzymała kompletne, nowoczesne urządzenia. Dziś ruchem kulis, kurtyny, horyzontów i zawieszanych elementów scenografii maszynista kieruje przy użyciu komputerowego pulpitu.

- Zależało nam na tym, by scena wyposażona była w orkiestron. Chcemy, by teatr służył nie tylko naszej podstawowej działalności, ale też był miejscem koncertów, recitali i innego rodzaju występów – mówi Małgorzata Nauka.

We wcześniejszych etapach modernizacji dobudowano z tyłu teatru nową część, która pomieściła, m.in. garderoby, szatnię, salę prób i sanitariaty. Odrestaurowano także elewację frontową, która w nocy jest ładnie iluminowana.

Cieplicki teatr wybudowano w latach 1835-1836 z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha. Obiekt wzorowano na berlińskim teatrze projektu Schinkla. Początkowo budowla funkcjonowała jako teatr dworski, a od 1840 roku przeznaczono ją dla szerszego kręgu elitarnej publiczności.

Po wojnie teatr przeszedł na własność Uzdrowiska Cieplice, które przekazało obiekt miastu w 1999 roku. Teatr był wtedy w fatalnym stanie technicznym, a Teatr Animacji rozpoczął w nim prace od poustawiania na scenie wiader i misek, bo dach w wielu miejscach przeciekał.
Modernizacja i rozbudowa Teatru Zdrojowego była możliwa dzięki dotacji uzyskanej przez miasto z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 1,91 mln euro.

 

Komentarze (1)

Czyżby kolejny "sukces" obecnej zawiłej ekipy???