To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tańsza woda w Podgórzynie, być może stanieje i w innych gminach

Fot. UG Podgórzyn

Ponowne przeliczenie taryf w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji przyniosło dobry efekt dla mieszkańców Podgórzyna. Od 1 stycznia 2021 r. zapłacą o 3 zł mniej za metr sześcienny. Władze spółki zapowiadają przegląd taryf ustalonych dla pozostałych gmin.

Według Dariusza Daraża, prezesa KSWiK, dotychczasowa taryfa opłat zawierała błędy i wymagała korekty. W przypadku taryfy ustalonej dla Podgórzyna wysoka cena wynikała m.in. z tego, że ścieki z Miłkowa i Ścięgien miały już uwzględnioną wyższą taryfę związaną z oddaniem do użytku oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, która według planów miała już funkcjonować. Ponieważ jednak jeszcze nie funkcjonuje, należało to skorygować. Dodatkowo w dotychczasowej taryfie uwzględniono koszty amortyzacji podatku od modernizacji oczyszczalni ścieków w Marczycach, gdy tymczasem w ubiegłym roku gmina Podgórzyn zadeklarowała, że wybuduje ją z własnych środków, bez wsparcia KSWiK.

 

- Zmniejszenie kosztów było możliwe również dzięki temu, że jesteśmy obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się gminą w regionie, a zwiększona ilość nowych odbiorców umożliwia hurtowe obniżenie ceny – przekonywał Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna, na wspólnej konferencji prasowej z władzami KSWiK.

 

Nowa taryfa opłat została KSWiK przesłana do Wód Polskich w dniu 15 września 2020r. i powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021r. Warto wspomnieć, że cena za wodę jaka obowiązuje mieszkańców zależy nie tylko od taryfy, ale również od dopłat gminy.

Prezes Daraż poinformował, że władze spółki przeanalizują taryfy także pozostałych gmin-członków KSWiK. Niewykluczone, że w wyniku korekt możliwe będzie obniżenie cen wody także w innych gminach należących do spółki.
 

Komentarze (4)

"wysoka cena wynikała m.in. z tego, że ścieki z Miłkowa i Ścięgien miały już uwzględnioną wyższą taryfę związaną z oddaniem do użytku oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, która według planów miała już funkcjonować. Ponieważ jednak jeszcze nie funkcjonuje, należało to skorygować"
Znaczy że oddacie ludziom nienależnie pobrane pieniądze?

Też tak zrozumiałam.

Ble ble ble. 11 października, to czas który zweryfikuje jak ludzie z gminy podejdą do tej zmiany.

Tak jest!!!! 11 PAŹDZIERNIKA