To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tam. Czyli gdzie?

Tam. Czyli gdzie?

Tam. Cykl fotografii zrealizowanych przez jeleniogórskiego fotografa Wojciecha Miatkowskiego od najbliższego piątku, 18 marca, będzie można oglądać w Galerii Korytarz w Jeleniogórskiego Centrum Kultury. 

Przestrzeń fotograficznego kadru wypełniona pastelowymi kolorami zmierzchu. Wpatrując się dłużej dostrzegamy horyzont niknący tam, gdzie ciemniejąca tafla morza przechodzi w jaśniejący resztkami gasnącego światła nieboskłon. Właściwie nic, co mogłoby szczególnie przykuć nasz wzrok. Obraz działa na widza całą powierzchnią, wciąga nas w głębię skojarzeń, pobudza wyobraźnię.
Nie tu ale może w zasięgu ręki a może jednak gdzieś poza horyzontem? Tytułowe Tam ma być królestwem wyobraźni, intymnym obszarem tego co nienazwane.
- Przedstawiam pamiątkowe fotografie moich emocji, mam nadzieję, że nie do końca oczywiste, i niosące zagadkę na miarę światła otoczonego przez nadciągające ciemności - mówi o swojej najnowszej wystawie Wojciech Miatkowski. Dodaje, że morze pociągało go od dzieciństwa ale nie jako atrakcja turystyczna, oczywista jak rozmazane bajoro z PRL-owskich pocztówek. Działało na niego bardziej jak metafizyczna, nieokreślona dal i głębia.
Wpatrując się w magnetyczne i bezkresne Tam, niemal fizycznie czujemy gorączkowy niepokój niegdysiejszych odkrywców. Dla autora morze najbardziej pociągające jest po zmierzchu. Cień zdążył już wchłonąć szczegóły plaży ale powierzchnia wody wciąż błyszczy resztkami światła, gubiąc granice między lądem a niebem. Przez długie sekundy matryca fotograficznej kamery rejestruje ten spektakl, swoiste misterium fotografii i przeczucie dotknięcia nieobjętej przestrzeni połykanej przez noc.
- W cyklu fotografii TAM zrealizowanego w latach 2012–2015, oprócz spojrzenia w dal, tego najbardziej oczywistego, bo kierowanego automatyzmem wzroku, odkrywam także spojrzenie w głąb. Szum fal i światło zapadające w głębinę, jest dla mnie oczyszczające. Przywraca równowagę i poczucie sensu – mówi o swoje wystawie Wojciech Miatkowski
Wernisaż w piątek, 18 marca, o godz. 16.00 w Galerii KORYTARZ/JCK (ul. Bankowa 28/30).
Wystawa czynna do 18 kwietnia 2016 r.

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich" z 29 marca 2016.