To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szymon Nehring zagra Rachmaninowa

Szymon Nehring wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra III Koncert fortepianowy d-moll S. Rachmaninowa. Fot. Piotr Markowski

Przed nami pierwsze z jesiennych wydarzeń muzycznych z koncertowego cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”. Już w najbliższy piątek, 18 listopada, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej filharmonii koncert pod batutą Jerzego Koska. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej wystąpi Szymon Nehring. W programie muzycznego wieczoru, który słowem poprowadzi Elżbieta Terlega-Stachów, III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa oraz IV Symfonia e-moll Elegijna op. 98 Johannesa Brahmsa.

Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, podczas którego jako jedyny Polak zagrał w finale, otrzymuje mnóstwo zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy.
Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.
Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.), I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). Na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 r. otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej i za zasługi dla muzyki polskiej.
W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która została wyróżniona m.in. nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 (w kategorii Album roku recital solowy).
W grudniu ubiegłego roku, podczas trasy koncertowej wraz z Santander Orchestra, występował z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Z tą samą orkiestrą wystąpił w Warszawie, w marcu 2016 r., podczas jubileuszowej, dwudziestej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, wykonując Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Rachmaninowa.
Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują występy w Ameryce Południowej, Chinach, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w wielu miastach w całej Polsce.
Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010 r.), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana. Szymon Nehring jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 15 listopada 2016 r. Zapraszamy!