To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szlak z Pielgrzymów na Odrodzenie już otwarty

FOT.KPN

Od dzisiaj (15.10) turyści mogą wędrować zielonym szklakiem od Pielgrzymów na Odrodzenie. Szlak został wyremontowany i wycieczki są teraz bezpieczniejsze.

To kolejna inwestycja w Karkonoskim Parku Narodowym, której realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu funduszy unijnych, ale też środków z biletów za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. - Jesteśmy przekonani, że otwarcie tego odcinka szlaku umożliwi bezpieczne wędrówki turystów Ścieżką nad Reglami, a przede wszystkim przyczyni się do zminimalizowania negatywnego wpływu i presji intensywnego ruchu turystycznego na cenne ekosystemy leśne i nieleśne, objęte ochroną w Karkonoskim Parku Narodowym- mówią pracownicy Parku.

Inwestycja była realizowana przez Karkonoski Park Narodowy dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Remont szlaku zielonego kosztował 2 016 195,31 zł brutto, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 1 393 141,78 zł. Było to niełatwe zadanie i wymagało dostarczenia na miejsce dużej ilości materiału budowlanego zapewniającego wykonanie wszystkich prac remontowych: 156 m3 drewna na ponad 1 km kładek oraz 2 mostki 1 585,8 ton kamienia na ponad 3,5 km szlaku brukowanego.

Długość wyremontowanego odcinka szlaku wynosi 4,6 km, a całe przedsięwzięcie trwało 12 miesięcy.

Wykonawcą prac była firma PPHU „TRAPER” Maciej Biesek, nadzór budowlany spoczywał w rękach Adama Kędziorka. Po stronie KPN prace koordynowali Michał Makowski oraz Anna Mitek z Działu Udostępniania Parku oraz Joanna Kuś - Konserwator O.O. Śnieżka i Krzysztof Bisaga – Nadleśniczy Karkonoskiego Parku Narodowego.

kpn5.jpg
kpn4.jpg
kpn3.jpg
kpn2.jpg
kpn.jpg