To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoły do likwidacji?

Fot. SP Sosnówka

Trzem szkołom w regionie grozi likwidacja. W gminie Podgórzyn samorząd chce zamknąć szkołę w Sosnówce, w gminie Gryfów Śląski takie plany sa wobec szkoły w Uboczu, a samorządowcy z Lwówka Śląskiego chcą zamknięcia szkoły w Niwnicach. W każdej z tych miejscowości protestują rodzice. Najsilniej w Sosnówce.

Samorządowcy (nie tylko z tych gmin, gdzie już podjęto likwidacyjne kroki) zapowiadają, że to dopiero początek fali zamykania szkół, do których uczęszcza niewielu uczniów i winą za to obarczają rząd.
- Rosnące w budżetach samorządów koszty finansowania oświaty i rządowe gwarancje podwyżek dla nauczycieli poważnie pogorszy sytuację samorządów. Środki przekazywane przez ministerstwo w formie subwencji są dalece niewystarczające, a co za tym idzie, kosztami zostają obciążone władze lokalne. To zmusza samorządy do podjęcia radykalnych i bardzo źle ocenianych przez mieszkańców działań: likwidacji niewielkich placówek – tłumaczą przedstawiciele lokalnych władz.
Właśnie rozpoczyna się decydujący okres dla takich decyzji, bo do końca lutego samorządy muszą podjąć stosowne uchwały i przedstawić niezbędne informacje. Dolnośląskie kuratorium oświaty informuje, że na obszarze działania delegatury jeleniogórskiej są trzy takie przypadki właśnie w Sosnówce, Uboczu i Niwnicach.

***

Największy opór wzbudza likwidacja pierwszej z tych szkół. Przymierzano się zresztą do niej już w ubiegłym roku, ale ostatecznie władze gminy Podgórzyn  odstąpiły od pomysłu. W grudniu tego roku znowu do niego wróciły i rada przyjęła uchwałę intencyjną. To całkowicie zaskoczyło uczniów, nauczycieli i rodziców korzystających ze szkoły w Sosnówce, bo byli pewni, że zrealizowali wszystkie warunki, które na początku ubieglego roku określono, jako warunkujące dalsze istnienie szkoły. Przede wszystkim zapewniono właściwą ilość uczęszczającej do niej dzieci - także spoza Sosnówki i Staniszowa, czyli miejscowości, które do tej szkoły przynależą. Wyliczyli też, że ich szkoła nie jest wcale najdroższą w gminie ani pod względem całkowitych kosztów utrzymania, ani w przeliczeniu na jednego ucznia. Usunięto też zagrożenia, które wykazała kontrola p-poż. (teraz właśnie mankamenty w zakresie bezpieczeństwa są głównym argumentem samorządu za likwidacją placówki.
Przed kilkoma dniami odbyło się spotkanie dużej grupy mieszkańców z kuratorem, na którym miały być też władze gminy. Wójt jednak ogłosił, że nikt z nim nie uzgodnił terminu, więc gmina nie była na nim reprezentowana. Kurator zapowiedział zorganizowanie kolejnego spotkania, bo chce poznać argumenty stron zanim podejmie decyzję o zgodzie lub sprzeciwie na likwidację szkoły. Obecnie opinia kuratora jest niezbędna i wiążąca.

Na spotkaniu mieszkańcy obalili tezę o rzekomych zagrożeniach wynikających ze stanu budynku. Obecny tam zastępca komendanta jeleniogórskiej PSP potwierdził, że szkoła jest bezpieczna.

***

Kurator już wypowiedział się o zamiarze likwidacji szkoły w Niwnicach, wydając opinię negatywną dla przyjętej w grudniu uchwały intencyjnej. Kurator argumentował, że szkoła jest zbyt ważnym miejscem integrującym mieszkańców miejscowości, żeby ją likwidować. Nie odniósł się do kosztów jej utrzymania.
Samorząd jest jednak zdecydowany i chce podjąć uchwałę o zamiarze likwidacji z przekształceniem w filię SP nr 1.
- W szkole w Niwnicach uczy się 43 uczniów, w niektórych klasach jest dwoje lub troje dzieci. Przez to koszt utrzymania jest ogromny; w 2019 r. edukacja jednego dziecka kosztowała ponad 24 tys. zł, przy kosztach dla szkół w mieście nieprzekraczających 10 tys. To są koszty nie do przyjęcia – tłumaczy burmistrz Lwówka Śląskiego Mariola Szczęsna. - Jak na ironie kurator sugerował obniżenie poziomu organizacyjnego szkoły do trzech oddziałów przy utrzymaniu jej samodzielności. To by oznaczało wzrost kosztów edukacji jednego dziecka do 35 tys. zł.
Pani burmistrz mówi, że jest zdeterminowana, żeby zmianę przeprowadzić, bo jej priorytetowym zadaniem jest dbanie o finanse gminy. Zapowiada, że jeżeli kurator odrzuci także tę propozycję, będzie odwoływać się do ministerstwa, a ostatecznie do sądu administracyjnego.

***

Chyba najbardziej oczywista wydaje się likwidacja szkoły w Uboczu. Radni Gryfowa tez już po raz drugi występują z tym zamiarem. W ubiegłym roku odstąpili od likwidacji, bo rodzice zapowiedzieli, że zadbają o nabór większej liczby dzieci, a prowadzenia szkoły podejmie się stowarzyszenie. Tymczasem część rodziców dzieci ze szkoły w Uboczu przepisała je do innych szkół i do placówki uczęszcza jeszcze mniej uczniów. Nie działa też stowarzyszenie, które wprawdzie zostało powołane, ale po kilku miesiącach zawiesiło działalność.
Wobec takiej sytuacji kurator raczej nie sprzeciwi się likwidacji placówki.
 

Komentarze (26)

Wiwat deforma piślaków z genialną Zalewską .Będzie teraz "ciemny lud " do kwadratu z solistą od majteczek w kropeczki.
Znów w tym roku ucieknie z Polski 500 000 młodych ,sprawnych , wyuczonych osóbek.

Najpierw POpatrz palancie kto rządzi w tych gminach !!!

Najpierw POpatrz palancie kto rządzi w tych gminach !!!

Najpierw POpatrz palancie kto rządzi w tych gminach !!!

Myślisz (żarcik), że jak trzy razy napiszesz, to masz rację? To tak nie działa.

On nie myśli,on słucha swojego PiSlamskiego wodza,który powtarza,że kłamstwo powtarzane non stop staje się prawdą.

Trudna sprawa. Z jednej strony dzieci jest za mało. Z drugiej ponowne otwarcie szkoły to raczej scenariusz science fiction. Trochę to jak godzenie wody z ogniem.
Ciężka sprawa. Koszty to jedno ale w małej społeczności łatwiej wychowywać dzieci.

Sosnówce żadne zmiłuj nie pomoże, bo budynek już sprzedany. A więc ani ppoż, ani koszty nie ważne, nie o to chodzi.

No chyba żartujesz.... Ten Kaleta sprzedał już szkołę?????

Formalnie jeszcze nie sprzedany, ale we wsi już nawet mówią komu

Pisowskie rzady wam bokiem wyjdą!

No to jak nie sprzedał, to się jeszcze powstrzymaj z informacjami... Dopiero jak sprzeda -to wtedy pewnie przejdzie na emeryturę (choć bliżej mu do renty) Co nie?-Kaleta?

Ok.Lepiej dalej czekać co się wydarzy. Aż dług wzrośnie ponad 36 mln, zlikwidują całkowicie dopłaty do wody i ścieków (ostatnio spały o 1 mln), wybudują oczyszczalnie za 15 mln, przestaną jeździć autobusy, itd. Słusznie. To lepszy pomysł niź zapobiegać

Ludu tępy ! Te dzieci i tak städ wyjadom !przecieź co kotlina może im zaoferować ????jg 2030 = 50000tys mieszkancow max ( i to tylko meldunki !!! )

50000tys? 50 milionów mieszkańców... Zmień leki, głąbie...

Nie ma czego bronić. Ciemnota na PiS głosuje na wsiach to szkoła im nie potrzebna. Mają PGR y przywrócić to tam znajdą pracę ich dzieci.

Do gminy Podgórzyn to by się przydała policja i prokurator. Odwalają takie cyrki że szkoda gadać. Z tego co można tutaj zobaczyć w komentarzach to szkoła już w Sosnówce niemal sprzedana, to świadczy tylko o tym jaka patologia w gminie panuje. Przekręt goni przekręt, nikt tego nie widzi, albo udaje.

Mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej...

Niech usuwają. Moje podatki idą na tych darmozjadów, pożal się Boże nauczycieli, których i tak jest za dużo

Dziwi mnie decyzja co do szkoły w Podgórzynie. Ta szkoła ma dobre zaplecze. Pozostałe dwie to naprawdę nawet nie szkoły tylko małe oddzialy.

a czy ktoś zna obecne zadłużenie Podgórzyna bo z BIP nie mogę się doczytać ?

Ze sprawozdań zadłużenie za IV kwartał 2019 to 28 400 000, plus koszty obsługi długu to ponad 7 000 000,jeśli temu wierzyć. Bo budżet i WPF jest tak często "urealniany" jak to nazywają, że nie nadążysz.

aż trudno mi uwierzyć, że to taka kwota. no to już chyba po gminie

Nie pojadę nawet na Śnieżkę tam są nieludzkie nietoperze wszędzie nawet w łazienkach

To jest niemożliwe!!!, że można tak (z)robić!!!! i na pewno się nie powtórzy!!! NIGDY NIGDY NIGDY!!! _https://www.tvp.info/43310481/wojt-sprzedal-ziemie-pod-najwiekszy-hotel-w-polsce-potem-zostal-jego-dyrektorem

Panie Pokój ręce przecz od naszej szkoły!!!!