To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoła samodzielności w dawnym laboratorium

Szkoła samodzielności w dawnym laboratorium

Zakończyły się prace budowlane przystosowujące budynek przy al. Jana Pawła II, w którym dawniej funkcjonowało laboratorium Zespołu Szkół Chemicznych do potrzeb tworzonego ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W placówce, która zacznie działać jeszcze w tym roku znajdzie się miejsce dla 30 osób.

Ośrodek, który pierwszych podopiecznych przyjmie 1 grudnia tego roku ma zapełnić lukę w miejskim systemie opieki nad osobami upośledzonymi umysłowo. - Nowo tworzona placówka jest rodzajem pośredniej instytucji między Warsztatami Terapii Zajęciowej i Zakładem Aktywizacji Zawodowej – mówi kierownik działu rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze Sylwia Myślicka. - WTZ-ty zajmują się ludźmi niesamodzielnymi w większym stopniu. ZAZ, istniejący także w Jeleniej Górze przygotowuje osoby upośledzone w mniejszym stopniu, mogące podjąć pracę, choćby w tzw. zakładach pracy chronionej. A ta placówka będzie miejscem, które grupie 30 osób zapewni zajęcie, elementy terapii, treningu i wyżywienie. Osoby, które staną się jej podopiecznymi będą się uczyć podstawowych umiejętności koniecznych do samodzielnego życia. Będziemy im pokazywać jak załatwić sprawę w urzędzie, u lekarza, jak kupić bilet autobusowy, zamówić pizzę. Co ważne ośrodek ma umożliwić członkom rodzin osób z problemami psychicznymi pogodzić obowiązki związane ze sprawowaniem opieki nad nimi z pracą zawodową

Według planów samorządu nowa placówka nie będzie instytucją miejską lecz prowadzoną przez jedną z organizacji pozarządowych. W celu jej wyłonienia miasto ogłosiło konkurs. Wkrótce też zostaną rozpisane przetargi na dostawę wyposażenia dla ośrodka.
Przebudowa budynku dawnego laboratorium na nowe potrzeby kosztowała 1,1 miliona złotych, z czego 250 tysięcy to wkład miasta. Pozostałą część zapłaciły PFRON, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki. Budynek po remoncie i modernizacji jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Jest m.in. wyposażony w windę i podjazdy dla wózków.

DSC_2486.JPG
DSC_2487.JPG
DSC_2490.JPG
DSC_2491.JPG
DSC_2492.JPG