To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szklarska Poręba wysoko w rankingu miast

Szklarska Poręba wysoko w rankingu miast

Znamy zwycięzców Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zestawienie przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Wśród najlepszych samorządów jest  Szklarska Poręba.

Szklarska Poręba zajęła czwarte miejsce w kategorii gmin miejskich. Piechowice były 16, Karpacz -66, zaś Bolesławiec - 103.

Jelenia Góra znalazł się na 46 miejscu w kategorii miast na prawach powiatu. Jeleniogórski samorząd wyprzedziły: Wrocław, który zajął 11 miejsce, Wałbrzych- 28 i Legnica - 37 miejsce.

Tym razem eksperci przyjrzeli się twardym danym, czyli sprawdzili, jak samorządowcy dysponowali finansami. Podstawą do stworzenia tego obszernego rankingu były oficjalne sprawozdania, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Aby rzetelnie porównać dane, stworzono specjalny system uwzględniający takie zagadnienia jak: dochody, wydatki inwestycyjne, obciążenia czy pozyskiwanie pieniędzy z UE. Prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, podczas prezentacji wyników w Karpaczu mówił, że celem tej akcji jest nakreślenie kondycji finansowej samorządów. „Dodatkowo uwzględniliśmy wpływ pandemii na kondycję samorządów. Uzupełniliśmy powadzone analizy o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwaniem skutków pandemii.  Zachowaliśmy te same kryteria oceny, te same wskaźniki, co w latach ubiegłych – dla zachowania porównywalności tego rankingu.” – tłumaczył.

Grzegorz Czarnocki, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych przyznał jednak, że pandemia odbiła się na finansach gmin i miast. Nastąpiło pewne załamanie, ale nie jest drastyczne. „Jeśli patrzymy na zbiorcze wykonanie budżetu i dynamikę dochodu w stosunku do roku 2019 – to ogólnie dynamika ta była dodatnia, dochody ogółem wzrosły o 9,5 proc.” – mówił Czarnocki.

Wyniki

W grupie 1533 gmin wiejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały:  1. Chojnice (woj. pomorskie)  2. Baranów ( woj. wielkopolskie)  3. Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie)  4. Kleszczów (woj. łódzkie)  5. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie)  6. Solina (woj. podkarpackie)  7. Kobierzyce (woj. dolnośląskie)  8. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie)  9. Michałowice (woj. mazowieckie)  10.Jarocin (woj. podkarpackie)

W grupie 642 gmin miejsko-wiejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. Poddębice (woj. łódzkie) 2. Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie) 3. Łomianki (woj. mazowieckie) 4. Morawica (woj. świętokrzyskie) 5. Brwinów (woj. mazowieckie) 6. Choroszcz (woj. podlaskie) 7. Halinów (woj. mazowieckie) 8. Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie) 9. Stryków (woj. łódzkie) 10. Brzeszcze (woj. małopolskie)

W grupie 236 gmin miejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) 2. Jordanów (woj. małopolskie) 3. Puszczykowo (woj. wielkopolskie) 4. Szklarska Poręba (woj. dolnośląskie) 5. Polanica-Zdrój (woj. dolnośląskie) 6. Hel (woj. pomorskie) 7. Józefów (woj. mazowieckie) 8. Imielin (woj. śląskie) 9. Świdnik (woj. lubelskie) 10. Ząbki (woj. mazowieckie)

W grupie 66 miast na prawach powiatów w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. Poznań 2. Tychy 3. Gliwice 4. Warszawa 5. Gdańsk 6. Katowice 7. Sopot 8. Świnoujście 9. Sosnowiec 10. Bielsko-Biała

W grupie 314 powiatów ziemskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały:  1. powiat wrocławski (woj. dolnośląskie)  2. powiat bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie)  3. powiat poznański (woj. wielkopolskie)  4. powiat pruszkowski (woj. mazowieckie)  5. powiat bielski (woj. śląskie)  6. powiat gdański (woj. pomorskie)  7. powiat warszawski zachodni (woj. mazowieckie)  8. powiat wołomiński (woj. mazowieckie)  9. powiat krakowski (woj. małopolskie)  10. powiat grudziądzki (woj. kujawsko-pomorskie)

Komentarze (20)

Cieszy mnie zamożność miast w związku z obowiązkiem zwrotu mienia braciom Żydom.
"Istotną częścią Deklaracji z Terezina są pryncypia dotyczące krajowych mechanizmów restytucji mienia żydowskiego przejętego w czasie wojny i po jej zakończeniu. W tym zakresie Deklaracja zawiera cały szereg zasad, zgodnie z którymi system restytucji mienia winien być transparentny, maksymalnie uproszczony oraz w sposób niedyskryminujący powinien zapewniać dawnym właścicielom (lub ich następcom prawnym) w miarę możliwości zwrot przejętego majątku lub uzyskanie słusznej rekompensaty w przypadku braku szans na restytucję naturalną."

Wygląda,na to, żeś Izraelita ale bezbożny i germanofil[oraz szurnięty].Nicht wahr?

„Brawa” dla radnego Szklarskiej Poręby Krzysztofa Jahn. Jego pracownik bezprawnie ścinał dziś (około godz. 16.30) młode drzewka rosnące poniżej prywatnego parkingu Krzysztofa Jahn. Parking znajduje się przy sklepie spożywczym KAJA (ul. 1 Maja 7 w Szklarskiej Porębie Górnej). Drzewka rosły poza granicą parkingu i nie należały do radnego Krzysztofa Jahn.

To jakiś żart?

W Polsce jest 66 miast na prawach powiatu. Jelenia Góra zajęła 46 miejsce, czyli jest w ogonie. Marny ten żart. Strasznie smutny.

Jelenia Góra zajęła najgorsze miejsce na Dolnym śląsku, wypadając znacznie poniżej średniej ogólnopolskiej. Ale co tam brud (na ulicach) smród (z oczyszczalni) i ubóstwo (rynku pracy) i będzie raczej tylko gorzej ale najważniejsze, że nie rządzi PiS.

Najważniejsze, że NIE rządzi PiS, wszystko inne jest nieważne!

dopóki wyborcy oceniają polityków nie według tego co i jak robią, a według tego pod jakim szyldem (aktualnie) startują, nie będzie inaczej.

Ale to jednak do "szyldu" partii przylegają łatki, skądinąd słusznie, jak przykładowo brak kompetencji, fiaska inwestycji i akcji, nepotyzm i wiele innych. Przykład idzie z góry.
A w odniesieniu do partii rządzącej mamy takich przykładów już całą kopę. Spektakularne fiaska zamiatane pod dywan (stępka stoczni Szczecińskiej, słynna stadnina w Janowie, miliony polskich aut elektrycznych, CPL który już X rok z rzędu obciąża podatników na nic, komisje smoleńskie, przekopy mierzei, zakupy badziewnych środków ochrony, znikające środki na respiratory, wybory kopertowe, fiasko 500+ w stymulacji liczby urodzeń itd itd itd), brak kompetencji (zarządzenie pandemią, manipulacje danymi, chaos szczepień, wycieki danych z prywatnych skrzynek, zarządzenie państwem za pomocą prywatnych emaili, mierna polityka międzynarodowa, napompowanie ogromnej inflacji, i wiele innych).

Oraz ogólnie nieudolność w sprawowaniu władzy - zwalanie winy za niepowodzenia na poprzedników (słynne wina tuska), nieumiejętność przyznania się do błędów, poddańczość kościołowi katolickiemu, zaściankowość i uparty konserwatyzm, podobna do rosyjskiej prorządowa propaganda w mediach i instytucjach publicznych, wynajdywanie co rusz to nowych "wrogów" w celu odwrócenia uwagi lub zwalenia winy za swoje niepowodzenia (nauczyciele, lekarze rezydenci, imigranci, żydzi, Niemcy, Unia Europejska, sędziowie, opozycja, LGBT, przedsiębiorcy oraz cała masa innych "Oni"), upartyjnianie wszelkich możliwych organów i instytucji, wreszcie obrzydliwa wręcz hipokryzja obozu władzy).

A to i tak tylko mały wycinek zasług. Stąd też perspektywa wymiany rządzących Jeleniej Góry z jednego szyldu na drugi sprawia wrażenie staropolskiego "z deszczu pod rynnę".

właśnie dlatego należałoby przy urnach wyborczych rozliczać konkretnych polityków za to co i jak robią, nie zaś za ich łatki i szyldy.

Dotyczy to polityków zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym. Jak długo będzie odwrotnie, tak długo będą wygrywać szyldy nie zaś kompetencje, zaangażowanie i efektywność.

Dzięki takiemu myśleniu wystarczy dobrze ustawić się na liście wyborczej z odpowiednim szyldem by potem całą kilkuletnią kadencję nic więcej nie musieć robić.

Haker publikujący maile ministra Michała Dworczyka pochwalił się w czwartek, że ma dostęp nie tylko do prywatnej poczty polityka, ale też do jego konta na sejmowej poczcie poselskiej. Haker wszedł na nią, gdy w Sejmie trwało tajne posiedzenie na temat wycieku.

Sposób na usuwanie kamienia nazębnego od Oliwki??
Czy Dworczyk pozamałżeńsko liże się z jaką Oliwką?

Mnogość tych emalii hahaha.

Mega frajer Dworczyk.

Ten Dworczyk to nieopisany z j e b.

Przecież to oczywiste, że zwykły haker namiary na konto sejmowe wziął z prywatnej poczty naszego geniusza Dworczyka.

Najprawdopodobniej przesyłał je sam sobie albo asystentom.

Gdyby takie coś wydarzyło się w cywilizowanym europejskim kraju, pół rządu albo cały rząd znalazło by się w koszy na śmieci (trash can).

Ale u nas, na Dalekim Wschodzie cisza.

Spokój.

Nic cię nie dzieje.

Job ich nazi narodowo socjalistyczna mat'. Paskudy.

Od dawna, gnom szczerbaty, przygotowuje rozszerzone samobójstwo. Tapla się w syfie jak najwięcej ludzi chce ubabrać.
Nienawidzi innych, gardzi i jedyne czego pragnie, to zemsty, za wzrost, twarz, buty,nieudane życie opuszczonego nienawistnika .
Strachu pragnie, zwłaszcza przybocznych durniów, którzy boją się świata i ludzi, samodzielności i odpowiedzialności.
Im więcej smrodu, tym lepiej.
I pewnie wkrótce wybuchnie, ochlapując mazią, bo z tego brzucha pękatego, nic innego, nic dobrego, nie wyskoczy.
Bozia go zesłała, za karę, za tepotę suwerena, z zemsty, bo wolaków coś nie lubi.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z charge d'affairs ambasady USA Bix Aliu oraz wysłanniczką rządu USA ds. Holocaustu Charrie Daniels.

Rozmowa dotyczyła nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, który utrudni odzyskiwanie mienia ofiar Holocaustu.

Tenkraj musi zwrócić majątek ofiar Holocaust społeczności braci Żydów.

W świetle podpisanego dzisiaj przez melego kulawego führera Kaczyńskiego paktu z faszystowskimi nazistowskimi pieszczochami Putina 3 mln dofinansowania nacjonalistycznych bojówek #ONR nabierają całkiem innego wydźwięku.

W takim razie albo w tym rankingu chyba jest coś nie tak,albo włodarze Szklarskiej okłamują wszystkich dookoła,twierdząc,że miasta nie stać na rozbudowę oczyszczalni ścieków:) Zresztą jak pokazują podobne rankingi,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Akcja Młodzieży Wszechpolskiej przed ambasadą Izraela.

"Oczekujemy od władz Polski potępienia tego haniebnego czynu"

- napisali we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i naczelny rabin Polski. Co na to pisoski rząd i prezydent RP?

Akcja Młodzieży Wszechpolskiej przed ambasadą Izraela.

"Oczekujemy od władz Polski potępienia tego haniebnego czynu"

- napisali we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i naczelny rabin Polski. Co na to pisoski rząd i prezydent RP?

Sobota będzie dla polskiej polityki dniem historycznym. Po siedmiu latach na politycznym wygnaniu mąż stanu Donald Tusk oznajmi swój powrót do Platformy i rzuci rękawicę Jarosławowi Kaczyńskiemu.