To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sypie coraz mocniej, MPGK zwiera siły

Sypie coraz mocniej, MPGK zwiera siły

- Od początku grudnia do dzisiaj liczba osób zaangażowanych do odśnieżania miasta zwiększyła się dwukrotnie – powiedział Stanisław Sokoliński z MPGK w Jeleniej Górze. Czy to wystarczy? IMGW zapowiada kolejne obfite opady śniegu.

Według komunikatu IMGW we Wrocławiu, dzisiejszego popołudnia i w nocy możemy spodziewać się kolejnych intensywnych opadów śniegu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może sięgać nawet 25 cm.

Tymczasem MPGK już dziś ma problemy z należytym utrzymaniem ulic. Ślisko jest nawet na Wolności, Wojska Polskiego oraz Sudeckiej (pisaliśmy o tym oddzielnie). Na okrągło w trasie jest 9 piaskarek, jeden opłużony wóz terenowy, pracują też cztery ciągniki z pługiem. Jest też mały sprzęt do odśnieżania chodników i do odśnieżania ulic.

- Przy odśnieżaniu pracuje już ok. 80 osób – powiedział Stanisław Sokoliński z MPGK w Jeleniej Górze. - Do niedawna było 40 osób. Teraz jednak do tego zadania zaangażowaliśmy wszystkie siły: pracują ludzie z zieleni miejskiej, prac interwencyjnych i oczyszczania miasta.

S. Sokoliński przyznaje, że są kłopoty zwłaszcza z odśnieżaniem małych, wąskich ulic. - Ludzie zastawiają częściowo przejazd samochodami i piaskarka nie może przejechać. Trzeba ściągać na miejsce traktor albo inny sprzęt. To zabiera czas i dezorganizuje pracę – mówi. Tak jest np. na Bohaterów Września, Bohaterów Getta oraz na osiedlach domków jednorodzinnych w Cieplicach: Promiennej, Szrenickiej czy Strzeleckiej. MPGK apeluje do właścicieli aut, by parkowali je w garażach lub na terenie posesji a nie na drodze przed domem.

Już widać, że odśnieżanie będzie kosztowało miasto krocie. - Zużyliśmy już 1600 ton soli i 800 ton piasku – mówi S. Sokoliński. Tona soli kosztuje 300 złotych, tona piasku – 38 zł. Lekko licząc, na sam piasek i sól wydano ponad pół miliona złotych. A trzeba będzie doliczyć wyjeżdżoną benzynę, amortyzację samochodów i płace pracowników.

Tej zimy w Jeleniej Górze nie wywożono jeszcze śniegu. Niektórzy uważają, że najwyższy czas, bo jest go już za dużo w centrum miasta. - Nie możemy sami o tym decydować. Czekamy na zlecenie od Miejskiego Zarządów Dróg i Mostów. Jeśli je otrzymamy, oczywiście wywieziemy nadmiar poza obszar zabudowany – mówi S. Sokoliński.

Komentarze (7)

Po co sypać i marnować sól przy minus pięciu stopniach? Sypnijcie piaskiem a auta zrobią resztę, ani ta sól nie rozpuszcza a jak rozpuści to gdy zmrozi mocniej powstaje szklanka... Więcej piasku, naprawdę więcej piasku i będzie lepiej i będzie taniej dla was jak mowa o kosztach. Obserwujcie prognozy pogody i dostosowujcie mieszanki do posypywania.

Polecam to: Numeryczna Prognoza Pogody -

http://new.meteo.pl/

śniegu nie wywożą, i śmieci już od tygodnia, dyspozytor z mpgk bredzi jak w gorączce!!!!! ja tak samo wam będe płacił za wywóz jak wy mi wywozicie

Haha co ten ursus może jak spadnie 50 cm śniegu i on sam się kopie to raz dwa jest lekki w naszym kraju jest zasada taka pierw śniegu musi napadać potem przez dni nie padać i jeśli to będzie od pon do piątku to drogi będą odśnieżone :D

nie gorączkuj się tak - takie totalne zaplucie się źle działa na mózg i potencję - domyślam się, że odkąd śnieg pada (3 tygodnie?) zapewne żony nie zadowalasz, dla psa jesteś niemiły, dziecku nie pomagasz w lekcjach.... wyluzuj stary bo padniesz na serce. to tylko zima - jak ci źle, złap się za łopatę i odśnież capie chodnik przed domem, zamiast żalić się w necie jak ciota.

2012 się zbliża!!!

jak byś czytał ze zrozumieniem analfabeto to byś wiedział że nie o śnieg mi chodzi tylko o śmieci może ty masz cioto wysypisko w domu albo jak większość, śmieci do sąsiadów wysypujesz. Jak umiesz tylko innych krytykować to może zajmij się tym co umiesz najlepiej, sądząc po godzinie o której wstawiasz komentarze to śpisz do 12 a w nocy walisz gruchę jołopie