To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej

FOT. FB Miasto Jelenia Góra

Jeleniogórzanie pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Co roku oddają im hołd pod tablicą im poświęconą. Dzisiaj (10.04) także odbyła się uroczystość. Skromna i  symboliczna - ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

Pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej hołd ofiarom złożyli przedstawiciele jeleniogórskiego samorządu, radni, poseł Robert Obaz a także Andrzej Dobrowolski i ks. Andrzej Bokiej, obaj reprezentujący Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego.

" Niestety obecna sytuacja epidemiczna, poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo nas wszystkich – nie pozwala na organizację spotkania w dotychczasowej formule- stąd dzisiejsze uroczystości miały charakter symboliczny. Osoby czy delegacje chcące upamiętnić te tragiczne zdarzenie, mogą składać wiązanki kwiatów pod tablicą w ciągu całego dnia. Niech ten wspólny gest będzie wyrazem naszego szacunku i uznania" - czytamy na FB miasta Jelenia Góra.

 

Do katastrofy polskiego Tu-154 doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, wicemarszałkowie sejmu i senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Wśród ofiar znaleźli się: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Wicemarszałek Sejmu RP, wieloletni poseł ziemi jeleniogórskiej Jerzy Szmajdziński - Honorowi Obywatele Miasta Jelenia Góra.

Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej
Symboliczne obchody 11.rocznicy katastrofy smoleńskiej

Komentarze (28)

Dość smoleńskich kłamstw w narracji narodowych socjalistów pis.bolszewików!

Płatny du.rniu, jakieś fakty????

Co by było gdyby ktoś zorganizował zbiórkę pieniędzy na odnalezienie tego bolszewika? Można go przecież odszukać i wywlec zza tego internetowego parawanu na światło dzienne, tak żeby stał się realną osobą publiczną, żeby wszyscy go poznali i docenili jego działania w realnym życiu na każdym kroku, w każdej sytuacji, w każdym możliwym miejscu. Myślę że wtedy żałowałby tego co robi do końca jego plugawych dni. Ja z chęcią dorzuciłbym na ten cel dobrych kilka k.

Polsce nie są potrzebne marsze, Polsce potrzebna jest stale obecna refleksja i dyskusja, wręcz osobne Ministerstwo Niepodległości. Jego zadaniem powinno być unaocznienie narodowi zamieszkującemu teren między Bugiem i Odrą, że jego wyjątkowością jest unikalna na skalę światową głupota prowadząca do samounicestwienia (np. z góry przegrane Powstanie Warszawskie), chorobliwe poczucie honoru (współdziałanie z aliantami, mimo ich ewidentnych afrontów np. zamachów na Sikorskiego), połączone egzaltacją dziewicy, która chce przeżyć swój pierwszy raz ale chce też pozostać dziewicą (kult Maryi-zawsze-dziewicy). Ta dziwna przypadłość, która zabrania szukania mocnych sojuszy opartych na obopólnym interesie tylko każe oczekiwać na pomoc, która nie nadejdzie. Obecną emanacją tych postaw jest pokazanie faka Unii Europejskiej i wielka chęć przytulenia się do rosyjskiego Wielkiego Brata, co skończy się jednym - kolejną utratą niezależności i narodową traumą. Zadaniem Ministerstwa Niepodległości powinno być wpajanie takich postaw jak: poczucie własnej wartości wynikające z wykształcenia i pracowitości, tępienie patologicznych zachowań państwa w stosunku do małych przedsiębiorców (gnębienie podatkami i kontrolami) a pobłażanie wielkim graczom (zerowe stawki dla np. Google'a), kultywowanie sukcesów (afirmacja wygranych wojen i powstań), analiza porażek (jednoznaczna krytyka przegranych wojen i powstań), przeciwdziałanie realnym zagrożeniom (np. cyberataki z Rosji), ignorowanie rzekomych zagrożeń (np. uchodźcy).

Polska jest krajem w skali świata stosunkowo zamożnym. Stać nas na ekstrawagancje, na nieprzemyślane wydatki, na niesłychaną rozrzutność. Jednocześnie nie potrafimy zaopatrzyć wszystkich szpitali w podstawowe środki higieny i pożywienie.

Jako polski obywatel czuję głęboki wstyd, czytając doniesienia portalu money.pl, który napisał, że Niemcy zbierają dla przygranicznych szpitali owsiankę, jogurty, pieluchy dla dorosłych i pieniądze, za które można kupić wodę (sic!), piżamy czy majtki dla naszych pacjentów. Tak, ci sami Niemcy, do których pół kraju przy każdej okazji żąda reparacji i przeprosin za drugą wojnę oraz Grunwald.

Czuję wstyd, ponieważ kraj, który wydaje 2 mld zł na złoty deszcz propagandy, 2 mld na przekop Mierzei Wiślanej, 1,3 mld zł na chybioną od podstaw elektrownię w Ostrołęce, prawie milion euro na biało-czerwoną łódź promocyjną, który rozrzuca hojnie kasę na patriotyczne orgie i orgietki i chce wysyłać narodowe rakiety w kosmiczną czerń, a nie ma kasy na owsiankę i bieliznę dla chorych, jest krajem naprawdę bardzo mało wartym. Nie ma znaczenia, czy na czubku Polski siedzi debil, kabotyn czy po prostu żałośnie słaby polityk - to kwestia nomenklatury. Ważniejsze, że Polska jest krajem u podstaw nadgniłym, sparciałym i rozchodzącym się w szwach. Za patriotyczną malowanką, za obchodami i rocznicami, za łopotem flag, pod asfaltem nowych dróg, pracuje uporczywie robak.

Pierwsza osoba w Polsce zmarła na COVID-19 12 marca 2020 roku. Pierwsze 5000 zgonów zanotowaliśmy 29 października 2020 roku – ponad 7 miesięcy później. Ostatnie 5000 ofiar epidemii zmarło w ciągu zaledwie 16 dni.

Ale może ci, którym mania prześladowcza uniemożliwia przytomny ogląd okoliczności tego lotu do Smoleńska, raczą wreszcie zrozumieć, że rejs ten chciał sfinalizować – nie zdając sobie zapewne sprawy ze śmiertelnego zagrożenia – główny pasażer samolotu, któremu marzyło się powtórzenie (a może i przyćmienie) sukcesu dyplomatycznego głównego rywala, sprzed trzech dni. Pewnie wyobrażał sobie, jak dostojnie wysypie się w Katyniu jego orszak: ministrowie, generalicja, politycy – a wtedy jasne się stanie, kto nadal dzierżyć winien ster Najjaśniejszej. I dlatego, wobec mgły i ryzyka, zdał się na ułańskie zuchwalstwo załogi samolotu. I na odwieczne Soplicowe „jakoś to będzie”.

Antek zatrudnił statystów z Tworek, tak by nie można było rozróżnić Antka, który pękającą parówką wycina małe brzózki z makietki lasu smoleńskiego. I to będzie ostateczny dowód. Pierwszy kla un Rzeczypospolitej. Na trupach zarobił miliony. Prawdziwie pisowski sposób na życie. A to tylko dlatego że nasze społeczeństwo jest gł upie jak noga od krzesła. Takie moralne zero trzeba trzymać z daleka od życia publicznego a nie na niego głosować. Ale jak widać głupkami łatwo się steruje. .Fu ck off Macierewicz. Wsadź sobie ten swój raport w dude i przestań doić podatników de@bilu skończony. "Filmowa wersja" - wyświetlana będzie w zakładach dla obłą kanych, zapomniał dodać.

To była wielka tragedia,tyle znanych osób zginęło.Doskonale to pamiętam-cześć ich pamięci.

Jak zwykle p***isz farmazony i wybielarz czerwoną zarazę. Putin morderca cieszy się , a jego pomocnicy są bezkarni. Kiedyś za czasów twego ojca nie wolno było mówić o Katyniu i sowieckich siepaczach , wg których mordu dokonali nie Niemcy , ale hitlerowcy. Dzisiaj nie wolno mówić o Smoleńsku i służbach specjalnych Rosji, wg których polscy piloci na polecenie polityków PiS dokonali samozagłady . Prawda o tym zamachu i kolejnej rosyjskiej zbrodni i tak kiedyś ujrzy światło dzienne. A wszyscy zdrajcy i omamiacze będą wisieć na suchej gałęzi.Czy tak trudbno zrozumieć, że Putin kurkiciol pozbył się jak mówisz polskiego "kurdupla", który mu mieszał w interesach imperialnych.

Ja mówiłem o Katyniu. Drukowane książkę o Katyniu.
Jesteś ebnietym pisoskim psychopatą.

Moim zdanie, samolotem Tu-154 002, w rocznicę zawinionego wypadku lotniczego w Smoleńsku w 2010, kulawy dyktator hitler Kaczyński, Duda który jak wiadomo nie jest de@billem, Sasin, i wszystkie ich kuchary, i sezonowe odkrycia towarzyskie, rzecznicy Zbycha zerro, włącznie z nim, i cała ta smoleńska trupia mafia narodowych socjalistów pis.bolszewików powinna polecieć do Smoleńska NA OBCHODY, a nie urządzać cyrk co miesiąc w rytm miesiączek małego kulawego z Żoliborza i co rok, w Polsce.
Pilotem zrobić świra Antoniego i jego chłopca z MON.

"Samolot nie dlatego się rozbił, że uderzył o ziemię.
On uderzył o ziemię, bo się rozbił w powietrzu."

- powiedział Antoni świr smoleński, Toruń 2019 w gnieździe muchomora jadowitego.

Izolacja pomoże czy jednak hospitalizacja?
Maciory i jego psychicznych fanów z PiS. bolszewii i kółek terenowych gazjety priwisljanskiej zwanej "polską".

Miarą smoleńskiej dezinformacji w wykonaniu Macierewicza jest manipulacja informacją dotyczącą odejścia przez pilotów tupolewa na drugi krąg. Wyrazem dramatu załogi i pasażerów tupolewa było to, że kpt. Arkadiusz Protasiuk, chcąc odlecieć znad lotniska, nacisnął przycisk „odejście” na wolancie. Nie wiedział jednak, ze względu na brak odpowiedniego przeszkolenia, że na lotniskach niewyposażonych w system precyzyjnego naprowadzania ILS, czyli takich jak Smoleńsk, ten przycisk nie zadziała. Gdy się zorientował i pociągnął wolant, minęło pięć sekund – prawdopodobnie kluczowych, decydujących o życiu i śmierci.

Gdyby Protasiuk wiedział, że przycisk nie zadziała i ręcznie skorygował lot, być może nie doszłoby do tragedii. Macierewicz w swoim filmie pokazał tę sytuację tak, jakby kpt. Arkadiusz Protasiuk postąpił zgodnie z instrukcją lotu, a brak reakcji samolotu był dowodem na zamach. Wreszcie „gwóźdź” programu, czyli obecność materiałów wybuchowych. Wiadomo o niej od dawna, tak jak wiadomo, że ślady tych materiałów wzięły się stąd, że tupolewem wcześniej przewożona była broń.

REKLAMA

Kompromitację rządowej podkomisji pogłębia fakt, że choć materiał pokazany wcześniej w Sejmie, a teraz w telewizji, obwinia Rosję o doprowadzenie do katastrofy, polski rząd, zdominowany przecież przez PiS, nie wystosował w tej sprawie ani jednej noty protestacyjnej do rządu Federacji Rosyjskiej, ani jednego dokumentu z jakimkolwiek żądaniem w tej sprawie.

Czytaj też: Kto odpowie za Smoleńsk?

Sukces Macierewicza
Jednak emisja materiału Macierewicza w telewizji publicznej, w porze najlepszej oglądalności, jest jego zwycięstwem. Od dziś będzie mówić, że wykonał zadanie, bo zbadał katastrofę i przedstawił wnioski. Zamach był. Co z tego, że zgodnie z prawem międzynarodowym moc obowiązującą nadal ma raport komisji Millera, który „unieważnić” mógłby jedynie nowy raport? Nikt z „ludu smoleńskiego” nie będzie sobie tym głowy zaprzątał. Ważne, że „raport” powstał i „prawda” wyszła na jaw. Były wybuchy, a więc był zamach. Jedyne, czego się nie udało, to wskazać sprawców. Ale to oczywiście „lud” dopowie sobie sam.

Macierewicz może triumfować także z innych powodów. Po tygodniach intensywnych zabiegów doprowadził do emisji swojego filmu mimo oporu prezesa TVP. Co więcej, po raz kolejny zablokował dokument Ewy Stankiewicz, który przedstawiał jego samego w skrajnie niekorzystnym świetle. Publiczna telewizja już po raz trzeci wycofała się z jego emisji.

Największym jednak sukcesem Macierewicza jest to, że prace podkomisji, a wcześniej zespołu parlamentarnego doprowadziły do bezprecedensowego podzielenia polskiego społeczeństwa na dwa wrogie, niepotrafiące się porozumieć obozy. Jego działalność w sprawie Smoleńska obniżyła też rangę Polski na arenie międzynarodowej, ośmieszając nas w oczach świata i przedstawiając jako państwo niepoważne i niewiarygodne.

Czytaj też: Film o Smoleńsku. Kaczyński zaciera ślady

Z podręcznika dezinformacji
Brak raportu i film przedstawiany jako raport to kulminacja dziesięciu lat smoleńskiej manipulacji prowadzonej według schematów i zasad wprost wyjętych z podręczników radzieckiej i rosyjskiej dezinformacji. Według tych samych metod Macierewicz rozbił i skompromitował podkomisję, która kończy swe prace jako karykatura samej siebie.

REKLAMA

Słaba i rozbita wewnętrznie Polska to strategiczny cel Rosji, przed którą rzekomo Macierewicz tak bardzo chce nas obronić. Tak się dziwnie jednak składa, że niemal wszystko, co robi po 1989 r., służy jej interesom i wpycha nas w jej orbitę. Nawet jeśli polane jest obficie antyrosyjskim sosem.

Czytaj też: Alfabet rosyjskiej dezinformacji

ANTONI MACIEREWICZ KATASTROFA SMOLEŃSKA
Grzegorz Rzeczkowski
Dziennikarz polityczny i śledczy. Pisze głównie na tematy związane z wojną hybrydową prowadzoną przez Rosję i jej sojuszników przeciwko Zachodowi. Autor książek: „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłu****i” o aferze podsłuchowej oraz „Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę” o ludziach, którzy stali za smoleńskimi teoriami spiskowymi.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT
Ich nie dosięgła smoleńska sprawiedliwość
Rola Sasina w organizacji lotu do Smoleńska
Pan Katastrofa. Kłopoty PiS z Macierewiczem
Najczęściej czytane w sekcji Kraj
„Polityka” prześwietliła wydatki PiS. Na co partia wydaje miliony?
ANNA DĄBROWSKA
Władza podgryza się sama
WOJCIECH SZACKI
Coś drży, coś pęka. Jak maleje pozycja Kaczyńskiego
REDAKCJA
Zwyczajna potworność
PAWEŁ RESZKA
Czy Polskę stać na kuriozalne projekty
ADAM GRZESZAK
Czytaj także
POMOCNIK HISTORYCZNY
Królewny – żony i matki władców
Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

ANNA CZARNIECKA
23.02.2021
KRAJ
„Polityka” prześwietliła wydatki PiS. Na co partia wydaje miliony?
„Polityka” jako pierwsza zapoznała się z dokumentami finansowymi PiS. Do kasy partii w 2020 r. wpłynęło ponad 75 mln zł. Na samą ochronę prezesa wydano z górą 1,6 mln zł.

ANNA DĄBROWSKA
07.04.2021
ARCHIWUM POLITYKI
Heretyk, kolega Ratzingera
Nasz redakcyjny kolega Adam Krzemiński kilkakrotnie spotykał się z Hansem Küngiem. Ich ostatnia zarejestrowana rozmowa odbyła się wczesną wiosną tego roku. Późniejsze dramatyczne wydarzenia – śmierć Jana Pawła II i wybór nowego papieża – odsunęły przygotowanie tego zapisu do druku.

ADAM KRZEMIŃSKI
08.10.2005
KULTURA
Zdobywca Bookera Marlon James o tym, co pisać i gdzie szukać inspiracji
Natchnienie? Tylko pisarze gadają takie bzdury. Nie czułem natchnienia od 1986 r. – mówi Marlon James, zdobywca Bookera, którego nowa książka „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” właśnie wychodzi w Polsce.

MARCIN ZWIERZCHOWSKI
04.04.2021

W NUMERZE
KORONAWIRUS
KRAJ
ŚWIAT
RYNEK
KULTURA
NAUKA I ZDROWIE
BLOGI
REDAKCJA POLITYKI
BIURO REKLAMY
NAPISZ DO REDAKCJI
BOK DLA PRENUMERATORÓW CYFROWYCH
O POLITYCE
APLIKACJE POLITYKI
IOS i ANDROID
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.
FISZKI POLITYKI
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
DWUTYGODNIK FORUM
POLITYKA INSIGHT
LEŚNICZÓWKA NIBORK
Projekt: Cogision, Ładne Halo
Wykonanie: Vavatech
Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.
REKLAMA

Oczywiście, że mówiłeś o Katyniu, że Polaków zamordowali hitlerowcy i wydałeś książkę na ten temat, opartą o wyniki badań Burdenki. Masz zarazo wielkie zasługi w wyjaśnianiu zbrodni Stalina. Teraz chcesz się zasłużyć w mordzie smoleńskim. Owszem bardzo dużo mówisz i piszesz na ten temat. Możesz nawet wydać książkę na podstawie ustalań komisji Anodiny. I myślisz ,że przyniesie ci to chwałę bezmózgowcu. Powiedz normalnie: Putin zabił polską elitę aby pozbyć się problemów w swojej imperialnej polityce. Reszta srała ze strachu z Tuskiem na czele. Bali się , że dostaną po mordzie, albo coś do picia lub powąchania. Putin choć ma krótkie nożki ma długie macki. Tak jak Stalin , który dopadłó Trockiego nawet w Meksyku. Zastanów się kogo trzymasz stronę tchórzu !!!!!

Ostatni raportofilm Macierewicza poszedł w świat sugerując jednoznacznie, ze Rosja zamordowała polskiego prezydenta. Tam wszyscy dziwią się jak to jest, że polski rząd nie reaguje wobec Rosji. Wyjaśnienie jest tylko jedno. Polski już nikt nie traktuje poważnie jako państwa, co uwiarygadnia tezę, że w tym kraju nie tylko Prezydent jest debilem.

Ponieważ te rocznice,kojarzą się z obecnym rządem,bandyckim i złodziejskim,nie ma zainteresowania wsród normalnych obywateli.Na 100 tys miasto,zledwie parę osób tam było,bo musieli pewnie.

Ląduj dziadu. Śmiało zmieścisz się dodał pijany Błasiak wtaczając się do kokpitu.

- tylko patologia, kółka lokalne gazjety priwisljańskiej (polskiej) i nomenklatura narodników socjalistów pis.bolszewików bredzi o zamachu na kurdupla.

Wczoraj zakończyła się era świra psychopaty smoleńskiego i trupojada Maciory Macierewicz i jego ferajny wydobytej z odmętow psychuszek zwących siebie nadkomisją.

„Nie no, ziemię widać, coś tam widać, może nie będzie tragedii”

– te słowa wypowiedziane przez jednego z pilotów pół godziny przed katastrofą brzmią dziś jak wyjątkowo ponury żart.

"pull up, pull up, terrain ahead!" - to się roztrzaskamy, bumm talala.

Ty podły skotkisynu. Czerwony ciulu opłacany przez tych co pieją z zachwytu po twoich tekstach, a póniej składają kwiaty pod tablicami jak na fotkach. Życzę wam wszystkim abyście kiedyś doznali uścisku (na garocie) z rąk waszych wschodnich sąsiadów. Przez całą historię Polski zawsze byli tacy co trzymali ze Wschodem. Zamilcz gnoju raz na zawsze , nidowartościowany pomiocie komuy i wytworze okrągłego stołu tak jak twój łeb.

"Prawda was wyzwoli" - rzekł JPII.

***** ***

Czerwony idioto jeśli już cytujesz te słowa to pamiętaj, że dotyczyły one przede wszystkim takich jak ty. Próba odkręcania ogonem nie zawsze się udaje. To potrafi zrobić tylko JK ze swoim kotem kiedy chce aby osrał on wasze czerwone mordy.

Rozbijając samolot poszli w niebyt ze słowami :

- " ...rwa mać"

- "kur..a"

Maciora skompromitował załogę zamieszczając nagranie z kabiny w swoim obłąkanym filmie.

Paweł Wroński

Czy Jarosław Kaczyński pogodzi się z "niedojściem do prawdy"?

Koniec kluczenia, insynuowania i kombinowania - w sprawie Smoleńska PiS doszedł do ściany. Teraz ma już tylko dwie możliwości: albo oficjalnie autoryzować kłamstwa i urojenia Macierewicza, albo je publicznie zdezawuować.

Film smoleński Macierewicza i społki w obłędzie. Do emisji materiału do sprawy odniósł się Maciej Lasek, który od maja 2010 roku zajmował się badaniem katastrofy smoleńskiej. - Nie było wybuchu. Był natomiast brak reakcji załogi na komendy PULL-UP, zejście poniżej minimalnej wysokości, przy widzialności 5x mniejszej niż dopuszczalna i spóźniona próba odejścia na drugi krąg - komentował były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Nacjonalistyczno katolicki CYRK

PiS.bolszewik.Czekista to zdrajca rodem z POKO. Ciesz się kutasie, że spolegliwy względem targowicy sąd wypuścił jednego z twoich idoli. Sławek jest wolny może dalej kraść. Radzę mu żeby szerokim łukiem omijał Ukraińców bo oni dla takich ciuli nie mają tyle wyrozumienia.