To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święto fotografii w KORYTARZU

Święto fotografii w KORYTARZU

Już w piątek 29 stycznia 2016 Galeria KORYTARZ Jeleniogórskiego Centrum Kultury - obchodząca w tym roku 25 lecie działalności - zaprasza na otwarcie wystawy prac Ewy Andrzejewskiej. Początek spotkania o godzinie 15.30.

To właśnie Ewa Andrzejewska - jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii współczesnej - ćwierć wieku temu inaugurowała działalność Galerii KORYTARZ. Na swoją najnowszą wystawę, artystka przygotowała wybór ponad 50-ciu prac, w większości nigdy dotąd nie prezentowanych. - To zapis realnego świata: miejsca mijane po drodze, budowle, które zachowały jeszcze piękno minionej epoki, ulotne momenty życia natury. Częstym motywem jej twórczości ostatnich lat jest motyw drzewa, który w jej fotografiach wydaje się mitycznym lub świętym bytem, zastygłym w bezczasie natury - pisze o fotografii Ewy Andrzejewskiej Joanna Mielech.
Artystka od lat konsekwentnie uprawia fotografię w sposób klasyczny, używając wielkoformatowej kamery, kopiując stykowo lub powiększając i tonując w sepii czarno-białe negatywy. Sama mówi o swoich pracach, że nie są one doskonałe, a nieuniknione błędy, najczęściej wynikają z istoty procesu fotochemicznego. Przyznaje, że najczęściej zdaje się na intuicję w doborze motywu i momentu naświetlania negatywu.
Fotografią zajmuje się od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – jako pasjonatka, amator, początkujący twórca. - Moja fascynacja fotografią zaczęła się od czasów kiedy nie było komputerów, fotografii cyfrowej. Fascynacja fotografowaniem, wywoływaniem negatywu, wywoływanie, kopiowaniem odbitek w ciemni. Fotografię cyfrową szanuję i cenię. Niemniej jednak zostałam przy fotografii klasycznej bo lubię ten rodzaj pracy i jakość obrazu, która wiąże się z negatywem, papierem fotograficznym, obrazem srebrowym, który moim zdaniem jest czymś więcej niż obrazy fotograficzne powstałe za pomocą drukarek i tuszu - mówi o swojej pracy artystka.

Ewa Andrzejewska Fotografka. Urodzona w 1959 we Wrocławiu. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii ZPAF (1990-93) w Warszawie. Członkini ZPAF od 1996. Od początku lat 90. organizatorka Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Wraz z Wojciechem Zawadzkim prowadzi Galerię Fotografii "Korytarz" w Regionalnym Centrum Kultury oraz Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze.
Obok Wojciecha Zawadzkiego Ewa Andrzejewska jest czołową przedstawicielką tzw. Szkoły jeleniogórskiej, która od połowy lat 90. podjęła idee "fotografii czystej", kontynuując w koncepcji fotografii górskiej i pejzażowej założenia klasycznego modernizmu z lat 20. i 30. XX wieku. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kilkunastu muzeach i galeriach w kraju i za granicą oraz kolekcjach prywatnych.

Wystawa prac Ewy Andrzejewskiej w Galerii Korytarz JCK potrwa do 15 marca 2016 r.
Więcej w „Nowinach Jeleniogórskich” z 2.02.2016