To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świeradów przyjazny pszczołom

Fot. organizator akcji

Świeradów Zdrój znalazł się w dziesiątce polskich gmin najbardziej przyjaznych pszczołom. Wybrano je spośród 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom", realizowanego od dziewięciu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Wyróżnienie przyznawano za najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

W Świeradowie, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”, dzięki środkom pozyskanym z UE, powstał piękny ogród przyjazny pszczołom, z kwiatami, ziołami i sadem oraz łąkami kwietnymi. Dzieci z gminy utworzyły także ogródek ekologiczny z zakątkami, poidełkami i hotelami dla owadów zapylających. Oba ogrody są stale upiększane i pielęgnowane. W 2019 r. zasadzono w gminie 1150 roślin zielnych, 10 krzewów i 11 drzew dających pokarm dla pszczół. Na terenie ogrodu znajduje się także ul edukacyjny, podłączony do kamer, dzięki czemu można podglądać życie pszczół na dużym ekranie w sali kinowo-edukacyjnej Centrum i wysłuchać ciekawostek o tych owadach, a także zdobyć wiedzę, jak o nie dbać. W ośrodku prowadzone są także warsztaty, spotkania i zajęcia terenowe dla dzieci i dorosłych, a od wtorku do soboty w godzinach 10-16 odbywają się prezentacje o pszczołach.
Podczas Dnia Ziemi w 2019 r. gmina Świeradów Zdrój zorganizowała akcję, w której dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej otrzymały 400 szt. sadzonek roślin przyjaznych pszczołom i mogły je samodzielnie zasadzić w ogródkach. W gminie odbył się także Wielki Dzień Pszczół, wzięło w nim udział blisko 400 osób.
Oprócz Świeradowa wyróżniono jeszcze Białystok, Elbląg, Gostycyn, Legnicę, Lubin, Poznań, Pszczółki, Szczaniec i Wołomin.
 

Komentarze (4)

Bo to uzdrowisko, tam się lubią bzykać

Brawo dla Świeradowa. Jak dobrzy włodarze to i dobre inicjatywy.

Pszczoły to życie i o tym trzeba wiedzieć. Niestety w niektórych miejscowościach myślą że stanowiska w lokalnych spółkach to życie.

Kiedy w Jeleniej Górze pomyślą o czymś takim? Dlaczego Jelenia Góra w rankingach (tych dobrych) nie pojawia się na pierwszych miejscach? Co jest z włodarzami Jeleniej Góry? Dlaczego spadamy do rangi nic nie znaczącego miasteczka gdzieś na Dolnym Śląsku?