To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świeradów kończy komunikacyjną współpracę ze Szklarską Porębą

Świeradów kończy komunikacyjną współpracę ze Szklarską Porębą

Izerskie uzdrowisko straciło cierpliwość wobec braku działań ze strony samorządu Szklarskiej Poręby w sprawie stworzenia spójnego systemu komunikacyjnego. Wypowiedziało partnerowi umowę w tej sprawie. Jednocześnie tutejsze władze zaproponowały kilka innych pomysłów na dobre skomunikowanie Świeradowa Zdroju z większymi ośrodkami. To szczególnie ważne dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

- Składamy wypowiedzenie Szklarskiej Porębie i przestaniemy obsługiwać w weekendy połączenie autobusowe z tą miejscowością. Niestety, samorząd Szklarskiej Poręby nie uruchomił swojej komunikacji miejskiej, w ramach której miały być dwa połączenia w sobotę i niedzielę do Świeradowa – wyjaśnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju.

W izerskim kurorcie analizowanych jest kilka innych koncepcji, które mają otworzyć komunikacyjnie miejscowość na świat. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce uruchomione zostaną połączenia weekendowe z Mirskiem. Obie rady miast podjęły intencyjne głosowania tej w sprawie.

- Z początkiem 2020 roku podejmiemy próbę włączenia w nasz system komunikacji autobusowej prywatnych przewoźników, szczególnie tych, którzy obsługują połączenia autobusowe z Lubaniem i Jelenią Górą. To innowacyjne rozwiązanie będzie polegało na tym, że autobus do Jeleniej Góry będzie rozpoczynał kurs z Czerniawy. Gmina zapłaci przewoźnikowi około 4 zł za kilometr przejechany po terenie naszego miasta, ale pod warunkiem, że wszyscy pasażerowie na odcinku Świeradów-Czerniawa mają bezpłatny przejazd. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał jechać do Jeleniej Góry, będzie kupował normalny bilet. Analogicznie będzie na trasie Świeradów-Lubań – zapowiada burmistrz Marciniak. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Czerniawy zyskają bezpośrednie połączenie do Jeleniej Góry i Lubania, natomiast gmina Świeradów nie będzie musiała rozwijać komunikacji miejskiej swoimi siłami. Taki mieszany system zarządzany przez samorząd znacząco poprawi dostępność komunikacyjną wszystkich mieszkańców do większych ośrodków miejskich. Szczególnie zyskają na tym uczniowie szkół ponadpodstawowych. Komunikacja miejska w Świeradowie przewozi grubo ponad sto tysięcy pasażerów rocznie. 

Komentarze (10)

Burmistrz graf zajęty protestami pod sądem i kampanią wyborczą.Komunikacja go mało interesujel

co tam komunikacja w szklarskiej. Wazne by pod sądem swiece palić, przeciez to jest najważniesze i podstawowe, a ludzie moga pójsć piechotą, bedzie zdrowiej

Oj źle się dzieje w Szklarskiej . Nie jeżdżę tam od kilku lat bo dziura się zrobiła i do tego zakorkowana.

Masz rację.Nie wiem z jakiego jesteś rocznika,ale w latach 70tych trudno było dostać wczasy z FWP Szklarską,Karpacz czy Zakopane a teraz nikt nie chce jeździć tak się wszystko pozmieniało na gorsze

Jak się ma miejskie auto za 130 tys.to się tam żadną komunikacją że Świeradowem zajmować nie trzeba. Dróg też nie trzeba remontować bo po takich dziurach jak się jedzie to człowiek wie że żyje :)

I Szklarska na tym straci ,wystarczy w ofercie turystycznej nadmienić że jest połączenie ze Świeradowem.

No tak tak....a Świeradów zyska bo nie będzie miał w ofercie turystycznej połączenia komunikacyjnego ze Szklarską Porębą.

Wielka szkoda. Burmistrz Świeradowa zabiegał o wspólną komunikację ze Szklarską Porębą od kilku lat, jeszcze za poprzedniej kadencji i w końcu cierpliwość mu się skończyła. Przez ile lat można odbijać się od ściany?

Niezły komunizm w biurach w Szklarskiej Porębie żyje. Totalne dno, tylko patrzeć jak burmistrz kolej przez nieuwagę zlikwiduje.

Wybraliśta na mera Szklarskiej dyletanta i karierowicza -Dyzmę Grafa z Przestępczej Organizacji, to tera nie narzekajta.