To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świąteczna wycieczka Rajdu na Raty 2017

Świąteczna wycieczka Rajdu na Raty 2017

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w poniedziałek 17 kwietnia 2017 r. na wycieczkę nr 8 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.25 do Jakuszyc (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Trasa długości 13 km prowadzi przez środkową część Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich.

W okolicach Jakuszyc panuje specyficzny mikroklimat sprzyjający długiemu zaleganiu śniegu, miejsce to znane jest wszystkim miłośnikom narciarstwa biegowego w Polsce. Polana Jakuszycka jest miejscem startu licznych biegów narciarskich w ciągu całego sezonu, z najbardziej znanym Biegiem Piastów. Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem zielonym widokowa drogą zwaną Górnym Duktem Końskiej Jamy, po osiągnięciu Rozdroża pod Cichą Równią Starą Drogą Celną wchodzimy na Izerskie Garby. Występujące tu złoża kwarcu były od wieków eksploatowane, istniejąca tu kopalnia kwarcu „Stanisław” była najwyżej położonym zakładem wydobywczym w Polsce. W kamieniołomie zatrzymujemy się na świąteczne śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku szlakiem czerwonym przez Zwalisko (dobry punkt widokowy, kilka malowniczych grup skalnych) idziemy na Wysoki Kamień (1058 m). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. W końcowej części wędrówki przez Hutniczą Górkę i Białe Skały (widoki na miasto i zachodnie Karkonosze) schodzimy do Szklarskiej Poręby Górnej, skąd o godz. 16.45 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.