To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Średniowieczny Jarmark Gołębiarki we Wleniu

Średniowieczny Jarmark Gołębiarki we Wleniu

Dni Miasta i Gminy Wleń 2016 uatrakcyjnią najbliższy weekend (2 i 3 lipca). Warto się wtedy wybrać do miasteczka nad Bobrem. Warto też dokładnie przeanalizować program, żeby trafić na te punkty święta, które nas najbardziej zainteresują. Program jest tak bogaty i przemyślany, że znajdzie tutaj coś dla siebie naprawdę każdy. Miasteczko pochwali się swoją historią, tradycjami, będzie się można dobrze zabawić, ale też pościgać, zaimponować wyobraźnią oraz zastanowić nad upływem czasu i trudami życia naszych przodków. Wszystkim wybierającym się do Wlenia na święto miasta i gminy gospodarze podpowiadają, aby zorganizować sobie strój w jakikolwiek sposób nawiązujący do średniowiecza. Na Jarmarku Średniowiecznym Gołębiarki warto się stosownie prezentować.

Wydarzenia rozpocznie w sobotę, 2 lipca, II Jarmark Średniowieczny Gołębiarki.
Czy to we Wleniu jest najstarszy murowany zamek w Europie? Ta kwestia będzie rozstrzygana w naukowym gronie (siedziba OKSiT, godz. 10.00, prelegenci: prof. Małgorzata Chorowska, dr Przemysław Nocuń) Po wyjściu z wykładu, gdzie będą roztrząsane te poważne kwestie, na rynek miasteczka będzie się można całkowicie zatopić w rzeczywistości sprzed wieków. Otwarcie święta Wlenia obwieści bombarda, hejnał, a zaraz potem w niebo wzniosą się wypuszczone gołębie (godz. 12.00). Klimat średniowiecza odtworzyć pomogą tematyczne stragany, najróżniejsze punkty rzemieślnicze i warsztaty (w godzinach 13.00 -19.00). Goście będą mogli obserwować rzemieślników przy pracy, na życzenie mistrzowie poszczególnych rzemiosł będą mogli dopuścić ich do swoich warsztatów. Jak wypleśckosz, utkać materiał, ulepić garnek – tego wszystkiego dowiesz się na ulicach miasteczka. Będzie sokolnik, powroźnik, a nawet kat. Średniowieczny uliczny gwar przerywany będzie śpiewem i tańcami, także nawiązującymi do minionych wieków. Na uliczce kupieckiej, obok wszelkiego rękodzieła i cudów rzemiosła, będzie można posmakować dobrego tradycyjnego jadła, płodów ziemi. Specjalnie dla dzieci w sali OKSiT wystąpi Teatr Maska, prezentując „Złotą Rybkę”. Przedtem publiczność będzie mogła pośmiać się przy występie średniowiecznego błazna Rufi-Rafi (godz. 16.00), a trzy godziny później we Wleniu zabrzmi „Reduta Ordona”, reprezentująca rock alternatywny. Gwiazda wieczoru „Postman” (nazywani polskimi Beatlesami), wystąpi o 21.00, a zaraz po nich będzie można podziwiać teatr ognia (Fire Show, godz. 22.30). Wieczór zakończy się muzyką serwowana przez DJ Macieja Wowka.

Niezwykle atrakcyjnym punktem obchodów święta Wlenia będzie Turniej Plebejski dla gawiedzi (godz. 18.00). Poza prezentacją swoich umiejętności w walkach, przybyłe rycerstwo gotowe będzie wtajemniczyć wszystkich chętnych w techniki walki średniowiecznym orężem.

Drugiego dnia święta Wlenia, czyli w niedzielę, 3 lipca, do średniowiecznych zabaw i klimatów dojdą igraszki na rzece Bóbr. O 15.00 rozpocznie się „II Wleński Spływ na Byle Czym”. Chętni do udziału w tym wydarzeniu czas na zgłoszenie się mają tylko do 29 czerwca.

- Będziemy oceniali pomysłowość, atrakcyjność prezentacji obiektu pływającego oraz załogi. Nie bez znaczenia będzie też zdolność „byle czego” do utrzymania się na nieprzewidywalnych wodach naszej rzeki – mówi Anna Komsta, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu, organizatora obchodów święta miasta i gminy. Poza tym będą i inne wodne konkurencje - zawody kajakowe (godz. 12.00), otwarty spływ kajakowy na trasie Wleń-Marczów (godz.13.00), rodzinny spływ pontonami (godz. 13.20) oraz wyścigi bezzałogowych modeli pływających (godz. 11.00). Sportowego charakteru drugiego dnia imprez dopełni turniej piłkarski dla miejscowych drużyn o puchar burmistrza (16.30). Wyobraźnię wielu może rozpalić zaplanowany „Bieg po sztabkę złota” na dystansie z Góry Zamkowej na wleński Rynek (godz. 18.00). Zwycięzcy we wszystkich konkurencjach muszą koniecznie znaleźć się na wleńskim Rynku o godz. 19.00. Wówczas nastąpi bowiem dekoracja i wręczane będą nagrody.

Mieszkańcy i goście będą mieli okazję także drugiego dnia obchodów (po południu i wieczorem) posłuchać muzyki (recital Renaty Gawlik, godz, 14.00), posłuchać i potańczyć ( „Trzy Korony”, koncert o 21.00), a także pośmiać się przy występach kabaretowych (Kabaret Szymona Łądkowskiego). 2 i 3 lipca szykuje się we Wleniu znakomita zabawa.