Nie będą mogli wykupić swoich mieszkań lokatorzy, którzy mieszkają w budynkach przeznaczonych do wykwaterowania, wyburzenia lub w których przewidziana jest zmiana funkcji, np. na handlową.
Najemcy dawnych mieszkań służbowych np. w szkołach, przedszkolach i innych obiektach też nie będą mogli zostać ich właścicielami podobnie, jak najemcy lokali zamiennych, zamieszkujący je tymczasowo, na czas remontu mieszkania zajmowanego poprzednio. Także mieszkania socjalne nie będą przeznaczone do wykupu.
Jeśli ktoś został najemcą mieszkania biorąc udział w przetargu na wysokość czynszu, przez 5 lat od dnia zawarcia umowy najmu także nie będzie mógł wykupić mieszkania. Miasto chce ograniczyć także sprzedaż tych lokali, które kiedyś były pustostanami, a które zostały wyremontowane ze środków miejskich, jeśli remont przed zasiedleniem przekroczył wartość 12,5 procent wartości odtworzeniowej lokalu.
Kolejne ograniczenie w sprzedaży dotyczy budynków nowych. Tu lokale można będzie wykupić po 20 latach od oddania obiektu do użytku.
Ci najemcy lokali komunalnych, którzy złożyli już wnioski o wykup mieszkań, a w chwili wejścia omawianej uchwały w życie jeszcze nie podpiszą aktu notarialnego, będą mogli wykupić lokal na dotychczasowych zasadach, chyba że zechcą je kupić według nowej regulacji.
Wiele dotychczasowych sporów między najemcami chcącymi wykupić mieszkanie komunalne, a miastem dotyczyło sytuacji, w których ZGL poczynił nakłady na poważne remonty. W uchwale nie było precyzyjnej definicji remontu kapitalnego i modernizacji i to głównie było przyczyną konfliktów.
Komentarze (1)
Wszystko zostanie po staremu.
Krzykacze (podatnicy) pokrzyczą i postawią w końcu za dwa lata (X).