To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sprawy Polek w Jeleniej Górze

Sprawy Polek w Jeleniej Górze

O świadomości, zdrowiu, polityce in vitro, pomocy ofiarom przemocy, budowaniu edukacji i równości na te tematy rozmawiały 11 marca jeleniogórzanki, uczestniczki spotkania (S)prawa Polek. Zorganizowały je posłanki PO, które rozmawiają z kobietami o kobietach we wszystkich regionach Polski.

W Jeleniej Górze w Książnicy Karkonoskiej z mieszkankami (a także nielicznymi panami) spotkały się posłanki PO: Aldona Młyńczak (Wrocław), Joanna Frydrych (Krosno) oraz Zofia Czernow, które moderowała dyskusję. A ta była bardzo ożywiona.

Panie poruszały ważne dla siebie i rodzin tematy.

Mówiły między innymi o konieczności finansowania przez samorządy kuracji in vitro (skoro rząd się z tego wycofał). Podkreślały konieczność usprawnienia opieki nad ofiarami przemocy fizycznej, ekonomicznej, seksualnej, psychicznej.

Wiele głosów w dyskusji dotyczyło osób niepełnosprawnych, nad którymi opiekę sprawują głównie kobiety. - Zapada wiele decyzji w sprawie niepełnosprawnych bez konsultacji samych zainteresowanych. To powinno się zmienić- apelowały uczestniczki spotkania.

Debatowano także nad tym, jak bardziej włączyć kobiety do życia publicznego oraz zachęcić je do aktywnego zmieniania spraw, które je irytują.

Podczas debaty poruszano także tematy dyskryminacji płacowej kobiet, które często są lepiej przygotowane zawodowo, ale zarobki mają mniejsze niż mężczyźni na tych samych stanowiskach.

Uczestniczki spotkania podpisały się pod Deklaracją styczniową, w której Platforma Obywatelska zawarła najważniejsze sprawy, o które będzie walczyć dla kobiet.

"Sprawa Polek" - to temat debat zorganizowanych przez posłanki Platformy Obywatelskiej. -Spotykamy się z Polakami, by usłyszeć ich zdanie o roli kobiety i rodziny w stulecie ustanowienia praw wyborczych kobiet w Polsce - mówią organizatorki konsultacji.

11 marca posłanki PO spotykały się z Dolnoślązaczkami. W różnych miastach odbyło się osiem spotkań, w tym w Jeleniej Górze.

Konferencja 16 marca

16 marca jeleniogórzanki mogą wziąć udział w kolejnym spotkaniu poświęconym sprawom kobiet. O wyzwaniach jakie stoją przed współczesnymi kobietami jeleniogórzanki porozmawiają na konferencji zorganizowanej przez Karkonoski Klub Amazonek oraz posłankę Zofię Czernow.

Każdy może przyjść wysłuchać wystąpień między innymi Barbary Nowackiej i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy- Błońskiej oraz prof. Alicji Chybickiej, które przyjadą na konferencję „100 lat praw wyborczych Polek- doświadczenia i nowe wyzwania”.

Odbędzie się ona 16 marca o godz. 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Przewidziana jest także prezentacja firm, które prowadzą jeleniogórzanki, prelekcje oraz dyskusja. Wstęp jest za darmo.

Konferencja będzie okazją dla jeleniogórzanek, które chcą aktywnie włączyć się w życie miasta, zmieniać je i sprawiać, że kobietom będzie się mieszkało tu łatwiej.

sprawa polek (1).jpg
sprawa polek (3).jpg
sprawa polek (5).jpg
sprawa polek (7).jpg
sprawa polek (9).jpg
sprawa polek (11).jpg
sprawa polek (13).jpg
sprawa polek (15).jpg
sprawa polek (17).jpg
sprawa polek (19).jpg
sprawa polek (21).jpg
sprawa polek (23).jpg
sprawa polek (25).jpg
sprawa polek (27).jpg
sprawa polek (29).jpg
sprawa polek (31).jpg
sprawa polek (33).jpg
sprawa polek (35).jpg
sprawa polek (37).jpg

Komentarze (24)

do garów

Takie tłumy, że nie wiadomo jak się oni tam wszyscy POmieścili. Najlepsza jest Deklaracja Styczniowa. Platfusy rządziły 8 lat, POłykały ośmiorniczki, a teraz nagle okazało się, że trzeba walczyć o prawa kobiet. Mieliście 8 lat rządzenia i większość w sejmie, trzeba było kobietom POmagać. Może złożymy się dla Zośki na wyjazd na Kilimadżaro. Ale tylko w jedną stronę.

DOŚĆ DYKTATURY KOBIET!!!

Twoja matka też szła "do garów"? Ten zwyczaj traktowania kobiet - jak widzę - wyniosłeś z domu!

DO MOPA

Przecież 8 lat rządziła Platforma Obywatelska w kraju, dlaczego więc nie wprowadziła swoich postulatów w życie kiedy była u władzy!?

Nie mieli czasu zajmowali kierownicze stanowiska.teraz czasu maja duzo i pomysłów jeszcze więcej.Tylko patrzeć jak pan Łuzniak lgbt nam wprowadzi.Przecież Trzaskowski był u nas z wizyta i widział duzy potencjał w JG

O, przekaz PiS-u widać łyknięty bez popity! Bój się LGTB, albo tego straszenia, że Macron, Angela i PO "zrobią Ci aborcję"(nieważne czyś mężczyzna czy kobieta, bój się i już!).

Polacy powinni się martwić o swoje przyszłe emerytury czy brak lekarzy. To są prawdziwe problemy, a nie straszenie LGTB.

Na jedne 13-tki dla emerytów wystarczy, bo będą przed wyborami ostatniej szansy Jarosława Kaczyńskiego na jedynowładztwo i ostateczne pogrzebanie demokracji parlamentarnej w Polsce. Dlatego PiS wyda ostatnie pieniądze przed wyborami by "kupić" głosy.

A system emerytalny generalnie bez zmian, ruina i dziura bez dna zasypywana na bieżąco, nowe OFE czyli PPK to puder, dla celów propagandowo-wizerunkowych, który nie ratuje przyszłych emerytów przed nędzą.

W większości placówek pracują lekarze emeryci lub prawie emeryci, za 10-15 lat nie będzie komu nas leczyć, także prywatnie. Może przyda się angielski u lekarza jak będą nas leczyć imigranci z Pakistanu, Etiopii czy Egiptu. Jeżeli będzie nas na nich stać.

Młodzi wyjeżdżają, bo nie dość, że można gdzie indziej lepiej zarobić, to nawet kiedy zarobki w Polsce rosną, wykształceni ludzie chcą żyć we współczesnym, otwartym społeczeństwie, z poczuciem prywatnego bezpieczeństwa a nie w skansenie zabobonów i lęków, państwie organizowanym na modłę mazowieckiej wsi z XVII w. czy wg nauk kolegiów jezuickich, gdzie masz obowiązek żyć tylko tak, jak nakazuje wioska, a nie masz prawa do życia zgodnie z własną wolą. Władza u nas tego nie rozumie, bo liczy tylko pogłowie a nie to co siedzi ludziom w głowach. Myślące społeczeństwo jest traktowane przez nasze władze jako zagrożenie, dlatego PL wciąż traci swoje zasoby intelektualne. Mimo tych rzekomych cudów gospodarczych i przewagi "Wielkiej Polski Katolickiej" nad "zgniłym zachodem" oraz błagań premiera o powrót z emigracji, ta emigracja młodych Polaków z kraju ciągle tylko rośnie. To jest kolejny problem!

Ale to są prawdziwe i trudne problemy, dlatego lepiej tworzyć nowego wroga klasowego i podsycać społeczne lęki, niech się ludzie boją, geja, lesbijki itd, to nie będą myśleć. Tylko się bać.

spoko, wróci PO będziesz szczęśliwy: wróci hasło twoje ulubione: "nie ma pieniędzy i nie będzie"

Nie pieniędzy, tylko piniendzy.Hasło brzmiało "piniendzy nie ma i nie będzie".Chociaż teraz są nowe hasła, Ewa Kopacz twierdzi, że pomysł trzynastej emerytury PiS ukradł Platformie, a Grzegorz Schetyna, że 500+ na pierwsze dziecko to również pomysł PO sprzed 3 lat.

Ale się piślaki rozpisali i to przed snem ,no tak w nocy będą słuchać wytycznych z Torunia.

Jedź towarzyszu do Korei Północnej. Tam będziesz szczęśliwy. Bez kościoła, piślaków i Torunia.

Aż nie do wiary jacy dobroczynne działanie im w sercu grają nagle jak wszystko POtracili to i z ludźmi potrafią udawać że Ich to interesuje jedno wielkie kłamstwo i obłuda pierwsze co zrobią jak dostaną się do władzy to rozwieją problem POlakow z emeryturami będzie od 75

Ta czarna fajne cycki ma

pani poseł joanna frydrych (*)(*)

Najlepsze cycki to ma królowa śmieci

Zofia wyjdz juz.
Wszedzie sie wpychasz, nie ma juz gdzie to za kobiety sie zabralas.
Idz na spoczynek. Jak Anilux.

A do kiedy kobiety w Polsce są uciśnione ? Gdzie ta tragedia jest że chcą tyle hałasu zrobić? A może Zofija pojedzie na Bliski Wschód i tam powalczy o prawa kobiet? Tylko niech sobie zbroję najpierw założy . To trzeba być mistrzem żeby walczyć o prawa kobiet w wolnym kraju.

wincjej aborcji, wincej aborcji, o to im chodzi

Frekwencja zarypista. Więcej babć chodzi na nieszpory w dni powszednie …

Doskonały komentarz!

No to będzie wynik 0, bo ja uważam wręcz odwrotnie

Śpiesz się, bo za chwilę koniec internetu i wracasz do izolatki. Aha, miałeś myć ręce po gładzeniu wacka, a nie lepiąca się klawiatura!

Może blebiscyt zrobią, która najbardziej uciśniona jest. Czytam i łzy mi lecą … ze śmiechu. :D Zróbcie panie coś pożytecznego.