To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sprawa ogonka rozstrzygnięta

Sprawa ogonka rozstrzygnięta

W Ściegnach przeprowadzono właśnie konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy miejscowości. W tej budzącej od lat kłopoty sprawie obowiązujące dotąd „e” oficjalnie już zostanie zastąpione literką „ę”. Stanie się to najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Historia nazwy malowniczej wsi w gminie Podgórzyn ciągnie się od lat 50-tych ubiegłego wieku. Wówczas, kiedy wieś administracyjnie należała do Karpacza, popełniono i powtarzano błąd  w dokumentach wystawianych mieszkańcom (akty urodzenia, dowody osobiste itd.) Zamiast nazwy „Ściegny” wpisywano „Ścięgny”. Teraz  nazwę w takim brzmieniu stosuje się powszechnie, używa sie jej w większości dokumentów. Dzieje się tak wbrew nazwie ujętej w urzędowym wykazie miejscowości prowadzonym przez MSWiA. - Postanowiliśmy to zmienić. Zebraliśmy opinie, przeprowadziliśmy 8 grudnia konsultacje, a teraz pozostaje tylko, żeby rada podjęła stosowną uchwałę. Potem wyślemy wniosek do ministerstwa – mówi Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna.

 

W konsultacjach wzięło udział 30 osób. Wszyscy byli za zmianą nazwy wsi. 

Komentarze (13)

NO TO SIĘ NAAAPRACOWAAAALI.... Dać im podwyżki!!!
Teraz kalata będzie robił to co lubi najbardziej: stawianiem tablic i znaków.
Kiedyś ludzie wracali do domu, teraz wracają pod wskazany adres...
I na to idą nasze pieniądze!!!
e czy ę

To jest ta Dobra Zmiana w naszym kraju???

To po ile będzie ta woda i ścieki?????????
(były konsultacje społeczne w TEJ sprawie?)

Co tam konsultacje społeczne w sprawie wody i ścieków, niech mieszkańcy płacą więcej, kto w urzędzie będzie się takimi pierdółkami przejmował. Ważniejsze są dla nich inne sprawy, takie jak ogonek, jakby to była sprawa życia i śmierci jakiegoś przyrodzenia. A jednak tak bo długo nad tym myśleli i myśleli czy mu będzie lepiej z ogonkiem czy bez, aż w końcu wymyślili, ciekawe co następnego będzie i jaka to będzie zagadka do rozwikłania.

Te gamonie za nic mają pochodzenie nazwy. Nazwa pochodzi od małych dróg, dróżek, ścieżki, ściegi i dalej ściegny. Nie ma nic wspólnego ze ścięgnami, które są nazwą anatomiczną. Zostanie przyklepana nazwa błędna i tyle. Ja mówiłem i będę mówił Ściegny, bo w mówieniu posługuję się rozumem, a nie tylko ślepo przestrzegam reguł.

Tak samo Strużnica między Karpnikami a Kowarami piszemy przez "u", bo nazwa pochodzi od strużek, strug, czyli strumyków wody, a nie od stróża, czyli potocznie mówiąc ciecia. Wiele razy już widziałem jak ludzie błędnie piszą Stróżnica. Ciekawe, czy za 20 lat też nazwa będzie zmieniona na "poprawną inaczej".

Ścięgna to są końskie. Przykre, że odchodzi się od poprawności nazw. Edukacja się kłania. Ciekaw jestem jak te konsultacje wyglądały. Słabe to i jeszcze raz słabe...

Pana wójta z Podgórzyna i całą tą elitę powinno się wysłać do pierwszej klasy szkoły podstawowej, za brak kompletnej wiedzy z języka polskiego, jej pisowni i co ciekawe brak rozróżniania synonimów. Jakaś fajtłapa postawiła znaki drogowe z błędem opisu nazwy miejscowości z ogonkiem na czele a urzędnicy z braku wiedzy, bo inaczej nie można tego nazwać, będą ten błąd powielać. Tak długo myśleli, konsultacje w urzędzie przeprowadzali aż wymyślili by kaktusa, przerobić na kaktósa. Oj dostali by po łapskach linijką od nauczyciela, za brak wyniesionej ze szkoły podstawowej wiedzy.

Faktycznie nauka idzie w las na naszych oczach. Niedługo będziecie mówić że na naszych okach. A kij wam w oko! Byle głęboko.

GWIZDY!!!, dla gminy Podgórzyn, jak zwykle mieszkańcy naszej gminy są jak ryby nikomu niepotrzebne i żadnego głosu nie mają a w gminie za ich plecami głupoty ustalają i chcą historyczną nazwę miejscowości okaleczyć swoją głupotą. Nazwa która to powstanie będzie kompletnie co innego oznaczać.

"W konsultacjach wzięło udział 30 osób. Wszyscy byli za zmianą nazwy wsi."

To kto tam w końcu przyszedł, skoro tu praktycznie wszystkie głosy są negatywne? Nie byliście na konsultacjach i teraz narzekacie? Ja nie mieszkam w gminie Podgórzyn, więc narzekam z daleka, ale z artykułu wynika, że wy mieliście na to wpływ. Więc gdzie byliście, gdy była możliwość zatrzymania tego procesu?

Do Anonimousse

Bo konsultacje były w gminie Podgórzyn w czterech ścianach z daleka od wspomnianej miejscowości i z dala od mieszkańców Ściegień. Konsultacje były przeprowadzone, po cichu kompletnie tak na dziko w gronie 30 osób samych radnych nie pytając się o zdanie żadnego mieszkańca tejże wsi. Taka to gmina, a raczej urzędujący w gminie mają podejście do mieszkańców całej gminy

a teraz wymiana dokumentów w starostwie: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, pieczątek własnej firmy, odkręcanie w rejestrach komputerowych ZUS, sądach, urzędach, gdzie nie da się znaleźć człowieka z powodu innej literki... zły pomysł!

Do szkoły barany! Nastepne konsultacje będą dotyczyć pisania wyrazów: hmóra, dópa, kóra, mienso, mienta piepżofa aaaa najważniejsze słowo w okolicy Śnierzka i Podgużyn. Takie próby już były w CCCP w obwodach narodowych Marchlewszczyzna i Dzierżyńszczyzna, wiki pomoże, a ja mam wiadomości z pierwszej ręki gdyż moja rodzina stamtąd odbyła wycieczkę do Kazachstanu w 1936. Tak, tak w 1936 roku, klimatyzowanym wagonem bydlęcym; kulturalnie z ekranem 100 cali - jeśli odsunęli drzwi wagonu podczas jazdy.