To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spiszą i nagrają wspomnienia jeleniogórzan. Możecie im pomóc

Spiszą i nagrają wspomnienia jeleniogórzan. Możecie im pomóc

Starsi mieszkańcy Jeleniej Góry i ich rodziny mają okazję, by podzielić się swoimi wspomnieniami. Jakie było miasto, gdy przyjechali tu tuż po II wojnie? Jakie ważne wydarzenia pamiętają z lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Co ważnego wydarzyło się w ciągu minionych 73 lat w ich rodzinie? - Opowiedzcie nam o tym, pokażcie zdjęcia i dokumenty – prosili podczas wczorajszego (23 lipca) spotkania w BWA inicjatorzy projektu „Stąd jestem, to wiem”.

- Chcemy spisać wspomnienia ludzi, którzy przyjechali do Jeleniej Góry z Kresów Wschodnich i innych okolic – tłumaczy Maciej Pierzchała, jeden z koordynatorów projektu.

-To jest część naszej wspólnej historii. Zależy nam, by poznali ją młodzi mieszkańcy – dodaje Katarzyna Nosarzewska z Fundacji Mandala, która realizuje projekt. Jak wyjaśnia, jednym z zadań Fundacji Mandala jest działalność na rzecz lokalnej społeczności. Poznanie historii miejsca, w którym mieszkamy,opisanie losów ludzi osiedlonych tutaj, jest bardzo ważne, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Podzielcie się wspomnieniami

Projekt jest otwarty. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich tych, którzy byli świadkami i uczestnikami powojennych przesiedleń, ale także ich dzieci i wnuków, którzy znają opowieści dotyczące tego czasu.

Ze wspomnień, zdjęć i dokumentów ma powstać film dokumentalny oraz wystawa. Będą one także podstawą do powstania spektaklu teatralnego. Udział w przedstawieniu może wziąć każdy chętny.

- To ma być międzypokoleniowe spotkanie, wspólnie mamy tworzyć spektakl – podkreśla Justyna Oleksy, odpowiedzialna za projekt teatralny.

- Czekamy na starszych i młodszych mieszkańców – zaprasza Maciej Pierzchała. Pierwsi opowiedzą nam swoją historię i swojej rodziny. Drudzy pomogą spisać opowieści i stworzyć film oraz spektakl. -Doskonały pomysł – mówi pani Zuzanna z Cieplic, która zachęcona zaproszeniem przyszła na wczorajsze spotkanie w BWA. - Niestety pokolenie, które osiadło  na tych terenach powoli wymiera. To ostatni dzwonek, by spisać ich wspomnienia i zapoznać z nimi młodzież - dodaje. Jej dziadek przyjechał na Dolny Śląsk w 1944 roku. Pamięta jego opowieści i chętnie się z nimi podzieli.

- O takich ludzi nam chodzi. Otwartych, cierpliwych, wrażliwych na słowo i obraz – podkreśla Katarzyna Nosarzewska.  W projekcie wezmą udział także podopieczni Fundacji Mandala oraz uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Czekają na chętnych

Chętni do podzielenie się swoimi wspomnieniami i zdjęciami z powojennej Jeleniej Góry mogą przyjść 11 sierpnia do BWA przy ul. Długiej. Od godz. 10 do 16 uczestnicy projektu „Stąd jestem, to wiem” będą skanować stare zdjęcia z waszych rodzinnych albumów. Będzie także prowadzony nabór do grupy teatralnej „Zobacz usłyszane”.

Efekty pracy uczestników projektu zobaczymy na przełomie listopada i grudnia. Jest także szansa, że nagrane wspomnienia i zdjęcia z powojennej Jeleniej Góry pozostaną na trwałe jako specjalny portal w internecie.

bwa 23.07  (2).jpg
bwa 23.07  (4).jpg
bwa 23.07  (6).jpg
bwa 23.07  (7).jpg
bwa 23.07  (10).jpg
projekt mandala_n.jpg

Komentarze (1)

Temat może i ciekawy, ale nie obecną porę roku. Ludzie porozje4żdżali się na wakacje i urlopy, pogoda przyzwoita więc temu projektowi nie wróżę sukcesu. Chyba, że jesienią czy zimą, to już jak najbardziej.