To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Solidarność przeciw łączeniu Wysokiej Łąki ze Szpitalem Wojewódzkim

Solidarność przeciw łączeniu Wysokiej Łąki ze Szpitalem Wojewódzkim

Pomija się zupełnie kwestie społeczne, w tym zabezpieczenie uprawnień pracowników jednego i drugiego szpitala – czytamy w piśmie Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Zarząd negatywnie zaopiniował projekt uchwały Sejmiku o połączeniu szpitali.

- Brak jest gwarancji przejścia wszystkich pracowników do nowo powstałego podmiotu z zachowaniem nabytych uprawnień, z zachowaniem poziomu wynagrodzeń i innych spraw pracowniczych dzisiaj funkcjonujących w danym szpitalu – czytamy w piśmie „Solidarności”, podpisanym przez przewodniczącego Franciszka Kopcia.

Nie ma też „określenia czasu i metod wyrównania różnicy poziomu wynagrodzeń istniejącej pomiędzy pracownikami szpitali wykonującymi pracę w tych samych zawodach”. Solidarność zarzuca, że w projekcie uchwały pominięto zakres świadczonych w przyszłości usług medycznych w obiekcie szpitalnym Wysokiej Łąki. O to m.in. prosiła załoga podczas rozmów z Jerzym Łużniakiem i Romanem Szełemejem z Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W projekcie nie ma słowa o Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Bolkowie, który jest w strukturach Wysokiej Łąki.
„Solidarność” uważa też, że niezbędne jest uzgodnienie ze związkami zawodowymi pakietu socjalnego. W nim powinny zostać uzgodnione kwestie zatrudnienia pracowników, zabezpieczenie poziomu wynagrodzeń, określenie kwestii funduszu świadczeń socjalnych itd.

- Wzywamy zarząd do uzgodnienia ze związkami pakietu socjalnego – apeluje F. Kopeć. - W trakcie spotkań z pracownikami jednego i drugiego szpitala, a także w wypowiedziach medialnych ze strony przedstawicieli Sejmiku padały różne deklaracje. Chcemy, by przeniesiono je do dokumentu.

W sprawie połączenia obu szpitali otrzymaliśmy też „list otwarty”. Jest to anonim, nie ma ani jednego podpisu, nie ma podanego kontaktu, nawet do wiadomości redakcji. Z związku z tym, że nie mamy możliwości zweryfikowania go, nie publikujemy go.

Komentarze (2)

Jezeli ma powstać centntrum medyczne, to wielkości zarobków i warunków
socjalnych nie może być gorsze niż obecne a wręcz o jeden lub dwa stopnie lepsze.
W USA w kraju bogatym ten temat juz przerabiali z fatalnym skutkiem (ujemny bilans finansów),i szybciutko powrócili do małych jednostek medycznych (szpitali) nie przekraczjacych 300 łózek .Łączenie Sp ZOZ Szpitala jelenia Góra z Wysoką Łąka nie jest podyktowane względami ekonomicznymi i gospodarczymi , tylko jest decyzją polityczną i nie rokujaca żadnego oddłużenia , a wręcz likwidację oobydwu jednostek medycznych. W miejsce zlikwidowanych szpiali maja powstać "priwate-kapitlistyczne " szpitale dla bogatych.

juz niedługo bedziemy do szpitali jezdzic 200km panie TUSK i pana PO powinno sie nad tym zastanowic