To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Skazani za olej

Fot. Jacek Sałaputa

- Nie czujemy się przestępcami, bo nimi nie jesteśmy. Jeśli ktoś ma w rodzinie śmiertelnie chorego bliskiego, to zrobi wszystko, by go ratować, albo przynajmniej ulżyć mu w cierpieniach. Mój tata walczy z nowotworem już pięć lat. Gdybym mu nie pomógł już dawno by nie żył – mówi Jakub Gajewski, działacz ruchu „Wolne konopie”, który został wczoraj skazany przez jeleniogórski sąd za nielegalny przywóz do Polski oleju RSO z marihuany. Podczas rozprawy w sądzie manifestowali orędownicy uniewinnienia oskarżonych w kontrowersyjnej sprawie. 

Razem z Jakubem Gajewskim na ławie oskarżonych zasiedli Ewa i Dariusz Dołeccy z Warszawy, którzy także odpowiadali za nielegalne sprowadzenie oleju konopnego RSO, którego substancją czynną jest substancja narkotyczna THC. Oskarżeni zostali zatrzymani przez Straż Graniczną w 2015 roku. Dołeccy sprowadzili do Polski 1,2 litra substancji na bazie marihuany dla chorującej matki pana Dariusza. Małżeństwo z Warszawy spędziło 3 miesiące w areszcie. Wyszli dopiero po wpłaceniu 50 tysięcy złotych kaucji, już po śmierci matki pana Dariusza. Z kolei Jakub Gajewski odpowiadał za sprowadzenie z Holandii 255 mililitrów oleju z konopi na terapię dla ciężko chorego ojca

Nieprawomocnym wyrokiem sąd skazał J. Gajewskiego na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, Dariusza Dołeckiego zaś na karę jednego roku w zawieszeniu na dwa lata. Ewa Dołecka została uniewinniona. Jeleniogórzanin dodał, że liczył na dużo łagodniejszy wyrok, a nawet na uniewinnienie. Mimo wszystko był szczęśliwy, że sąd nie orzekł kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

- Liczyliśmy na to, że sąd uzna nasze działanie za stan wyższej konieczności. Tymczasem na początku potraktowano nas jak zwykłych przemytników narkotyków. Staraliśmy się jak tylko się dało uzmysłowić sądowi, że ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie powinna nas dotyczyć. Wnioskowaliśmy o przesłuchanie kolejnych świadków – lekarzy, którzy opowiedzieliby, na czym polega terapeutyczne działanie oleju RSO. Sąd jednak odrzucił te wnioski – powiedział nam po ogłoszeniu wyroku J. Gajewski.

Sędzia Daniel Strzelecki w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że cel, dla którego oskarżeni sprowadzili nielegalną substancję był oczywisty. Preparat miał służyć do „quasi medycznych” zastosowań dla chorych na nowotwory i stwardnienie rozsiane, a nie – na przykład – na handel. I dlatego też zastosował nadzwyczajne złagodzenie orzeczonej kary. Dla Dariusza Dołeckiego w najniższym możliwym wymiarze.

Oskarżeni zapowiedzieli złożenie apelacji, a prokuratura wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku i rozważy, czy odwoła się od tego orzeczenia, bo oskarżenie wnioskowało o nieco wyższe kary.

Olej RSO jest ekstraktem z kwiatów konopi indyjskich o wysokim stężeniu THC, substancji czynnej zawartej w marihuanie, która ma właściwości odurzające, ale jest też stosowana w medycynie konwencjonalnej. Badania naukowców z krajów, gdzie są one możliwe (np. Hiszpanii czy niektórych stanów USA), potwierdzają lecznicze właściwości THC m.in. w terapii: lekoopornych padaczek, bólu, nudności, wymiotów, astmy, jaskry, bezsenności, stwardnienia rozsianego, parkinsona.

Dzięki niedawno zmienionemu prawodawstwu w Polsce możliwy stał się import docelowy preparatów medycznych na bazie marihuany. Do tego potrzebna jest decyzja lekarza, konsultanta krajowego w danej dziedzinie medycyny i ministerstwa zdrowia. Procedura jest jednak długotrwała, czasem trwająca i osiem miesięcy. Kolejne nowelizacje sprawiły, że za około miesiąc leki na bazie marihuany, z wyjątkiem oleju RSO, będą dostępne w polskich aptekach

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 30 października 2018 r.

szo_js (1).JPG
szo_js (3).JPG
szo_js (4).JPG
szo_js (5).JPG
szo_js (6).jpg
szo_js (7).JPG
szo_js (8).JPG
szo_js (9).JPG

Komentarze (32)

Życie ludzkie jest wartością najwyższą. O tej sprawie media trąbią od samego rana. Zapadł moim zdaniem haniebny wyrok na ludziach, którzy ...ratowali życie.Zadziwiać w tej sprawie może milczenie ludzi, którzy tak gorliwie występują rzekomo przeciw zabijaniu nienarodzonych.
Dziwi brak reakcji Kościoła, który tak gorliwie - podobno- życia broni.
Ten wyrok jednoznacznie wskazuje, że narodzonego i chorego uleczalnie człowieka , bo sprowadzony lek ratuje życie można zabić, nie podając mu leku. Zabić świadomie- w majestacie prawa. ! Bo przecież tych ludzi skazano za próbę ratowania życia.

Ja trzymam stronę tych skazanych, jestem z nimi całym sercem. Gdybym miał taki wybór, postąpiłbym dokładnie tak samo. Bez zastanowienia. Bez oglądania się na prawo- chore prawo. I na chore instytucje w chorym kraju, ktore to chore prawo stanowią

Kościół ma swoje leki;oleje święte , wodę święconą ,spowiedź, namaszczenie ,zapis majątku,egzorcyzmy, spędy na stadionach z czarnoskórym uzdrawiaczem, relikwie, oczywiście ichni święty JP2 Pielgrzymki,i wiele wiele zabobonnych zwyczajów.

A co tu Kościół ma do rzeczy? Jeżeli jesteś niewierzący, to co Ciebie Kościół interesuje? Nie masz innych zajęć w życiu czy zainteresowań?

Bo wpływowe władze kościoła mogłyby coś zrobić dla dobra człowieka.Wierzący liczą na to.

A gdzie są ci , którzy krzyczeli pod sądami i bronili tej "niezawisłości" ? Artykuł pokazuje jak traktuje się ludzi, którzy chcieli pomóc choremu człowiekowi. Ale tez wszyscy pamiętamy jak to nie karze się odpowiednio ludzi , którzy zabijają samochodami pieszych. Ta sprawa to kolejny powód żeby zrobić dużą reformę sądownictwa. Muszą się zmienić przepisy i ludzie ,którzy orzekają .

Radna Szklarskiej Poręby Dorota Maj wynajęła lokal na dopalacze! Głośna, to była sprawa.

Radna Dorota Maj ze Szklarskiej Poręby stała się negatywną bohaterką artykułu "Dopalacze w lokalu radnej" w "Nowinach Jeleniogórskich z dnia 23 września 2010 r.

Była radna Dorota Maj ze Szklarskiej Poręby ma duży pensjonat.
Jest tylko pielęgniarką i zarabia skromnie, więc skąd wzięła olbrzymie pieniądze na budowę luksusowego pensjonatu ?

Ciekawe, kto ich w swoim czasie zadenuncjował bo tu przypadków nie ma !

W tym ciemnogrodzie jeszcze nie czas na normalność.

Ciekawe co by zrobił pan sędzia gdyby mu się w rodzinie ktoś poważnie rozchorował?
To kolejny przykład, że trzeba reformować sądy i to szybko.
A tak na marginesie wg mojej wiedzy to te oleje nie nadają się nijak na przeróbkę na narkotyki. I to powinno normalnego sędziego przekonać do wydania wyroku uniewinniającego

Nie wszyscy sędziowie nadają się na sędziów.

Takim przykładem jest sędzia Ryszard Sułtanowski, który orzeka w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

...to kolejny przykład, że tzw reforma sadownicza lansowana przez PiS to lipa. To ewidentny przykład skrzywdzenia ludzi - uczciwych ludzi, ktorzy ratowali życie osoby bliskiej. I cisza. Pan Prokurator generalny, ktory sprawę napewno zna z mediów- milczy, choć tak ochoczo potepiał kastę sedziowską. Ale jest po wyborach. To co miało być ugrane- ugrano. Dlatego zwykły szary, ewidentnie skrzywdzony człowiek skazany za ludzki odruch pozostał sam. Może liczyć na rodzinę , znajomych, siebie. Państwo umyło rece. Tak samo jak lokalni działacze, także ci pretendujący do fotelu prezydenta. Pan Mróz reprezentujący opcję polityczną rzekomo naprawiającą wymiar sprawiedliwości także milczy. To kolejny przykład na to, że zwykły człowiek w wielkiej polityce jest nikim.
Trzymam kciuki za tych ludzi. Ufam, że znajdzie się prawnik, ktory tak jak w filmie Znachor , gdzie pseudosędzia wsadził do więzienia człowieka, za kradzież narzędzi hirurgicznych , pomijając zupełnie fakt, że tym narzedziami ów skazany uratował życie ofierze wypadku.
Historia tych ludzi ludzaco jest podobna do zdarzenia z tego filmu, z tą różnicą , że tamten sędzia był człowiekiem, a nie fukkcjonariuszem i umiał kierować sie zdrowym rozsądkiem.

Może warto pomóc tym ludziom i poszukać dobrego prawnika, bo to jedyna droga w tym chorym podobno katolickim kraju

Jestem za reformowaniem sądów, tyle, że nie tak, jak robi to PiS, bo robi to szkodząc nam wszystkim.

Reformie powinny być poddawane ustawy i kodeksy. Walczyć należy z narkotykami, dopalaczami, ale nie w ten sposób, że po odkryciu kolejnej z rzędu substancji chemicznej tą dopisuje się do spisu substancji zakazanych.

Należy stworzyć prawo przewidujące powstanie nowych mieszanek, które je z góry zakazuje. Przecież producenci i sprzedawcy dopalaczy grają już od dawna policji i sądom na nosie.

Należy także edukować ludzi w zakresie stosowania leczniczej marihuany, olejków i suszu posiadających właściwości lecznicze i wreszcie zalegalizować te substancje; pozwolić na sprowadzanie nasion, sadzonek i uprawę roślin.

I ostatnia a jakże ważna kwestia: W medycynie od dawna stosuje się narkotyki; morfinę do uśmierzania bólu, a nawet kokainę, którą zaaplikowano mi przed operacją okulistyczną w znieczuleniu miejscowym. Do słynnej na całym świecie Coca Coli dodawano w początkowej fazie produkcji na skalę przemysłową ekstrakt z liści koki.

Jestem za reformowaniem sądów, tyle, że nie tak, jak robi to PiS, bo robi to szkodząc nam wszystkim.

Reformie powinny być poddawane ustawy i kodeksy. Walczyć należy z narkotykami, dopalaczami, ale nie w ten sposób, że po odkryciu kolejnej z rzędu substancji chemicznej tą dopisuje się do spisu substancji zakazanych.

Należy stworzyć prawo przewidujące powstanie nowych mieszanek, które je z góry zakazuje. Przecież producenci i sprzedawcy dopalaczy grają już od dawna policji i sądom na nosie.

Należy także edukować ludzi w zakresie stosowania leczniczej marihuany, olejków i suszu posiadających właściwości lecznicze i wreszcie zalegalizować te substancje; pozwolić na sprowadzanie nasion, sadzonek i uprawę roślin.

I ostatnia a jakże ważna kwestia: W medycynie od dawna stosuje się narkotyki; morfinę do uśmierzania bólu, a nawet kokainę, którą zaaplikowano mi przed operacją okulistyczną w znieczuleniu miejscowym. Do słynnej na całym świecie Coca Coli dodawano w początkowej fazie produkcji na skalę przemysłową ekstrakt z liści koki.

Bardzo prosimy o naprawienie podswietlenia Bramy Wojanowsliej. Bedzie ladniej,bo tak mialo byc
.

Zadzwoń do MZDiM, zamiast zaśmiecać każdy artykuł. Czy to tak trudne?

Cóż... Paweł Gajewski chwalił się, że ten olej z którym wpadli to pikuś... Z Holandii o wiele więcej przywieźli... Paweł to brat Jakuba...

Ścigajcie ''czarnych ''bezkarnych pedofilów w sukienkach bo już istna plaga jest ...jak to wyplenić???

dla mnie ten wyrok jest nie do przyjecia, jest nieludzki, sedzia bez sumienia

dla mnie ten wyrok jest nie do przyjecia, jest nieludzki, sedzia bez sumienia

Za olej wyroki i więzienie, za morderstwa na pasach zawiasy i hulanki na wolności. Pop...inny kraj i pop...one prawo!!!!

Co za chooj nakazał wycinkę w piątek ok 30 ZDROWYCH drzew na zjezdzie z Kapeli w stronę Świerzawy?

Burmistrz Świerzawy kazał ściąć 30 zdrowych drzew.

Sprawa dla prokuratury.

Ponad 40!!!

Józefa Kołcz, poprzedni burmistrz Świerzawy kazał ściąć 40 zdrowych drzew.

Prokuratura powinna się nim zająć.
Kołcz tydzień temu przegrał wybory na burmistrza. Brawa dla mieszkańców Świerzawy.

I gdzie jest PiS ze swoimi obietnicami dotyczącymi leczniczej marihuany? Były rozmowy i spotkania. Liroy pośredniczył, nawet PiS przyznawał, że sam prezes JK rozmawiał o tym i obiecał, że leki z maryhy zostaną dopuszczone do obrotu. I co?
Obywatele jak zwykle traktowani są jak frajerzy!

A co do artykułu powyżej. Jestem z Wami, oskarżeni.
Wasze życie to niestety materiał na film albo dramat. Wiedzieliście jakie mogą być konsekwencje, ale postanowiliście szukać ulgi dla umierających kochanych osób. A Państwo Polskie jak zwykle, bezduszne i antyobywatelskie.

To nie jest sad,robia co chca te h,,sa nietykalni

to prawda sądy są nietykalne. Ostatnio było głośno o wielu przypadkach kradzieży w marketach przez sędziów i żaden nie poniósł poważnych konsekwencji. Wszyscy dalej sprawują funkcje sędziego.

Wyobraź sobie sytuacje gdy sędzia, który ukradł w markecie sprzęt za 2 tys i nie spotkały go za to żadne konsekwencje, skazuje na kare więzienia złodziejaszka, który ukradł w markecie sprzęt za 500 zł.

"bo sędziowie są nadzwyczajną kastą" jak powiedziała prezes Sądu Najwyższego.

pod papugami w gazowni i w parkowej siedzą dilerzy.sprzedają i jakoś nic im nikt nie robi a czepiają się kogoś kto przywiózł lekarstwo dla ojca.

Mam nadzieję, że będzie apelacja i że Wrocław orzeknie korzystniej dla tych ludzi. Przecież oni nie zdobywali narkotyku, tylko lek.

Mam nadzieję, że będzie apelacja i że Wrocław orzeknie korzystniej dla tych ludzi. Przecież oni nie zdobywali narkotyku, tylko lek.