To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Samowolka pod Chojnikiem

Samowolka pod Chojnikiem

Mieszkaniec Sobieszowa zniszczył łąkę pod Chojnikiem i zrobił na niej parking nie starając się o pozwolenie na budowę. Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu, są oburzeni. Właściciel parkingu sondował możliwość budowy kilkukondygnacyjnego pensjonatu i pomnika Jana Pawła II.

Właściciel parkingu zachęca turystów informacjami na tablicach, że parking jest najbliżej Chojnika i że w cenie jest mycie samochodu. Rzeczywiście – parking usytuowany jest tuż przy szlaku, który wiedzie do głównej bramy prowadzącej na zamek Chojnik.
Sąsiedzi uważają postępowanie właściciela parkingu za skandal i bezczelne łamanie prawa.

- W głowie nam się nie mieściło, że można zniszczyć taką piękną łąkę, stanowiącą wraz z lasem wspaniały krajobraz – mówi Dorota Bienkiewicz. - Nie chodzi o nasz interes, jako sąsiadów. To miejsce ma ogromną wartość dla Jeleniej Góry. I co, teraz ma być poświęcone w imię tego, by ktoś zarobił sobie parę groszy?!

Zgadza się z tym dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Budynek dyrekcji KPN stoi ponad sto metrów od parkingu, który jednak nie znajduje się na jego terenie.

- Chojnik odwiedza rocznie ponad dwieście tysięcy ludzi – argumentuje. - To najbardziej odwiedzane miejsce na terenie Jeleniej Góry.
Mieszkańcy Sobieszowa przeciwni parkingowi podkreślają, że z punktu widzenia interesów dzielnicy nie ma on żadnego uzasadnienia.

- Na dole są przecież cztery parkingi – tłumaczą. - Teraz, gdy jest ten, dużo samochodów jedzie tutaj. Turyści wychodzą z aut i idą prosto na Chojnik. Przecież sprzedawanie miasta turystom polega na czymś innym! Niech gość, w drodze do atrakcji, przejdzie się ulicami i zostawi pieniądze!

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 34/09.

Komentarze (75)

*Dobry parking .. turysci wychodza z
aut i ida ..PROSTO na Chojnik ! Moze
jest tutaj .. ktos zazdrosny ?

To chyba na swojej działce zrobił ten parking a jak się sąsiadom nie podoba to niech się wyprowadzą.
Pytanie za 100 punktów - jaką wartość dla Jel. Góry miała ta łąka? bo ja osobiście chyba wolę parking.

Jak Pani Dorota Bienkiewicz stawiała swój dom to się niezastanawiała że zniszczy krajobraz sąsiadom mieszkającym przed jej domem????? śmiechu warte żebym się musiał pytać sąsiadów co moge robić na swojej działce :D

..Czy ten OKRUTNY mezczyzna ..zapytal sie o ZGODE kwiatki i motylki ??..

~C.d ~MAM ..*fajny rebusik dla
uczestnikow tego forum: ~KTO to jest
kwiatki = glowa, Motylki = nosek ?

...moze przesunac ten domek Pani Dorotki ?
~ Hmm ..to bedzie *CUDowne rozwiazanie
tego zaistnialego problemu ! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Oj tata pipi się obudził

O tata pipi???

.. tak sobie pomyslalam ! :evil: :evil:
~PA.*piipi

hahahahaahha przesunąć domek pani Dorotki - najlepiej o 2500 km od parkingu.
Pipi jesteś wielka :cheer:

Każdy na swojej działce może robić to co mu się podoba, ale w granicach obowiązującego prawa! Dla Sobieszowa nie ma planu zagospodarowania terenu więc inwestor ten powinien był uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, gdyż zmienia w sposób wyraźny i znaczący dla środowiska sposób użytkowania terenu! Potem gdyby z badania tychże uwarunkowań i po otrzymaniu decyzji pozytywnej dla niego musiałby wystąpić o pozwolenie na budowę! Decyzję o warunkach zabudowy nie opracowują "urzędnicy" lecz osoby uprawnione (urbanista, lub architekt) po otrzymaniu uzgodnień opdowiednich instytucji (ochrony środowiska, straży pożarnej, Karkonoskiego Parku Narodowego). Wtedy wiadomym jest, że taka inwestycja jest zbudowana zgodnie z prawem i nie narusza ładu przestrzennego!
To wszystko określają ustawy sejmowe: Prawo Budowlane, Ustawa o planowniu przestrzennym, Prawo o ochronie środowiska, a także to co dotyczy europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. I to wszystko i wtedy można lub nie budować!

Ja na zdjęciu widzę:
1. płot
2. domek na słupie
3. jakis kamping
4. Chojnik
5. las

To w końcu co tu jest źle?

Panie Kazimierzu zapomnial Pan chyba byc moze jeszcze o ustawie o Ustroju Ronym, wszak jest to grunt rolny, jak sie domyslam z atykulu ale nie jest to jasno okreslone. Krotko mowiac zapoznienia gmin w ustalaniu planow miejscowych skazuja czesto inwestorow na droge przez meke, strate czasu i dodatkowe koszty. Gdyby byl plan formalnosci inwestora skrocily by sie o ok. 3 miesiace, a przedewszystkim z gory wiadome dla niego i sasiadow by bylo czy parking tam powstac moze czy nie. Jest ustawowym obowiazkiem samorzadu reprezntowanego tu przez Prezydenta Miasta by takowy plan przygtowac i doprowadzic do uchwalenia przez RM. Nie chce tu pic do zadnej konkretnej wladzy, ale z punktu widzenia potencjalnego inwestora, gadanie o rozwoju inwestycyjnym w gminy, w ktorej plany sa tylko na czesci gruntow lub wcale ich nie ma jest dla mnie zwyczajnym mydleniem oczu wyborcom.

Ja od lat zostawiam auto zawsze na tym samym parkingu. Opłaty pobiera tam bardzo sympatyczny pan. Parking jest ubezpieczony. Czego więcej trzeba?
Zobaczymy, czy nowy biznes się opłaci nawet jeśli jest bardzo blisko zamku.

a co tam zostało wybudowane? bądźmy poważni. ŁAMANIE PRAWA? a w którym miejscu zostało złamane. Pismaki cytują durne wypowiedzi zazdrosnych sąsiadów, a jakoś żaden nie napisał jakie przepisy zostały złamane. bądźmy poważni. TO CO NIE JEST ZABRONIONE JEST DOZWOLONE!!! pozdrawiam wieśniaków z zamkowej i okolic

Jedynym działaniem zgodnym z prawem tego inwestora było postawienie płotu który zgłosił w ustawowym czasie! Reszta działań działań, a zwłaszcza samowolna zmiana przeznaczenia gruntu jest złamaniem prawa!
@LRR - plan jest w końcowej fazie opracowaniam i od woli Rady Miejskiej będzie szybsze lub nie jego uchwalenia! Znam radnych którzy nie są zwolennikami uchwalania planów! Ja uważam, że najlepiej byłoby gdyby całe miasto miało obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Nie byłoby potrzeba tego etapu uzyskania Decyzji o warunkach zabudowy!

Byłem tam ostatnio. I widziałem łąkę wysypaną żwirem, oraz przyczepę kempingową, gdzie pobierają opłaty. No i siatka ogrodzeniowa wokoło. Pytanie. Na co z tych rzeczy trzeba mieć pozwolenie budowlane? Nie rozumiem tego artykułu. To chyba zazdrośni sąsiedzi i tyle.
Wysypanie żwiru na swojej działce i skoszenie trawy wymaga jakiś pozwoleń?

Widzisz ! Konkurencja jest zdrowa,bo
cwiczy glowki do myslenia ... tych
ZAZDROSNIKOW ! Odwiedze tam Kunegunde
i moj samochod zostawie pod opieka *Pana
z tego Parkingu ! UFAM !

~ZDZIWIONY ..BRAVO ! ..Tam swoje *CUDOWNE mieszkanka ..pobudowaly kreciki i motylki ..a ten STRASZNY czlowiek,a ktory mysli TYLKO o pieniadzach ..wszystko ZNISZCZYL ! Dziekuje.*piipi

@zdziewion - dobry test:) żadnych konkretów od po prostu lanie wody. Taka ludzka zawiść. Sąsiad coś zrobił i trzepie kasę to trzeba mu dokopać. Napisz o konkretach. Jakie prawo złamał? Co zrobił nie tak? Co sąsiadom przeszkadza?
Tak jak pisałem tam nie ma betonowego parkingu. Jest przyczepa kampinogowa i trochę żwiru. Ludzie kompromitujecie się. Konkrety co jest nie tak? Na co na żwir czy przyczepę trzeba mieć pozwolenie budowlane? Czy w planie zagospodarowania jest uwaga nie syp żwiru??? Ludzie po prostu wychodzi z sąsiadów tego parkingu tylko zawiść. Kurcze dobrze, że tam nie mieszkam. Współczuje takich sąsiadów.
Poza tym jak można sobie ułatwić stawiając parking bliżej to w czym problem. Zdziwiony lubi utrudnienia (tak wnioskuję). Myślę, że może to jakieś lobby parkingowe tu piszę, bo teraz te dalsze parkingi stracą na klientach.

*KALECZKO .. spokojnie ! Krecik ..
znajdzie tutaj zatrudnienie i bedzie
podgryzal kabelki w samochodzie i takim
sposobem turysta bedzie zmuszony dluzej
zostac w *pieknym Sobieszowie !

~C.d ..a motylka zatrudnimy za *fajnego
przewodnika !

~KLONKU ..I tutaj POUCZENIE .. zabki i lapki Krecika ..sluza do wygrzebywania *Fajnych PRZYSMAKOW .. a motylki NAJbardziej lubia ..skakac z kwiatka z kwiatek !

Jak czytam takie posty ja "zdziwionego" to normalnie przyklękam - ciemnogród i buractwo przez ciebie przemawia. Przede wszystkim pomyśl o Świętym prawie własności. To jak Pan Ciekawski ubrał to w słowa to mogę się tylko pod tym podpisać - ja tam nie widzę NIC wybudowanego.

*Kaleczko .. PRZYPOMNIENIE: - juz o tym
zapomnialas ? *Mezczyzni - kochaja miec
kwiatki ..na glowie,a motylki beda *ich
ozdoba ! ~Krecika wyslemy do ogrodka
Pani DOROTKI ! Hi..tam czekaja smaczne
grzadeczki z dlugimi warzywami !
~PA.*piipi

~KLONKU ..ZAPOMNIALES ..na tych kolorowych kwiatuszkach ..PRACOWITE pszczolki odpoczywaja,a ktore CUDOWNY .. miodek przynosza !

*KALKO ! PRZYPOMNIENIE:jezeli te
pszczoly sa pracowite,to MAMY dla nich
*FAJNA robote ! *Mezczyzni ..maja duze
pupy do gryzienia ! :evil: :evil:
~Co myslisz o tym projekcie ?

~KLONKU ..Pupy naszych PANOW ..to WSPANIALE poduszeczki,a ktore sluza ..za CUDOWNE przytulanki ! ..Sprobuj ! Poleca.."prawdziwa" *piipi

..C.d..Taka miekka PUPA jest cudowna ..na SEN zimowy !

*KALKO .. WIEM,ze mezczyzni maja
*NAJpiekniejsze pupy na calym swiecie,ale
uzadlone przez pszczolke.. beda *ONE
jeszcze wieksze ..do *fajnego przytulania :silly: :silly: :silly: :silly: ~PA.*piipi

~KLONKU ..Taka CZERWONA pupa ..przyciaga BYKI ! Nie wiadziales ??..

~Co tam byki ! *Mezczyzna ..bedzie
mial *fajne ROGI !

JA OSOBISCIE UWAZAM ZE PAN Z.....POWINIEN ZOSTAC UKARANY WYSOKA GRZYWNA,ADEKWATNA DO UZYSKANYCH DOCHODOW Z PARKINGU.PAN Z.....DOSKONALE SOBIE ZDAJE SPRAWE O JAKICH KWOTACH TERAZ PISZE.WYDAJE MIS IE ZE KWOTA 100.OOOTYS KARY POWINNA OSTUDZIC POMYSLY PANA Z.....I MOZE PRZESTAL ROBIC BY SOBIE JAJA Z NAS MIESZKANCóW I MYSLAL O NABIJANIU SWOJEJ KABZY,.....TEGO PANU SZCZERZE ZYCZE.POZDRAWIAM

..a jak liczysz korzystajacych z tego
Parkingu ? ..lorenetka,czy *paluszkiem ? :shock: :shock: :shock: :shock:

~KLONKU ..NAJwieksze rogi ..masz TY ! ~JACEK.K ..STRASZNIE sie boje !!

~KALKA .. nie boj sie glupia ! Rogi ..
maja rowniez krowy ! Rosna juz *one
TOBIE ? :evil: :woohoo: :evil: :woohoo: :evil: :woohoo: *FAJNIE !
~PA.*piipi :silly:

o pablo i tu cie boli ta kasiora która robia na parkingu - to weź sie chłopie do roboty i zamiast kombinowac jak zatruc zycie innym tez rób kasiore i tyle, siedziec i narzekac kazdy potrafi
zreszta jesli policzyc to co widac na zdjeciach płot przyczepe ten domek na słupie ( cokolwiek to jest) utwardzenie reklamy - to kasiore to oni narazie wydaja a zwróci im sie pewnie po jakis 2-3 latach
no chyba ze cie pablo boli ze mieli kasiore aby ja wydac -tylkko wiesz na tym polega biznes jak kasiore sie ma to sie ja inwestuje aby po kilku latach ta inwestycja sie zwróciła i przyniosła korzysci a nie sie ja przejada i wydaje na jakies fanaberie
ty sie pablo ucz od tego pana lepiej ;)

pablo to ma na drugie imie dorota a na nazwisko binkiewicz :cheer: :cheer: :cheer: :lol: :lol: :lol:

~KLONKU ..Krowki Muu Muu .. daja CIEPLE mleczko,a One musza miec ..SWIEZA trawke ! ..A co teraz ZROBIA ..krowki pod Chojnikiem ?.. Pyta ..*piipi

~C.d..~KONKU-Diabelku .. zajrzyj do LUSTRA ! ..PA.*piipi

*Kalko .. pojda na byki !

~KLONKU ..Przeciez byki ..to MEZCZYZNI ! ..A mezczyzni .. WIADOMO..

*KALKO ..spok ! Przybedzie tylko ..
CIELAKOW ! :s

~OJEJ ! ..Pan Redaktor Marek Lis(patrz zdjecie) .. ma BRODE ..jak nasz Rozbojnik RUMCAJS z "Jelonki" !!..

samo życie , a nic tak nie denerwuje ludzi jak zaradność sąsiada , jak by ten gościu pasł tam krowy i za cenę mleka nie mógł związać końca z końcem to nikomu by nie przeszkadzało z sąsiadów , a tak ... kochani ,cóż prywaciarze w PRL-u też byli szwarzcharakterami a dzięki nim wszystko się kręciło ,na górze w polityce i tak robią większe przekręty .. pozdrawiam

NJ albo tą psychiczną osobę zblokujecie " PIPI" albo jestem ostatni raz na waszej stronie . To jest żenada!!!!!!

Do [pipisrypi]: To już lepiej bądź tu ostatni raz. Żegnam uprzejmie bardzo.

..do - [~postu z godz.21.09 ..] ..ZAPRASZAM na "Jelonke" ! ..PA.*piipi

obowiązujące prawo. Gdzie nadzór i ich egzekwowanie?
Na drodze też jedziemy własnym samochodem lecz nie tak jak sie komu podoba, tylko zgodnie z grubym kodeksem ruchu drogowego. - To do tych, którzy mówią o świętym prawie własności.
Nie sra się w salonie nawet własnym. - To do tych matołów, którzy nie rozumieją, że KPN i jego otulina jest wspólnym dziedzictwem i należy się tu zachowywać! Jakie zmatolenie jest w Sobieszowie, brak poczucia estetyki, kultury wystarczy obejrzeć centrum, ulicę Sądową - smród, bród.

Ciemny lud za chiny nie zrozumie dlaczego inwestor choć nic nie wybudował, miał obowiązek wystąpić o decyzje o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu.