To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Samorządowa "Wspólna Sprawa"

fot. UM Jelenia Góra; strona interentowa stowarszyszenia

Samorządowcy reprezentujący 50 dolnośląskich gmin powołali stowarzyszenie Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa. Inicjatywa ma m.in. zintensyfikować współpracę samorządów, poprawić jakość życia mieszkańców, zadbać o sprawiedliwy podział dotacji dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, o rozwój infrastruktury drogowej, o pozyskiwanie dodatkowych środków na inwestycje, czy o zwiększanie potencjału regionu.

Przedsięwzięcie, które zainicjowali prezydenci pięciu dużych, dolnośląskich miast (wśród nich prezydent Jerzy Łużniak, a także prezydenci Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha i Świdnicy), ma silną reprezentację samorządowców z naszego regionu. W spotkaniu założycielskim wzięli udział i deklarację programową podpisali oprócz prezydenta Jeleniej Góry także: Ewa Kocemba – burmistrz Lubawki, Mariola Szczęsna – burmistrz Lwówka Śląskiego, Elżbieta Zakrzewska – burmistrz Kowar, Mirosław Graf -burmistrz Szklarskiej Poręby, Andrzej Jasiński – burmistrz Mirska, Daniel Koko – starosta lwówecki, Leszek Leśko – burmistrz Olszyny. Te nazwiska dowodzą bardzo szerokiej współpracy samorządowców, bo wśród uczestników są i przedstawiciele lewicy (jak Daniel Koko), i ludowców (jak Mariola Szczęsna), tacy, których nie kojarzy się z działalnością polityczną (jak Andrzej Jasiński, czy Leszek Leśko). W sumie samorządowcy, którzy współtworzą nowe stowarzyszenie, reprezentują połowę mieszkańców województwa.
Spotkanie założycielskie odbyło się na wrocławskim stadionie, w poniedziałek, 1 marca.
- Projekt, o którym rozmawiamy nie jest przeciwko komukolwiek. Jest projektem za. Za budowaniem wspólnoty wbrew podziałom, za szukaniem tego, co nas łączy, wbrew temu, co mogło nas dzielić w przeszłości, za wspólną pracą – deklarował na tym spotkaniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, któremu uczestnicy powierzyli role lidera. A prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dodawał:
- Jesteśmy razem nie dla pieniędzy i nie ze strachu. Wręcz odwrotnie – mamy odwagę walczyć o sprawy naszych małych ojczyzn. Mieszkańców naszych miast i miasteczek. Jesteśmy razem, bo nam zależy i ważne są dla nas takie przymioty jak demokracja, wolność, samorząd.
Wczoraj (środa, 3 marca) przedstawiciele stowarzyszenia gościli w Jeleniej Górze, gdzie wyjaśniali cele przedsięwzięcia.
- Obserwujemy kolejne procesy centralizacyjne i trzeba powiedzieć, że są one raczej skutkiem pewnego planu na inną Polskę. Inną niż ta, w której chcielibyśmy żyć i pracować, inną niż ta, którą chcielibyśmy zostawić naszym dzieciom, inną wreszcie od tej, do której dążyła Solidarność i wyrośli z niej ojcowie założyciele nowego samorządu – zwracał uwagę Jacek Sutryk. A prezydenci Jeleniej Góry i Wałbrzycha deklarowali, że zabiegali i będą zabiegać, aby Dolny Śląsk był traktowany w sposób równomierny, rozwijał się wszędzie tak samo.
- To my, samorządowcy, słuchając swoich mieszkańców, będziemy i chcemy decydować o tym jak wyglądać mają nasze małe ojczyzny. Nasz głos jest i powinien być bardzo wyraźnie słyszalny. Dla dobra mieszkańców Dolnego Śląska – zapowiedział Jerzy Łużniak.
Stowarzyszenie ma charakter otwarty i uczestnicy liczą na przyłączenie kolejnych samorządowców. Będzie może wśród nich Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, którego nie ma wśród założycieli.
- Nie dystansuje się od stowarzyszenia. Po prostu – choć miałem zaproszenie – nie mogłem w poniedziałek być we Wrocławiu. Niewiele jeszcze wiem o inicjatywie, więc jej się przyjrzę i być może przystąpię. Takie działania mogą pomóc samorządom, o ile tylko w perspektywie czasu to właśnie sprawy samorządowe będą mieć priorytet, a nie np. dyscyplina partyjna – ocenia Radosław Jęcek.
Uczestnicy inicjatywy chcą skupić się na sprawach, które trzeba rozwiązywać tu i teraz. Nie wykluczają jednak wspólnego startu w wyborach samorządowych. w 2023 r. W czasach, gdy na każdym kroku widać, jak władze centralne konsekwentnie ograniczają samorządność i utrudniają funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, taka reprezentacja samorządowego, obywatelskiego Dolnego Śląska będzie koniecznością.
 

Samorządowa "Wspólna Sprawa"
Samorządowa "Wspólna Sprawa"

Komentarze (17)

Przypatrzcie się tym nieudacznikom, cwaniakom i złodziejom. Nigdy więcej nie wybierajcie tych pajaców na cokolwiek. Większość odesłać na "zasłużone " emerytury, reszta do roboty fizycznej. Kiedyś było hasło:" Proletariusze wszystkich krajów łączcie się" Teraz "Włodarze wszystkich upadających miast i gmin łączcie się". ale po co , przecież łączyła was i łączy wspólna sprawa- Platforma Obywatelska, która teraz zdycha w konwulsjach. Jedna drgawka to łączenie w kupę, a kupa to gówno, o czym wszyscy wiedzą. Po władzę kupą(gównem) mości panowie-kutasowie.

Przeciez juz mieliście pełnię władzy.Sejm,senat,Komorowski,wojewodę Dsl,marszałka w sejmiku.Jak to się przełożyło na region?Została głosowała żeby nie było S do Lubawki,Zawiła przeciw modernizacji lini kolejowej do JG.Obrembalski sprzedał PEC,Czernow dobiła Aniluks,Szmajdzinski dokonał rozbrojenia JG.Teraz chcecie znow zniszczyć zlikwidować to co jeszcze zostało? Wspólną sprawą was łączy,prywatny interes.Dobro regionu czy mieszkańca macie w doo pie.Kogo chcecie nabrać? Jak mozna wierzyć Luzmiakowi skoro po wyborach juz nie pamięta co miał w programie wyborczym

No, Anżej du.pa - zadzwoń wreszcie do kumpla Trumpa. Niech przyśle nowe szczepionki jakimś hamerykańskim samolotem. Pobiegnę go przywitać chusteczką na Okęcie i poproszę o selfie z Premierem! Bo na pewno Pan Premier też tam będzie, tak? Będę bez maseczki. Bo po co?

"Nie trzeba bać się jego i jest w odwrocie"...

Dzięki, Mateusz. Dzięki, Anżej.

A Sasin niech zorganizuje rozlewnię szczypionek na poczcie wolskiej.

Job ich narodowo socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Już kiedyś łączyli się tak jak teraz. Przecież obowiązuje jeszcze deklaracja sudecka i strategia sudety2030. Te same gminy to podpisywały, dlaczego nie realizują swojej strategii. Tracą czas i pieniądze na tworzenie i podpisywanie nowych koncepcji, związków, planów. Rozumiemy, że wszelakiego rodzaju doradcy, eksperci muszą na tych „projektach” zarobić, ale dlaczego za nasze...

Szanowny panie prezesie Kaczyński, czas zmniejszyć te ceny. Czas zrobić coś z akcyzą, z opłatą paliwową" - apelował poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski podczas konferencji na jednej ze stacji Orlenu. Cezary Tomczyk przekonywał z kolei, że litr benzyny mógłby być obecnie tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Posłowie opozycji wyliczali, że 60 proc. ceny paliw stanowią marża i podatki. "W 2009 roku baryłka ropy kosztowała średnio 62 dolary. W 2021 r. średnia cena to 55 dolarów. Średnia cena benzyny w roku 2009 to 4 zł 10 gr., a cena diesla - 3 zł 69 gr." - mówił Tomczyk. Jak dodał, obecnie litr benzyny kosztuje 5 zł, a mógłby być tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

A poseł Tomczyk wyjaśniał dlaczego koalicja PO-PSL nie obniżała podatków w 2012 roku, kiedy paliwa kosztowały nawet 6 zł za litr, mimo, że pensja minimalna była wtedy o 1300 zł brutto mniejsza jak obecnie?!

Kończcie waszmościowe, wstydu oszczędźcie.

Ciekawe jaką podwyżkę tym razem dla nas ujmują samorządowe łajzy

Teraz się obudzili i zobaczyli, że południe województwa jest traktowane gorzej?! Co najmniej o kilkanaście lat za późno. PO zaczyna się sypać i szykują sobie miękkie lądowanie jako "bezpartyjni" lub "niezależni"? Chcą dbać o mieszkańców? To ciekawe, bo dolnośląskie miasta zarządzane przez PO mają jedne z najdroższych opłat komunalnych w kraju, a Jelenia Góra po ostatnich i przyszłych podwyżkach opłat najprawdopodobniej będzie najdroższym miastem w Polsce!?

Wszystkim ,którzy wylewają pomyje na szanowanych w swych miastach włodarzy powiem tak. Czemu nikt nie chce pisowskich burmistrzów i prezydentów? Czemu nawet przy propagandzie "k***izji" i mediów kościelnych nie wygrywają? Przypomnijcie sobie słabe wyniki : Stachowiak- Różeckiej/Wrocław , M.Machałek ,K. Mroza/J.Góra i innych. Ludzie boją się oddać swój los w ręce takich jak: Morawiecki, Szydło, Obajtek czy Ziobro. Nie chcą mieć takich, co z każdą kiciorelą latają do lokalnego proboszcza/ biskupa- jak było to w Świdnicy za czasów Murdzka. Nie chcą mieć w swoich miastach drugiej Białorusi.

szczury z tonącego okretu

Kolejne BLE ble ble-Najbardziej wy KANCIARZE słuchacie mieszkańców z szumnie tak zwanych małych ojczyzn, wtedy kiedy wbrew ich woli podnosicie podatki i wszystkie opłaty lokalne. A te złodziejstwo na opłatach za śmieci co podnieśliście 300 procent to nas słuchaliście wy KANCIARZE. PO-PSL-SLD-TVN kant goni kant. Taka prawda wy Nikodemy Dyzmy.

Wtedy dbaliście o dobro czyje wy KANCIARZE.

---Wszystkie paszły WON do Dreksa do roboty.

Czerwona KLIKA.

Fajnie patrzeć jak zdycha PO !!!

Szkoda, że dopiero teraz. Zniszczyli wszystko.A paszły wont. WSZYSCY WONT.