To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Są pieniądze na stadion, kosztem hali przy Mechaniku

Są pieniądze na stadion, kosztem hali przy Mechaniku

Zamiast dużej pełnowymiarowej hali z widownią za 20 milionów złotych powstanie mniejsza hala, za niecałe 6 milionów. Zaproponowały to władze władze miasta a rada przystała na to. Zaoszczędzone pieniądze pójdą na przebudowę stadionu.

Chodzi o halę przy Mechaniku, o budowę której od dawna toczą się gorące dyskusje. Miasto wycofało się z pomysłu budowy obiektu za 20 milionów złotych i wróciło do projektu z początku tego roku, czyli przyszkolnej hali sportowej. Będzie oczywiście dużo tańsza od widowiskowej, ma kosztować ok. 5,6 mln złotych. Zaoszczędzone pieniądze – ok. 16 milionów złotych - mają zostać przeznaczone na przebudowę stadionu przy ul. Złotniczej.

Zastępczyni prezydenta Zofia Czernow na dzisiejszej sesji rady podkreśliła, że w sali zmieszczą się pełnowymiarowe boiska do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.
Ta propozycja to jedna z najważniejszych zmian w Lokalnym Programie Rewitalizacji, który na dzisiejszej sesji przyjęła rada miejska.

- Projekt budowy hali widowiskowo-sportowej spotkał się ze słuszną krytyką, że jest to hala za mała na widowiskową a za duża na przyszkolną – przyznaje prezydent Marcin Zawiła. - Przyjmując te uwagi równolegle miasto prowadziło projekt rewitalizacji. Obszar objęty programem rozciąga się od rejonu oczyszczalni ścieków i byłej jednostki wojskowej aż po obszar ulicy Powstańców Śląskich. Tyle, że stadion został jednak pominięty w tym programie. Dlatego podjęliśmy działania, by rozszerzyć obszar rewitalizacji o ten stadion. Dzisiaj mamy taką sytuację, że z tych pieniędzy realizujemy dwa zadania: hala sportowa, mniejsza niż zapowiadaliśmy, i stadion.

Miasto wcześniej zapowiadało duży montaż finansowy i wsparcie m.in. ze strony Polskiego Związku Lekkoatletyki na budowę stadionu. - Budujemy ten montaż i mamy tytuł, żeby zacząć pierwszy etap – mówi M. Zawiła. - Nie ukrywam, że być może po podsumowaniu LPR-ów na całym Dolnym Śląsku może pozostaną jakieś pieniądze i będą do rozdysponowania.

Z wprowadzonej zmiany zadowoleni byli także radni PiS-u, którzy wcześniej krytykowali pomysł budowy hali widowiskowej przy Mechaniku. - Podnosiliśmy m.in., że nie ma tam miejsca na parking – mówi Krzysztof Mróz z PiS-u.

Władzy podziękował także radny Miłosz Sajnog, który przypomniał jednocześnie, że jest to powrót do projektu, który proponował, kiedy był u władzy. - Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że te hale buduje się szybko, są w pełni funkcjonalne - powiedział. - Nie zmienia to faktu, że miasto i tak potrzebuje hali widowiskowej z widownią na 5 tysięcy miejsc i nasze działania będą zmierzały do tego, by taka powstała.

Tego samego chcą władze Jeleniej Góry. - Porządna hala widowiskowa powinna powstać w Jeleniej Górze, być może w rejonie Zabobrza, choć nie między blokami, jak była planowana - powiedział. - Myślę, że będzie to kolejny projekt europejski, do którego będziemy musieli się przygotować od początku do końca.

Przeczytaj także: Kłótnia o halę, czyli o 13 mln zł

Komentarze (2)

I znowu pólśrodki, tak jak Termy, przeróbka ze starego, a teren przy ulicy Lubańskiej az się prosi na wykorzystanie go na wielofunkcyjny ośrodek sportowo rekreacyjny,który nikomu nie zakłócałby spokoju np. hala widowiskowo-sportowa, basen, korty tenisowe, boisko z podgrzewana murawą, i wtedy może udałoby sie ożywić tą naszą prowincję organizowaniem imprez sportowych, koncertów, zgrupowań drużyn. Ale trudno coś wskurać kiedy wciąż te same osoba są decyzyjne. Niedługo nasze miasto to będzie miastem emerytów. Zainteresowanie ostatnim festynem na lotnisku powinno dać naszym włodarzom do myslenie jak bardzo brakuje naszym mieszkańcom tego typu rozrywki.

****STWO ! :angry: