To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. Znamy harmonogram

KPRM

Premier RP Mateusz Morawiecki, ze względu na korzystne dane epidemiologiczne oraz spadającą liczbę zakażeń COVID-19, podjął decyzję o szybszym odmrożeniu gospodarki.

"Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać" - powiedział Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Co i kiedy zostanie otwarte? Poniżej przedstawiamy harmonogram na kolejne dni maja:

15 maja 2021 (sobota)

Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak nakaz zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Transport zbiorowy

100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

Będzie obowiązywał dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że oddzieli je przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od poziomu stolika).

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie. Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

Nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych.

Nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich.

Reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Sport

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób.

21 maja 2021 (piątek)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki.

Uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków.

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie. Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie). maks. 50 osób (Co ciekawe, do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny dla wszystkich 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria Limit: 1 osoba na 15m2. Reżim sanitarny.

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

Stacjonarnie wszyscy uczniowie.  Reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa. Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu. W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej).

Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Komentarze (5)

Przyspieszają... Jutro kryształowy pan Banaś ujawni wyniki kontroli wyborów kopertowych i zapewne (właściwie to na pewno)skieruje wniosek do Prokuratury. A kto jest Prokuratorem Generalnym? Pan Zbyszek, "naładowany" na maksa, chęcią zemsty za spektakularne niedopuszczenie Go do wygłoszenia "mowy" w Sejmie! Przyspieszają, ale "się" chyba przedterminowe wybory...

Dziś, 12 maja, Stolica Apostolska przyjęła rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, oskarżanego o tuszowanie pedofilii wśród podległych mu księży

Tyrawa, Janiak, Głódź to klucz awansów spod znaku Gulbinowicza. Aż strach pomyśleć, jakie cechy decydowały o ich awansie. Pycha, buta i chamstwo. Tyle po nich zapamiętamy. Polski Kościół ma taką mordę, na jaką zasłużył. Proszę zobaczyć, kim są ludzie, którzy rządzili i dalej rządzą polskim kościołem, którzy roszczą sobie pretensje, by nas umoralniać? W chwili próby stali po stronie sprawców. Gdyby polscy biskupi mieli trochę przyzwoitości, już dawno podaliby się do dymisji. Nie mają jej jednak ani krzty. Będą bronić swoich stołków jak najświętszego sakramentu. Władza - bez niej nie umieją żyć.

Reformy i rozdziały w kościele zawsze były krwawe. Jan Hus został spalony na stosie. Marcin Luter prześladowany i ekskomunikowany. Hugenoci we Francji po rzezi nocy św. Bartlomieja wygnani etc.
Czesi rozpoczęli laicyzację już 600 lat temu. Niemcy 500 lat temu ogarnęła Reformacja. A polski kościół nadal kupczy. Polska nadal tkwi w średniowieczu.
Zaklamany jak katolik - twierdza protestanci.
Pora powiedziec prawde, pora wstac z kolan. Na klęczkach mniej widać, a z pokątnie opuszczona głowa jeszcze mniej. Opary kościelnego kadzidła to zasłona dymna dla mistyfikacji. Mózgi zniewolone tajemnica wiary. To jest tragedia, prawdziwa tragedia.
Religia to opium ludu.
Jedynie realny rozdzial kosciola od panstwa jest gwarancja wyjscia z halucynacji i zaklamania. Jedynie realny rozdzial kosciola od panstwa jest gwarancja demokracji.
Wspolczesne demokratyczne panstwo to swieckie panstwo z realnym rozdzialem kosciola od panstwa. Realny rozdzial kosciola od panstwa polega na utrzymaniu kosciolow przez ich czlonkow - najprościej przez pobór podatku wyznaniowego przez służby fiskalne państwa, oplacanie podatkow przez koscioly - również od darowizn i tacy, podatek VAT od uslug religijnych, zrownanie prawne z innymi podmiotami, apostazja jedynie w trybie urzędowym. Tryb urzędowy to oświadczenie woli przed urzędnikiem państwowym, sędzią, notariuszem. Funkcjonariusz kościelny nie może być sędzią we własnej sprawie.

Państwo powołało komisję do ścigania zbokow ,pedofilii w KRK .I co? Nic nie znaleźli .
Przecież wystarczy kupić co piątek tygodnik Fakty po mitach.
Strony pełne informacji o klerze polskim jak i amerykańskim.

Pod rządami piślakow i opanowania nauki przez konserwtywne Ordo Iuris i Rydzyka zacznie się noc podobna do św.Bartlomieja .
Przeciez katolikow wierzących i praktykujących to jakieś 23 %.