To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ruszyła 10 edycja Programu Ratujmy Wzrok Dzieciom!

Ruszyła 10 edycja Programu Ratujmy Wzrok Dzieciom!

- Badania pozwalają wykryć nierozpoznane wcześniej wady wzroku. Większość recept okularowych wypisanych w ubiegłym roku dotyczyło dzieci, których nigdy nie badał okulista – mówiła dr Małgorzata Kadłucka-Jędruszek podczas podsumowania ubiegłorocznej akcji i rozpoczęcia 10 edycji Programu Ratujmy Wzrok Dzieciom w Jeleniej Górze. Nieprzypadkowo gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 2 w Jeleniej Górze. Od początku akcji wielu uczniów skorzystało tutaj z badań okulistycznych i bezpłatnych okularów. Program artystyczny przygotowany przez uczniów „dwójki” był miłym przerywnikiem w rozmowach dotyczących wad wzroku wśród dzieci i samego Programu Ratujmy Wzrok Dzieciom.

 

Krótkowzroczność jest wadą łatwiej rozpoznawalną przez rodziców. Astygmatyzm i nadwzroczność natomiast można wykryć tylko przy badaniu okulistycznym, podkreślała okulistka w gronie inicjatorów i prowadzących akcję oraz nauczycieli. Stąd konieczność systematycznych badań wzroku wśród dzieci i młodzieży. W Jeleniej Górze ruszyła właśnie kolejna edycja programu profilaktyki i korekcji wzroku Ratujmy Wzrok Dzieciom. Dzięki współpracy JZO – producenta soczewek okularowych, Miasta Jelenia Góra i Rotary Club Jelenia Góra wszystkie dzieci z klas pierwszych w szkołach podstawowych i gimnazjach bada okulista. Tym, którzy potrzebują korekty okularowej JZO zapewnia bezpłatne soczewki, a dzieci z uboższych rodzin wspierają rotarianie, zapewniając dofinansowanie do oprawek okularowych. Tym sposobem droga od wykrycia wady wzroku po okulary dla uczniów jest prostsza.

Od 2003 roku w ramach akcji Ratujmy Wzrok Dzieciom zbadano w różnych miastach (Jeleniej Górze, Kowarach i okolicach, Karpaczu, Janowicach Wielkich i Zgierzu) ponad 26 tysięcy dzieci! Tylko w ubiegłym roku badaniami objęto 1497 pierwszoklasistów ze szkół podstawowych i gimnazjów w Jeleniej Górze.

- Dzieci nie są świadome skutków wad wzroku. To bardziej odpowiedzialność nas: rodziców, nauczycieli, opiekunów. Wyniki tej akcji mówią jedno: dzięki okularom wielu uczniów może mieć lepszą jakość życia – z ramienia JZO podsumował akcję Maciej Dszięciołowski.

Joanna Żukowska, pielęgniarka w jeleniogórskiej SP nr 6, Program RWD oceniła wysoko:

- Niejednokrotnie ubożsi rodzice sami nie wykupiliby recept. Refundacja soczewek i opraw jest dużym ułatwieniem.

- Wszystkie dzieci korzystają z programu, 100% pierwszoklasistów jest przebadanych. Naszą, pielęgniarek, rolą jest dbanie, aby później recepty zostały zrealizowane, a dzieci nosiły okulary na co dzień – dodała pielęgniarka ze SP nr 15 i nr 13.

Więcej o Programie Ratujmy Wzrok Dzieciom w Jeleniej Górze we wtorkowym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”. Akcja przebiega pod naszym patronatem prasowym!

 

DSC_0127.JPG
DSC_0107.JPG
DSC_0117.JPG
DSC_0123.JPG