To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rusza wiosna, rusz się i TY! Majowe wydarzenia w Jeleniej Górze

Na finał Wiosny zaplanowano IX Rowerową Paradę Retro.

Właśnie wystartowała 44. Wiosna Cieplicka. Wśród szeregu imprez organizatorzy przewidzieli atrakcje dosłownie dla każdego. Sport, kultura, czysta rozrywka i okazja do refleksji – tak będzie w najbliższym wiosennym miesiącu. Warto być aktywnym, korzystać z okazji i chłonąć nowe wrażenia, rozwijać się i bawić. Oto lista majowych atrakcji w Jeleniej Górze, zaplanowanych od 3 do 28 maja 2017 r.

3 maja – oficjalne miejskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się o godz. 12.00 na Placu Ratuszowym. Stąd uczestnicy, wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, przejdą pod pomnik „Niepodległość i Wolność” obok Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Po złożeniu kwiatów i wieńców o godz. 13.00 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę.
O godz. 19.00 w Teatrze Animacji odbędzie się koncert z okazji 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja pt „Polskie krajobrazy”.

6 maja – w Muzeum Przyrodniczym będzie można odwiedzić Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich (potrwa dwa dni, wstęp wolny).

Szczególna impreza to „Kiermasz kwiatów – pachnący maj” zorganizowany na Placu Piastowskim (godz. 14.00-19.00). Będzie tutaj można nie tylko kupić kwiaty i krzewy, ale też uzyskać fachowe porady od ogrodników. Doradzać będą specjaliści z Nadleśnictwa Kowary, KPN, Leśnego Banku Genów oraz uczniowie klas o profilu: architektura krajobrazu z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Jeleniej Górze.
W muszli koncertowej Parku Zdrojowego o godz. 19.00 wystąpi Katarzyna Cerekwicka, gwiazda pop. W ten sposób zostanie zainaugurowana 44. Wiosna Cieplicka. 18.00 support - Maciej Grenda.

13 maja – ponad 20 historycznych modeli obejrzeć będzie można na Placu Piastowskim w ramach XVI Zlotu Zabytkowych Samochodów VW (w godzinach 9.00-10.30).
O 19.00 warto pójść do Teatru im C.K. Norwida na premierę spektaklu „Ulicami galopuje drżenie” Stanisława Misakowskiego, w reżyserii Krzysztofa Galosa.

14 maja – III Cieplicki Maraton Ekologiczny (godz. 10.00, Plac Piastowski). W ramach tej bezpłatnej imprezy powstanie „białe miasteczko”, gdzie będzie można przeprowadzić niektóre badania, dokonać wstępnej diagnozy, skonsultować się z lekarzami różnych specjalności. Przewidziano wykłady na temat zdrowia, występy, a nawet ofertę sportową.
O godzinie 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji wystawiony zostanie spektakl muzyczno–satyryczny „Na otwartym sercu”, inspirowany twórczością cenionego lekarza, poety, znawcy teatru, miłośnika gór, podróżnika, fotografika - Kazimierza Pichlaka. Spektakl z ideą przewodnią - „Obyśmy zdrowi byli”. Jest prezentowany w ramach szerszej akcji związanej z Dniem Teatru Publicznego. Bilety w tym dniu oferowane są po symbolicznej cenie, tym razem będzie to 500 groszy.

17-20 maja – w tych dniach odbędą się „17. Dziecięco Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne – Teatrrrałki” (sale ODK oraz MDK Muflon). W imprezie udział zapowiedziało wiele grup młodych aktorów z Polski oraz z Czech.

18–19 maja – Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia (błonia jeleniogórskie przy Al. Jana Pawła II). Studencka zabawa z licznymi koncertami i imprezami będzie zwieńczona koncertem popularnej grupy „BIG CYC”, który stanowi jednocześnie finał Ligi Rocka (20 maja, 16.30).

19-21 maja - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Choreograficznej „Silesian Dance Festiwal” Polska-Ukraina (w Zdrojowym Teatrze Animacji).
Na tę niezwykłą imprezę przyjedzie 600 dzieci z Ukrainy. Po częściach konkursowych, w niedzielę 21 maja, około godz. 15.00, odbędzie się parada uczestników i akcja typu flash mob na Placu Piastowskim.
Potem, w muszli koncertowej przewidziano wręczenie nagród i koncert galowy. Impreza będzie żywa, kolorowa, a organizatorzy zapewniają, że wszyscy zostaną włączeni w zabawę. Tego dnia do tańca zaproszony będzie absolutnie każdy.

20 maja – XXVI Majówka ze Zwierzakami (Plac Ratuszowy, w godz. 10.00-14.00).
Także 20 maja będzie można skorzystać z oferty Teatru im CK. Norwida, który w ramach Dnia Teatru Publicznego 2017 pokaże spektakl „Odprawa posłów greckich”, a bilet będzie kosztował jedynie 500 gr.

21 maja - „Kocham Cieplice - moje rodzinne miasto” to konkurs plastyczny, którego laureaci zostaną uhonorowani dyplomami i nagrodami o godz. 13.00, w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

27-28 maja - RODZINA NADZIEJĄ JUTRA, XXIX Święto Matki (Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach). W bogatym programie przewidziano szereg wykładów z zakresu etyki i zdrowia. Będzie mnóstwo występów estradowych, konkursów i zawodów.

28 maja - IX Rowerowa Parada Retro (Plac Ratuszowy, godz. 11.30). W tej widowiskowej imprezie, poza licznym gronem miłośników stylu retro z Polski, udział zapowiedziała grupa Czechów.

Więcej informacji na stronie www.jeleniagora.pl oraz www.facebook.com/MiastoJeleniaGora

 

Noc Muzeów- 20 maja

Wieczorem warto sobie zaplanować wizyty w okolicznych muzeach w ramach „Nocy Muzeów 2017 w Jeleniej Górze”. W wyjątkowej atmosferze i bezpłatnie można będzie odświeżyć sobie wiedzę o tutejszych zbiorach i wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję imprezach.

Muzeum Karkonoskie (ul. Jana Matejki 28) zaprasza w godz. 16.00 – 24.00 na obchody pod hasłem „Pamiątki rodzinne bez tajemnic”. Oto szczegółowy plan tego dnia:
16.00-18.00: Pamiątka z Nocy Muzeów - warsztaty dla dzieci i młodzieży „Szklana brosza księżyc”; „Daszek – czapeczka”.
17.00-18.00: Rozdanie nagród laureatom regionalnego konkursu plastycznego „Karkonosze za 100 lat”.
18.00–22.00: „Pamiątki rodzinne bez tajemnic”. Techniki wykonania, wartości historyczne i artystyczne, problemy z pielęgnacją przedmiotów. Na te pytania pomogą Państwu odpowiedzieć pracownicy muzeum, specjaliści z dziedziny historii, historii sztuki, archeologii i konserwacji.
17.00–21.00: Spotkanie z Bolesławem Osipikiem.
19.00: Otwarcie wystawy: „Bořek Šípek – czarodziej szkła” - czeski architekt, głównie znany jako projektant szkła.
20.00: Otwarcie wystawy „Piotr Syposz - Tamte światy”
21.00-21.30 Koncert muzyki elektronicznej, który jest uzupełnieniem wystawy „Tamte światy” i stanowi dodatkową ilustrację dźwiękową oraz dodaje klimatu prezentowanym pracom.
21.00-21.40 „Dramatyczne losy jeleniogórskich muzealiów (1945-1950)” - wykład Szymona Wrzesińskiego,
22.00-23.00 „Powojenna Jelenia Góra - na pocztówce i w kadrze fotografa” prelekcja Roberta Rzeszowskiego.

Muzeum Historii i Militariów (ul Sudecka 83) będzie w tym dniu dostępne w godzinach 17.00-21.00.

Zainteresowani tematyką wojskową zobaczą: nowoczesną stację radiolokacyjną NUR-15M, udostępnioną przez Dowództwo 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, plenerową wystawę broni ciężkiej, w tym wnętrz niektórych zabytków techniki wojskowej (wyrzutni rakiet KUB na podwoziu gąsienicowym, czołgu T34-85, śmigłowca MI-2 RL), a także plenerową wystawę sprzętu radiolokacyjnego, z możliwością zobaczenia stacji radiolokacyjnych wewnątrz. Szczególna atrakcja to fakt, iż przewodnikami po wystawie będą wojskowi specjaliści, którzy w przeszłości pracowali na tych urządzeniach. Gospodarze zachęcają też do obejrzenia wystawy „Dzieje szkół radiotechnicznych w Jeleniej Górze”. Wieczór uzupełnią wykłady popularnonaukowe: „Co to jest radar i jaka jest jego zasada działania” (godz. 18.00) oraz „Historia wojskowych radarów” (godz. 19.00).

Muzeum Przyrodnicze (ul. Cieplicka 11A) zaprasza do zwiedzania w godz. 17.00-24.00.

O godz. 17.00 promowane będzie wydawnictwo „Przyroda Sudetów” tom 20. Godzinę później otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta mroku na znaczkach pocztowych” (powiększone wydruki ze zbiorów członków Koła nr 2 Polskiego Towarzystwa Filatelistów w Jeleniej Górze i Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze). O 19.30 ornitolożka Bożena Gramsz zaprosi chętnych na wycieczkę „Poszukiwanie ptaków nocy” do okolicznych parków.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” (ul. Michałowicka 32) zaplanowało na ten wieczór (17.00 -22.30) kilka atrakcji.

Muzeum będzie można zwiedzać z przewodnikiem. O 18.00 Jan Owczarek, nauczyciel i przewodnik, zaprezentuje książkę pt. „Czechy za oknem. Eseje, opowiadania, wiersze”. O 19.30 „Wieczorne oprowadzanie inne niż wszystkie” zaproponuje Janusz Skowroński (publicysta), wygłaszając przy tym prelekcję pt. „Goście u Gerharta Hauptmanna od Hansa Franka do Leopolda Staffa”.