To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Rozmowy z katem” w Domu Hauptmanna

„Rozmowy z katem” w Domu Hauptmanna

W Muzeum Miejskim "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze zrealizowano spektakl "255 dni" na podstawie znanej książki Kazimierza Moczarskiego "Rozmowy z katem". Jego premierę on-line zaplanowano na 8 - 9 sierpnia, podczas dwudniowych "Dni Otwartych Drzwi" muzeum. 9. sierpnia gościem specjalnym wydarzenia będzie Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza Moczarskich, która opowie o swoich rodzicach i będzie podpisywać książkę "Życie tak nas głupio rozłącza...". To listy więzienne jej rodziców. 

Spektakl "255 dni" zrealizowany został w tym roku we wnętrzach dzisiejszego muzeum. Za scenografię, więzienną celę, w której oficer AK Moczarski i generał SS Stroop, likwidator getta w Warszawie, spędzili po wojnie wspólnie 255 dni, posłużyła dawna winiarnia Hauptmanna (obecnie przygotowywana do remontu).

W programie tegorocznych „Dni Otwartych Drzwi” w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie zaplanowano cztery spotkania autorskie, tyle samo pokazów teatralnych on-line, zrealizowanych w pomieszczeniach muzeum i parku, rozmowy z wykonawcami oraz nietypowe zwiedzanie domu. W tym czasie w muzeum obejrzeć można także dwie wystawy – trwającą już polsko-włoską prezentację "Pilnujcie mi tych szlaków" (o turystycznych wędrówkach Jana Pawła II) oraz właśnie przygotowywaną, polsko-niemiecką "Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem", będącą autorskim pomysłem pracowników muzeum.

Szczegółowy program publikujemy weekendowych wydarzeń w Domu Gerharta Hauptmanna oraz odnośnik do zapowiedzi spektaklu publikujemy poniżej.

Dzień otwartych drzwi DGH 2020.jpg
See video