To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rozmowę o polskości czas zacząć

Karolina Mełnicka "Polska burka" - video 2013

W najbliższą środę, 24 września, w jeleniogórskim BWA odbędzie się wernisaż wystawy „Gorzki to chleb jest polskość”. Okazuje się, że ta zapomniana nieco myśl Cypriana Kamila Norwida wciąż może stanowić punkt wyjścia do rozważań nad przemianami kulturowymi, społecznymi i politycznymi, jakie zaszły w Polsce przynajmniej w ciągu ostatnich 25 lat. W kontekście nasilających się coraz bardziej postaw skrajnie nacjonalistycznych, kryzysu humanistyki oraz spadku zaangażowania młodego pokolenia w życie społeczne, najnowsza wystawa w BWA i Książnicy Karkonoskiej może być okazją do postawienia kilku ważnych pytań: Czym dziś jest patriotyzm i w jaki sposób go wyrażamy? Jak dziś rozumiemy takie pojęcia, jak polskość i tożsamość narodowa?

Można śmiało powiedzieć, że artyści i artystki biorący udział w wystawie to obecnie czołówka współczesnych sztuk wizualnych. Wystarczy wymienić tutaj Grzegorza Klamana, Alekę Polis, Przemysława Truścińskiego, Dorotę Podlaską, Zbigniewa Szumskiego bądź Marka Sobczyka, w których twórczości artystyczny komentarz i polemika z polską rzeczywistością są obecne od dawna. Na wystawie zobaczymy malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks oraz rysunki. Pośród wielu prezentowanych prac, które powstały po roku 2000, będzie można zobaczyć jedną wyjątkową pracę, a mianowicie „Chleb polski” z 1985 r. wybitnego, nieżyjącego już polskiego artysty Władysława Hasiora.
Wystawa będzie także okazją, by zobaczyć, jakie relacje zachodzą między sztuką i polityką, a także co wynika ze spotkania tych dwóch obszarów. Jak pisze we wstępie do katalogu wystawy Janina Hobgarska, kuratorka projektu i dyrektorka BWA, „niepokoją próby ograniczania wolności artystycznej i swobody wypowiedzi. Sztuka też miewa gorzki smak”. Nie sposób więc uciec od polityczności w sztuce także w Polsce demokratycznej. Czy dzięki wystawie „Gorzki to chleb jest polskość” uda nam się przemyśleć polską duszę na nowo? Warto przekonać się o tym samemu.
24 września – otwarcie wystawy
godz. 17:00 Galeria BWA przy ul. Długiej 1
godz. 18.00 galeria Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
25 września
godz. 11.00 panel dyskusyjny „Wróćmy do Norwida” w Książnicy Karkonoskiej (prof. Izabela Kowalczyk, prof. Anna Markowska, dr Daniel Przastek, mgr Michał Guz, mgr Łukasz Duda. Prowadzenie: prof. Paweł Jarodzki)
 

 

Komentarze (6)

Artysta! Twórca! Wizjoner! Problemem jest kogo do każdej z tych nazw "zaszufladkować". Znam wielu absolwentów uczelni artystycznych których dziełami nikt się nie interesuje, ale którzy oczekują, że tylko z racji ukończenia takiej "szkoły" należy traktować ich jak "twórców", ba społeczeństwo powinno z podatków ich utrzymywać, a oni będą realizować swoje wizje! Znam wielu samorodnych twórców którzy z pasją, wbrew malkontentom realizują swą wizję otaczającego nas świata, zdobywają laury, splendor, mają odbiorców którzy chcą za to co oni wytworzą płacić! Równocześnie ci co "pokończyli" uczelnie mające w nazwie artystyczne, co należą do związku takich czy innych "artystów" malarstwa, fotografii wydziwiają nad tymi twórcami dorabiając gębę "populisty", "schlebiacza tanim gustom"...
Takim dla wielu twórcom jest Darek Mieliński z Sobieszowa a działający dzisiaj w Pławnie. Nie przejmował się wyszdzaczami, "wykształconymi" krytykami, a robił swoje. On ma już ugruntowaną pozycję, jest popularny, znany w świecie a tamci...!?!

Alem byka strzeliŁ!;-) Powinno być"takim dla wielu twórcą jest...", a ja "twórcom"-wybaczcie.

Panie Kaziu byków jest więcej:winno być w Pławnej i Miliński!

No to się kazimierzp wyszalał, miało być tak poważnie i do rzeczy, a wyszło jak zawsze...amatorsko..

teraz mamy nowa mode - uczenie patriotyzmu przez PO-wcow- a przeciez to wbrew temu co powiedzial ich wielki przywodca PO Tusk i co wyznaja ludzie tej partii skoro do niej nalezą - POLSKOSC TO NIENORMALNOSC- wiec po co to gadanie i wystawy- tylko dla pieniedzy i to gdzie najwiekszy krzyk o patriotyzmie- w Ksiaznicy i BWA - w gniazdach gdzie żądza ludzie z PO- ale OBŁUDA i Wyrachowanie

To jakieś brednie kompletne Pan tu wypisuje !