To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Roszady w ratuszu

Roszady w ratuszu

Likwidacja siedmiu wydziałów magistratu, utworzenie dwóch nowych i redukcja urzędniczych etatów – te zmiany, mają zdaniem prezydenta Jeleniej Góry, Marcina Zwiły, usprawnić działalność miejskiej administracji. Z 24 dotychczasowych wydziałów pozostanie 19. Z pracą w ratuszu pożegnała się już naczelnik wydziału urbanistyki i architektury, Magdalena Kwasiuk.

Magistrat rozpisze konkurs na naczelników czterech nowych wydziałów. We wprowadzonej od 1 kwietnia strukturze urzędu miasta pojawił się wydział dialogu społecznego. Przejmie on zadania dotychczasowego wydziału zdrowia i polityki społecznej oraz sprawy z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Nowym wydziałem jest też wydział rozwoju miasta, któremu szefuje, póki co, Renata Kwiatek, była szefowa biura poselskiego M. Zawiły. Naczelnika także ma wyłonić konkurs. Ten wydział przejmie, m.in. zadania dotychczasowego wydziału rozwoju gospodarczego i funduszy europejskich.

Nowy naczelnik będzie poszukiwany również dla wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa.

W strukturze ratusza pojawi się też wydział obsługi mieszkańców. Ma zająć się tymi sprawami, z którymi mieszkańcy najczęściej przychodzą do magistratu – rejestrowanie i wyrejestrowywanie działalności gospodarczej, czy też dotychczasowe sprawy wydziału spraw obywatelskich. Naczelnikiem tej komórki została Agata Żmijewska, dotychczasowy sekretarz miasta. Jej miejsce zajęła z kolei Barbara Chrebor, która do tej pory kierowała wydziałem rozwoju gospodarczego.

- Dotychczasowa struktura organizacyjna urzędu miasta była zbyt szeroka, poszczególne wydziały miały czasem zbyt wąskie kompetencje, brakowało koordynacji działań między wydziałami i dochodziło do sytuacji, że wydziały znajdujące się w jednym budynku korespondowały ze sobą. Po dokładnych analizach, także stanu zatrudnienia uważam, że urząd będzie mógł efektywnie pracować, gdy zmniejszymy liczbę urzędników z obecnych 340 osób o około 40 – mówi M. Zawiła.

Część osób nabędzie prawa emerytalne, innym zaproponuje się rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Raczej pewne jest, że pracę straci dotychczasowa naczelniczka wydziału promocji i polityki informacyjnej, Katarzyna Młodawska, która obecnie jest na zwolnieniu lekarskim. Jej wydział i stanowisko zostały zlikwidowane. Kompetencje wydziału przejmie częściowo wydział kultury i sportu.

- Jeśli idzie o promocję zewnętrzną, to dopinamy porozumienie ze Związkiem Gmin Karkonoskich w sprawie zewnętrznej promocji całego regionu i zadania, które dotychczas realizował wydział będą przekazane ZGK – dodaje prezydent.

Wydział oświaty i wychowania zastąpi wydział edukacji i polityki społecznej. Nadal będzie nim kierował Waldemar Woźniak, ale na szefa referatu sportu będzie ogłoszony konkurs. Zmiana na stanowisku naczelnika nastąpiła też w wydziale geodezji i gospodarki gruntami. Sylwię Kołomańską zastąpił Jacek Praszczyk.

Nie będzie też samodzielnego wydziału ochrony środowiska, a urzędnicy i zadania realizowane przez te komórkę zostały połączone z wydziałem gospodarki komunalnej.

Zmiana struktury urzędu będzie się wiązała także z pewnym „przemeblowaniem” wydziałów. Władze miasta przejęły sąsiadujący z urzędowym budynkiem na ulicy Ptasiej drugi obiekt i tam ma być przeniesiona część wydziałów. Między innymi, wydział edukacji, który opuści budynek przy 1 Maja oraz wydział ochrony środowiska, który zwolni pomieszczenia w kamienicy przy Wojska Polskiego. Wspomniany budynek i lokal prawdopodobnie będą sprzedane.

A dziś w ratuszu, mimo że nowa struktura organizacyjna już obowiązuje, to na korytarzach tabliczki informacyjne z nazwami wydziałów i imienne tabliczki z nazwiskami przy gabinetach urzędników nie zostały jeszcze zmienione.

 

Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu
Roszady w ratuszu

Komentarze (9)

Tylko dlaczego nikt nie mówi, że akurat mariaż "promocyjny" ze Związkiem Gmin Karkonoskich wyjdzie nam tylko bokiem??

Po 1. finansowo - musimy zapłacić mega składkę (wysokość wpłaty zależy od liczby mieszkańców). Wpłata nic nam jeszcze nie gwarantuje!
Po 2. efektywność - promowanie się obok Karpacza i Szklarskiej? Wszak promocja samego miasta nie wyjdzie kolorowo na tle okolicznych ośrodków turystycznych?!?

Reszta zmian wydaje się być bardziej kosmetyczna - urzędnicy pozamieniali się "stołkami"

Megaporażka!

Już sam tytuł daje wiele do myślenia. "Roszada" = "Przetasowanie na stanowiskach". Może p. Redaktor "GOK" użył ten tytuł celowo?.

załatwia sprawę, to już chyba nie przewlekłość załatwiania a totalna niemoc urzędu.

Medialna Odprawa Posłów (...przepraszam Urzędników Miejskich, wiele szumu o nic :evil: :woohoo:

Zwiazek Gmin Karkonoskich jest zbędny. Generuje jedynie koszty i dubluje zadania stawiane Starostwu Powiatowemu.

RS napisał:
załatwja sprawę, razem ze swoja przyboczna (blond) przed wejsciem do Onego. Spece od slizgania.

Najlepsza decyzja zwolnienia ,jaką p.Prezydent dokonał-tyle lat na to czekałem!Brak kompetencji tej osoby od wielu lat budziło kontrowersje!Sam się o tym przekonałem!

urzędnicy w ratuszu to jest jedna sprawa, dużo synekur potworzono w spółkach miejskich, domach kultury i innychy takich bzdurach Komu na przykłąd potrzebne jest muzeum Hauptmana w Jagniątkowie ? jego nikt nie czyta, bo się nie da. Ale muzeum jest ma dyrektorkę i główną księgową, obie na cały etat , kobity sprytnie się urządziły, kazda ma po kilka tysięcy netto i to też jest granda