To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rewolucja w naborze do przedszkoli

Rewolucja w naborze do przedszkoli

Nie w lutym, jak co roku, ale dopiero w kwietniu ruszy rekrutacja do jeleniogórskich przedszkoli. To dlatego, że miasto chce wreszcie wprowadzić zapisy elektroniczne.

- Najprawdopodobniej już w marcu zostanie ogłoszona taka procedura – informuje Cezariusz Wiklik, doradca prezydenta. - Specjalny program pozwoli bowiem na bieżąco bilansować potrzeby i możliwości przyjęć dzieci w przedszkolach w różnych częściach miasta, w dodatku – nie będzie potrzeby zapisywać „asekuracyjnie” dzieci do dwóch, czy trzech różnych przedszkoli.

Zapisy, jak szacuje miasto, rozpoczną się 1 kwietnia a cała rekrutacja potrwa do 20 kwietnia.
Rodzice, których dzieci nie dostaną się do upatrzonego przedszkola, będą mogli wybrać inne, najdogodniejsze ze względu na miejsce zamieszkania czy pracy, bez kłopotliwego i irytującego poszukiwania takich możliwości przez telefon.

Elektroniczny system zapisów może znacznie ułatwić życie i rodzicom i urzędnikom. Rodzice, w razie gdy ich dziecko nie dostanie się do wybranego przedszkola, będą mieli listę przedszkoli, w których są wolne miejsca. Wówczas będą mogli wybrać najdogodniejsze dla nich. Urzędnicy z kolei będą na bieżąco wiedzieli, ile tak naprawdę miejsc należy przygotować, by pomieścić wszystkich chętnych. Co roku bowiem przy zapisach robi się tzw. sztuczny tłok. Rodzice zapisują dzieci do dwóch, albo i trzech przedszkoli, blokując miejsca innym. W efekcie tworzy się długa i częściowo fikcyjna lista rezerwowa. Tak naprawdę co roku dopiero w pierwszych dniach września oczekujący rodzice, kadra przedszkoli i urzędnicy wiedzieli, na czym stali. Nowy system pozwoli na uniknięcie niepotrzebnej nerwówki.

W mieście o elektronicznym systemie naboru mówiło się od lat. Wspominał o tym już zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk, ale na słowach się skończyło. Miejmy nadzieję, że w tym roku wreszcie rodzice będą mogli skorzystać z tego udogodnienia.

Komentarze (6)

"informuje Cezariusz Wiklik"
hehehe

Nie wszyscy wiedzą jak się posługiwać komputerem, internetem.

Mimo wszystko rejestracja na portalu internetowym powinna być dokonywana w czasie rzeczywistym i ten kto rejestruje dziecko na portalu musi zobaczyć który jest na liście (nr)natychmiast. Cały proces z wydrukiem i płatnościami, wszystko powinno być przejrzyste.

Warto dodac i przestrzec rodzicow przed najgorszym przedszkolem w miescie jakim jest ZACZAROWANY PARASOL.
Jezeli ktos nosi sie z zamiarem zapisania tam swojej pociechy, prosze sprawdzic informacje na necie ludzi, ktorzy opisali co wyprawia sie w tym przedszkolu.

niestety naborem elektronicznym objęte będzie tylko 8 publicznych przedszkoli. Przedszkola niepubliczne oraz prywatne rządzą się swoimi prawami.
Miasto chce mieć dokładną kontrolę nad przyjmowaniem do przedszkoli dziecin spoza miasta. Przy naborze elektronicznym po peselach wyjdzie kto gdzie jest zameldowany. Juz dzis wiadomo , że dzieci spoza jeleniej góry maja utrudniony dostę do publicznych placówek.
Taki nab ór elektroniczny miałby sens gdyby objął wszystkie placówki.

Dzieci sa jak roboty.

8 przedszkoli to nawet nie połowa znajdujących sie w mieście
i po co ten cały nabór elektronicznytylko po to aby zrobić niezłe zamieszanie
miasto naprawdę nie ma na co pieniędzy wydawać,