To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Reformatorzy współczesnego teatru zagrają w Jeleniej Górze

Projekt Zrozumieć świat. Fot. zbiory Teatru Cinema

23 lipca w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze (Sobieszów)  aktorzy Teatru Akhe z Sankt Petersburga i Teatru Cinema w Michałowicach wspólnie zaprezentują efekty dwumiesięcznej współpracy warsztatowej. O 19:00 rozpocznie się finałowy spektakl w ramach projektu „Zrozumieć świat. Proces/codzienność”. Wstęp wolny!
 

„Zrozumieć świat” to projekt dedykowany mieszkańcom Dolnego Śląska, którego część stanowią warsztaty z udziałem artystów z Rosji i z Polski. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema – działające na polu teatru, sztuk wizualnych i edukacji artystycznej. Na rezydencję artystyczną w Michałowicach Teatr Cinema zaprosił artystów z Sankt Petersburga, związanych z Teatrem Akhe: Maksima Isaeva i Pavla Semchenko.

Wybór nie jest przypadkowy: Akhe to jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji występująca na scenach całego świata. Ich spektakle są mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru.

W ramach rezydencji w siedzibie Teatru Cinema w Michałowicach aktorzy z Akhe, wspólnie z artystami z Teatru Cinema – Małgorzatą Walas-Antoniello, Zbigniewem Szumskim, Tadeuszem Rybickim, Izabelą Terek-Jopkiewicz i Anną Krych, pracują metodą improwizacji, która stanowi bazę poszukiwań teatralnych obu grup. Tematem przewodnim jest rozmowa o tożsamości narodowej, a głównym odniesieniem; narzędziem tych poszukiwań – kultura ludowa – baśnie, przypowieści, przysłowia. Wielokulturowość Dolnego Śląska jest tu podpatrywana i opisywana przez aktorów z Rosji. Artyści liczą na to, że współpraca na polu artystycznym i warsztatowym dostarczy nam aktywów do lepszego zrozumienia współczesnego świata.

Pracy teatralnej obu zespołów towarzyszą warsztaty z młodzieżą szkolną z Jeleniej Góry i mieszkańcami regionu. Artyści z Rosji i Polski pracują również z działającą przy MDK „Muflon” teatralną grupą warsztatową „Ciałość” oraz z Teatrem Osób Uzależnionych „Karawana”. Rezydencja obejmuje też działania w terenie – filmowe wywiady z mieszkańcami naszych okolic, które posłużą do stworzenia strony wizualnej projektu. Bazując na przysłowiach i przypowieściach – jako mądrości i dziedzictwie kulturowym – stawiają pytanie o siłę kultury.
23 lipca o 19:00 rozpocznie się finałowy spektakl, będący podsumowaniem całej rezydencji. Organizatorzy zapraszają do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze (Sobieszów). Wstęp wolny.