Radni zajmowali się projektem uchwały, przygotowanym przez prezydenta. Proponował on zwolnienie z opłat w dwa dni w roku: w Europejski Dzień Bez Samochodu oraz 1 listopada. – 1 listopada zazwyczaj jest olbrzymi tłok w autobusach i są kłopoty z kupowaniem biletów – argumentował J. Łużniak.
Dalej poszedł radny SLD Józef Sarzyński. Zaproponował, by darmowe przejazdy MZK obowiązywały także w pierwszy dzień każdego miesiąca. Argumentował to tym, że wiele osób zapomina o kupieniu biletu miesięcznego, kiedy zmieni się miesiąc. – Jest to żniwo dla kontrolerów – mówi Józef Sarzyński. Ocenił, że jego poprawka będzie kosztowała miasto około 200 tysięcy złotych. – – Według mnie, idzie to w kierunku, że w nieodległej perspektywie komunikacja miejska będzie bezpłatna – dodał radny Sarzyński.
Zgodził się z nim radny Rafał Piotr Szymański z PiS-u. Jak powiedział, zmniejszy to korki w mieście a mniejsza liczba samochodów zmniejszy zanieczyszczenie środowiska.
– Kilka sesji wstecz złożyłem projekt uchwały, który mówił o darmowej jeździe, przykłady miast, które takie rozwiązanie przyjęły – mówił radny Józef Gajewski. – Ówczesny zastępca prezydenta wyśmiał tę propozycję. Od tego czasu wiele miast poszło w tym kierunku i nie straciło na tym. Mam projekt tej uchwały i będę cały czas o to walczył.
Zastępca prezydenta Jerzy Łużniak przypomniał radnym, że mogą taką uchwałę przyjąć, ale powinna ona być poparta analizą skutków finansowych, należałoby wskazać źródła finansowania. – Rocznie do MZK dokładamy kilkanaście milionów złotych – powiedział. Zaapelował, by przyjąć projekt zaproponowany przez prezydenta.
– Państwa propozycje nijak się mają do propozycji, które zostały zawarte w projekcie uchwały – powiedział J. Łużniak. – Albo chcecie, aby to weszło, albo swoimi zmianami odrzucacie ten projekt uchwały.
Radni jednak postawili na swoim. Wprawdzie nie głosowano bezpłatnej komunikacji miejskiej, ale poprawki zgłoszone przez Józefa Sarzyńskiego przeszły. A to oznacza, że po wejściu w życie uchwały każdego pierwszego dnia miesiąca będziemy mogli jeździć autobusami za darmo.
Podczas głosowania tych uchwał na sali obrad było zaledwie 12 radnych, a zatem minimalna liczba, by obrady mogły być prowadzone. Za uchwałą było 8 radnych, przeciw – 2, wstrzymało się 2.
Komentarze (21)
Wyboooooooorryyyyyyyyyyyyyy !!!! idą
jeśli już ma być za darmo to niech będzie to dla dzieci do 18 lat (notorycznie gubią bilety lub o nich zapominają), dla bezrobotnych z ważnym dokumentem (bo ich nie stać na przejazdy) pozostali pracujący mogą sobie kupić ten bilet - to taka moja refleksja, myslę ze sparwiedliwa
Ci, co kupują bilety miesięczne i tak na tym nie zyskają, a aż taką metropolią nie jesteśmy, żeby planować sobie wycieczki za darmo po mieście akurat na 1-go każdego miesiąca.
Jestem wstrząśnięta, prawie zmieszana.....
I co mam z tym fantem zrobić?
Raz w miesiącu za darmo... Ale przecież MZK już prawie w ogóle nie jeździ, zwija interes z roku na rok, linii coraz mniej, kursy coraz rzadziej.... To jak darować Niderlandy !!!!
Trochę bez sensu. Raz na miesiąc będzie kosztować, a nie sprawi, że choćby część samochodów zniknie z ulic.
Zamiast zatrudniać kontrolerów, wprowadzać bilet elektroniczny itd. powinno się od razu zdecydować na darmową komunikację (o ile budżet udźwignie… ktoś tu może wie ile jest dopłat od miasta, a ile wpływów z biletów?). Może ożywiłoby to całe miasto – handel, usługi, czy gastronomia by zyskały, a przy okazji ubyłoby samochodów.
[quote=xcz]Trochę bez sensu. Raz na miesiąc będzie kosztować, a nie sprawi, że choćby część samochodów zniknie z ulic.[/quote]
Wyraźnie było :powiedziane": - Chodziło o to, by uległa zmniejszeniu liczba osób, które są karane za jazdę bez biletu.
Brawo pomysł mi się podoba bardzo, kupuję zawsze bilet miesięczny ale czasem 1-go jest z tym problem nawet w tym miesiącu zabrakło go w kiosku i musiałam dojechać autobusem do pracy kupując zwykły bilet a i tak musze kupić miesięczny
Wszystko co darmowe się podoba tylko kto za to zapłaci, ja ty pan pani - społeczeństwo !!!
nie wiem gdzie tu widzisz sprawiedliwość ze ja pracuję za najniższą krajową i zamiast kupić sobie chleb czy batona kupuje bilet a taki co nie pracuje bo mu się nie chce , będzie jeździł za darmo!!!
Chyba jakiś żart , pomyśl nim coś napiszesz ,pozdrawiam.
Nie ściemniaj i raczej sam nie wiesz o czym piszesz pokazując jednocześnie swoją zawiść.
... radny Szymański jak zwykle powala swoją argumentacją... brawo Panie radny, inwestycja w Pana dietę nie idzie w błoto...
...na stronie lokalnego portalu zamieszczony został ranking radnych miejskich...zgadnijcie, który radny najwięcej zainwestował w sms-y na własną pozytywną ocenę i dlaczego to jest Pan RPS z PIS-u ...
1-szy dzień każdego miesiąca trzeba zrobić dniem wolnym od pracy i szkoły, bo jak emeryci ruszą do autobusów, to nikt więcej do nich nie wsiądzie.
Dopłaciłbym złotówkę żeby dostać się z Cieplic do jeleniogórskiego Tesco.
Jedyne rozsądne połączenie -linia 27 została zlikwidowana.
Tam jednak trzeba mieć własny samochód.
przez caly rok dzieci darmowe przejazdy a dla reszty bilety polowe tansze bo u nas w jeleniej i okolicach placimy najwiecej za przejazdy komunikacja miejska SKANDAL PANIE PREZYDENCIE J.GORY
Popieram... Niech dzieci które od pierwszej klasy szkoły podstawowej muszą dźwigać elementarz niemalże 10-cio tomowy, które muszą przejść co najmniej przez 10 ulic żeby z kiepury dojść do sp11 .... Niech te dzieci mają darmowe przejazdy... Niech miasto pomyśli o zdrowiu i bezpieczeństwie tych i innych dzieci... Darmowe przejazdy dla dzieci ułatwią im życie w tym współczesnym świecie... A obniżenie biletów dla dorosłych na pewno zmniejszy emisję dwutlenku węgla.
A ja poproszę o rzetelne usprawiedliwienia nieobecnych radnych. Wydaje mi się, że jest to ich obowiązek, a nie przywilej czy łaska - uczestniczyć w obradach. W końcu za to się im płaci!
Niech se będzie i za darmo ten pierwszy, lub inne dni, skoro rozkład jazdy jest tak ułożony, ze nie mam jak do pracy dojechać - no chyba, że wyjdę z domu 1,5 godziny wcześniej.W soboty i niedzielę (bo też pracuję), to już bez szans dojechać autobusem, więc zostaję przy samochodzie. Piszę tu o dojeździe do ostatnich już zakładach pracy, takich jak Jelfa, JZO, Tauron, wszystkie przy jednej ulicy.
– Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę.
– No, ubierasz się pan.
– W płaszcz – jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
– Fakt!
– Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
– I zdążasz pan?
– Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni. To jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, widzi pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny do Stadionu, a potem to już mam z górki, bo tak… w 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu, to znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma! To jeszcze mam kwadrans. To sobie obiad jem w bufecie, to po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu. I góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się. Jem śniadanie i idę spać.