To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rajd Retro „Flanela 2016”

 Rajd Retro „Flanela 2016”

Powiadają, że w Karkonoszach i Górach Izerskich sezon trwa przez cały rok. Dzieli się on jednak na dwie główne części, czyli lato oraz zimę (z krótką przerwą pomiędzy). I każdą z nich należy rozpocząć i skończyć radośnie, najlepiej w górach. Z pomocą nadchodzi Gildia Przewodników Sudeckich oraz Towarzystwo Izerskie, organizując Pierwszy Pieszy Rajd Retro „Flanela 2016”, wpisujący się w zapoczątkowany przed laty przez dr Przemysława Wiatera, cykl karkonosko-izerskich imprez w stylu retro. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich, dla których wędrówki górskimi szlakami, poznawanie nietuzinkowych ludzi oraz dobra zabawa są ważnym składnikiem życia . Rajd odbędzie się w sobotę 24 września. Start o godz. 10.00 spod Żelaznego Tygla Walońskiego w Szklarskiej Porębie. Zakończenie ok. godz. 16.00 w Stacji Turystycznej Orle (Jakuszyce), gdzie trwać będzie tego dnia impreza pod hasłem „Koniec lata”.

Organizatorzy wyznaczyli trzy trasy wędrówek, po których prowadzić będą uczestników rajdu przewodnicy z Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta. Warunkiem wzięcia udziału w imprezie jest ubiór retro z czasów PRL, może być to strój miejski, wiejski, wojskowy, strażacki lub inny, który wzbudza dzisiaj sentyment. Wskazany jest także dodatkowy ekwipunek turystyczny z tamtej epoki. Każdy, nawet najbardziej wyrafinowany, jest mile widziany, a te najwspanialsze zostaną docenione na samym końcu. Wszystkie trasy mają swój koniec w jednym z najbardziej znanych miejsc Gór Izerskich czyli Stacji Turystycznej „Orle”, gdzie będzie można odpocząć i bawić się przy muzyce na żywo w wykonaniu czeskiej kapeli. Tam również, specjalnie do tego celu wybrana komisja, wyróżni najlepszy strój, najmłodszego uczestnika i najstarszego uczestnika, a może kogoś więcej...

Przygotowane przez nas trasy są o różnym stopniu trudności i atrakcyjności. Każda ze ścieżek startować będzie Żelaznego Tygla w Szklarskiej Porębie przy ulicy 1 maja 66a. Pierwsza z nich wiedzie na grań Karkonoszy przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem, Halę Szrenicką i Jakuszyce. Druga troszkę dłuższa przez Zakręt Śmierci, Kopalnie Stanisław, a trzecia - najprostsza wiedzie obok dawnej „Josephinenhütte”, a dalej oznaczonymi i nie oznaczonymi drogami do „Orla”. Na końcu odbędzie się wielkie zakończenie „Flaneli 2016” połączone z „kociołkowaniem” oraz konkursem nalewek. Atrakcji będzie więc sporo.

Powrót do domu na własną rękę. Można wynająć sobie nocleg na „Orlu” lub w Jakuszycach albo dojechać do najbliższego miasta pociągiem lub większą taksówką, których jest dużo w Szklarskiej Porębie.

Co trzeba zrobić aby wziąć udział w imprezie? Przede wszystkim należy zapewnić sobie strój z epoki PRL, oprócz tego zgłosić chęć uczestniczenia drogą mailową kontakt@gildia-przewodnicy.pl. Szczegółów trzeba szukać na stronie www.gildia-przewodnicy.pl oraz na profilu facebook. Na początku niezbędne będzie również wpłacenie symbolicznego wpisowego w wysokości 10 zł/os.

Patronat medialny nad imprezą objęły Nowiny Jeleniogórskie, a komandorem jest Andrzej Mateusiak (PTTK Sudety Zachodnie). 

 

Komentarze (2)

Fajny pomysł na zakończenie lata. Brawa dla organizatorów

Będziemy tam jutro. Właśnie pakuję do plecaka mydełko 4YOU i Krem Nivea. Będzie jutro heca i ubaw po pachy ! :-)