W publikacji wyjaśnia, dlaczego np. na ambonie można znaleźć figurę nagiej kobiety, albo też gdzie można zobaczyć obraz Chrystusa w kapeluszu.
Jedna z bajek nosi tytuł „Czy Jelenia Góra jest kobietą?”. - Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Na ołtarzu, na jednej z figur jest personifikacja Jeleniej Góry, kobieta trzyma serce gorejące – mówi i zaznacza, że nie chce zdradzić więcej szczegółów.
Dlaczego Kościół Łaski? Bo akurat przypada jego 300-lecie.
Jak sam przyznaje, chciałby, aby „Opowieści” skłaniały czytelników do sięgnięcia do opracowań historycznych na temat kościoła. Sam Wiklik zamierza wydać takie opracowanie, które będzie jakby uzupełniało się z opisanymi historiami.
- „Opowieści” są budowane na kanwie zdarzeń prawdziwych, ale czasami są dopisywane do nich uwarunkowania. Uważny czytelnik będzie mógł odnaleźć samą prawdę, ukrytą czasami między domysłami, przypuszczeniami albo bajkową interpretacją – przyznaje.
Jest szansa, że na temat kościoła powstanie swego rodzaju trylogia. Oprócz „Opowieści” i wydawnictwa historycznego, Cezary Wiklik chce też wydać zbiór bajek dla dzieci. - Będą napisane językiem przystępnym dla najmłodszych – mówi. - Po ich przeczytaniu dzieci dowiedzą się, co oznaczają poszczególne figury, będą wiedziały jak namalować własne freski.
„Opowieści o Kościele Łaski” dostępne są w Kościele Garnizonowym, w tramwaju, wkrótce trafią też do księgarń. Do wydawnictwa dołączona jest płyta, na której lektor opowiada historię kościoła, oczywiście utrzymane jest to w tonie opowieści i okraszone podkładem muzycznym Pavla Helebranda. Wydawnictwo konsultował ks. płk Andrzej Bokiej. Nakład nie jest duży – to raptem 1500 egzemplarzy.
Posłuchaj lektora:
Komentarze (4)
..czytalam rowniez w czerwcowym wydaniu
"Nowin Jeleniogorskich" ..Interview z
ks.plk.dr.Andrzejem Bokiejem !
..ksiadz wtedy wydal tajemnice tego
kosciola,iz gorna czesc Ambony jest
"ozdobiona" rysunkiem golej kobiety !
Radny pisze bajki nie od dziś i nie tylko jako radny