To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przy wtórze bębnów żegnali Przemysława Wiatera

FOT. UM Szklarska Poręba

Muzealnicy, miłośnicy regionu, przewodnicy sudeccy, członkowie Bractwa Walońskiego, samorządowcy i mieszkańcy Szklarskiej Poręby i innych karkonoskich miast pożegnali dzisiaj (25 listopada) Przemysława Wiatera, dyrektora Muzeum Karkonoskiego. W ostatniej drodze towarzyszył mu przejmujący rytm walońskich bębnów.

- Przemek nie chciał, żeby Jego pożegnanie było smutne, więc - choć to trudne - uśmiechamy się, wspominając wspólne historie – żegnali swojego dyrektora pracownicy Muzeum Karkonoskiego. Przypominali, ile miał planów, gdy nie tak dawno obejmował stanowisko. Nie zdążył się nim nacieszyć. Nie zdążył ich zrealizować...

Pozostaną jego książki o regionie, w których imponował rozległą wiedzą. Pozostaną także zdjęcia z narciarskich slalomów retro, na widok których każdy się uśmiechnie. Bo Przemysław Wiater, w pumpach i pilotce, szusował na drewnianych nartach z wyjątkową gracją. Uczestnicy slalomów retro żegnali swojego kolegę w tych samych strojach, w których razem z nim brali udział w zjazdach.

Przemysława Wiatera, który przegrał walkę z koronawirusem, żegnało mnóstwo osób. Ludzi byłoby  z pewnością więcej, gdyby nie obostrzenia związane z pandemią. Ci, którzy przyjechali, trzymali odstępy i zachowywali ostrożność. Mówili, że nie darowaliby sobie, gdyby nie pożegnali tak wybitnego znawcę regionu, fantastycznego kolegę i szefa.

Nie zabrakło dzisiaj na cmentarzu w Szklarskiej Porębie przewodników sudeckich.  Widoczni byli także członkowie Bractwa Walońskiego, którzy żegnali swojego kanclerza, ubrani w tradycyjne, czerwone peleryny. Gdy zabrzmiały walońskie bębny, nikt nie mógł powstrzymać łez.

Odszedł wyjątkowy człowiek. Teraz będzie dobrym duchem Karkonoszy i Gór Izerskich.

IMG_20201125_153404.jpg
127469495_3704876166201173_1723216324576850442_o.jpg

Komentarze (19)

Pamiętajcie, noście maseczki i przestrzegajcie zalecień sanitarnych związanych z koronawirusem, bo to może uratować wam życie!!! Facet zmarł bo lekceważył sobie zalecenia przeciwepidemiczne formułowane przez specjalistów, o czym świadczą zdjęcia z wielu artykułów z imprezek w Muzeum Karkonoskim, jak w czasie gdy inni chodzili w maseczkach on paradował sobie z gołym ryjem i udawał chojraka. Przykład - artykuł "Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat" sprzed kilku miesięcy. Wpiszcie w Google i obejrzyjcie wszystkie zdjęcia. Wy nie bądźcie tacy głuрi i nie udawajcie bohaterów przed śmiercią. Niestety, wciąż znajdują się tacy którzy umierają na własne życzenie. To jeszcze pół biedy, gorzej że przez nich też umierają niewinni ludzie, których oni przy okazji zarażają. Śmierć nie wybiera - na covid umrze zarówno zwykły człowiek jak i dyrektor. Może ten przykład przemówi do rozsądku co poniektórym, tak jak przy niektórych drogach trzeba ustawiać wraki rozbitych samochodów żeby różni "bohaterowie" zwolnili. Pamiętaj - życie masz tylko jedno i dbaj o nie najlepiej jak potrafisz! Przestrzegaj zaleceń sanitarnych a nie umrzesz i nie zarazisz innych.

ten człowiek zmarł, bo wiele lat zmagał się z białaczką troglodyto. Wyłącz tvp i oderwij się od Jarka choć na chwilę...Przez wiele miesięcy ludzie są pozbawieni dostępu do lekarza/specjalisty. Rak czy niewydolność serca słabo leczy się przez Skype. Póki nie zrozumiesz, matole, że ten człowiek wiele lat walczył z bardzo ciężką chorobą, to nie powinieneś się odzywać. PS. Żeby się bardziej chronić polecam owinąć się folią stretch- ta zapewni Ci bezpieczeństwo

Dlaczego go obrażasz, debіlu? Inaczej nie umiesz? Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Wyraźnie napisano, że przegrał walkę z koronawirusem. Wiesz co to jest? Słyszałeś o zasadach ochrony? Jak jesteś taki tępy, to poczytaj czasem jakiś poważny artykuł zamiast karmić się stekiem pisowskich bzdur ze swojego telewizora. Ale pewnie na to już inteligencji ci nie starcza. Przedmówca dobrze napisał, jak się chronić przed koronawirusem. A ty kretуnie podreperuj sobie mózg, o ile w ogóle go posiadasz. PS. Mam nadzieję, że nie tylko takich przygłuрów miał wśród swoich przyjaciół pan Wiater.

Może byś się nie podszywał? A redakcja niech się zastanowi, jak ktoś się podpisał zarezerwowanym nickiem.

Bezczelny typie! Najpierw obrażałeś wszystkich tutaj z kilku nicków, a teraz założyłeś konto na mój nick i udajesz, że byłeś jego właścicielem. Takimi jak ty powinna zająć się policja.

ty masz coś z głową ? pewnie jesteś z po tak jak ja jestem z pisu

wszystko z Tobą ok? Wyglądasz jakby Cię za dzieciństwa w betoniarce kołysano.

To niejaki troll wrocławski znany też jako psychowsiocek.Gość na innym portalu obrażał pana Wiatera tak że redakcja musiała wyłączyć komentarze.Gość nawet nawet śmierci człowieka nie potrafi uszanować i zrobi szambo.

To niejaki troll lwówecki znany też jako psycholwówek .Gość na innym portalu obrażał pana Wiatera tak że redakcja musiała wyłączyć komentarze.Gość nawet nawet śmierci człowieka nie potrafi uszanować i zrobi szambo.

Już przylazłeś i tutaj, wsiocławski świrze? Miej przynajmniej trochę szacunku do zmarłych i przynajmniej tutaj nie rób szamba. Nawet tyle godności nie masz, poj ebie. Daj mi namiar do siebie w tym Wsiocławiu a już zadbam, żebyś znalazł się tam gdzie twoje miejsce szczochu, czyli w szambie pośród innych góԝien.

Już Twój guru Jarek pokazał jak chronić się przed covid na Narodowym? Tym matołku chcesz się chronić? Czy szmatką za 2.5zł z apteki? To ma Cię ochronić przed tą 'masakrującą' chorobą? To teraz usiądź weź oddech i pomyś, bo może poza tvp nie wychylasz mądrej głowy to sprawdź że rząd Holandii zniósł obowiązek noszenia maseczek i innych szmat, gdyż po ponad roku badań klinicznych i obserwacji naukowej popartej zdaniem towarzystwa medycznego tego kraju ustalono, że maseczka nie wnosi ochrony przeciwko wirusowi- przeciwnie- noszona powyżej 15min jest źródłem grzybów i bakterii chorobotwórczych. Więc zanim w imię Mateusza kogoś spróbujesz zdyskredytować Kerry, to ogarnij pewne fakty. A Pan Wiater zmarł, gdyż wiele lat zmagał się z ciężką chorobą onkologiczną

Jeszcze za mało oberwałeś i dalej podrygujesz do silniejszych, psi odbycie niedomyty z zaropiałym grzybem? Już teraz masz ryja jak grzybiarz przeгuchany w lesie przez dzika, bułgarski wymiocie z muszli klozetowej. Wiedziałeś, że twoja stara to przeczochrany worek na sрermę dla żuli z wszystkich podwrocławskich wioch? Twoja zawszona mamuśka amusi się rzucać pod kombajn żeby ogolić śmierdzące сірsko. Psi kaloszu, рieрrzony przez mongolskich uchodźców. Zrobię ci z twoich kaczych јaјc druty telegraficzne ty sfilcowany klocu z czarnobyla. Chcesz zobaczyć kosmitę? To spójrz w lustro. Jak ci się nudzi to idź się pobaw kutаsem swojej matki! Podaj swój adres, a zrobię ci lewatywę na stojąco.

już? Tato wypuścił z domu? Nadal Cię wykorzystuje? :-)

wyglądasz jakby robili cię przez telefon i zabrakło impulsów ty o b s r a ny psi odbycie.

ludzie!!! opanujcie się co z wami? szczerzycie na siebie zęby jak mój pies ..... a to artykuł o pogrzebie. Moze chwila zadumy ?

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu" - Stanisław Lem
Gdzie jest admin?
Autorami niektórych wpisów powinien zająć się prokurator.

Czy wy ludzie nie rozumiecie, że noszenie maseczek to nie jest czyjś wymysł tylko zalecenie lekarzy i przepis prawny? Chcecie skończyć tak jak ten gość, który miał w nosie przepisy i zmarł? Ludzie, pomyślcie trochę a jak macie gdzieś swoje własne życie to przynajmniej nie narażajcie życia innych!

"Czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał". Jak kogoś nie nauczono poszanowania przepisów prawa to trudno żeby miał tego świadomość. Moderatoa proszę o wykasowanie wszystkich wpisów negujących noszenie maseczek i de facto narażających ludzi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet śmierć. Takie komentarze powinny być wręcz zgłoszone na policję (nawoływanie do łamania prawa).

Wracając do tematu, mnie uczono, że wiater to jest pojęcie fizjologiczne. Fachowo powinno się mówić: masowy ruch powietrza. To tak a propos tematu po przeczytaniu artykułu mi się nasunęło.