To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przez zawetowanie unijnego budżetu Jelenia Góra może stracić 200 mln zł

Przez zawetowanie unijnego budżetu Jelenia Góra może stracić 200 mln zł

Jakie będą skutki zawetowania budżetu europejskiego, co deklaruje polski rząd? To zapowiedź katastrofy. Po prostu miliardy złotych nie zasilą polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, pracowników i obywateli. Sama Jelenia Góra, gdyby zapowiedzi rządu PiS się ziściły, straci w najbliższej perspektywie budżetowej ponad 200 mln zł. O skutkach ewentualnego zawetowania unijnego budżetu na konferencji prasowej przed jeleniogórskim ratuszem mówili posłanka Zofia Czernow, Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, oraz Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. 

- Przed nową unijną perspektywą finansową, zamiast przygotowywać się do nowych projektów, słyszymy, że polski rząd zawetuje budżet. Przypomnijmy, że sam premier Morawiecki chwalił jeszcze kilka miesięcy temu wynegocjowane dla Polski kwoty. Zawetowanie budżetu oznacza też całkowitą rezygnację z 60 mld euro z funduszu odbudowy, przeznaczonego na zwalczanie skutków gospodarczych po pandemii – mówiła posłanka Zofia Czernow. Przypomniała, że dotąd do Polski z UE trafiło 500 mld złotych. Z pomocą tych środków powstały tysiące dróg, zmienia się infrastruktura kolejowa, powstały setki obiektów, odmienione zostały miasta i wsie. Skok cywilizacyjny naszego kraju i mieszkańców jest bezdyskusyjnie związany z unijnym wsparciem.

 

Jerzy Łużniak, dziś prezydent Jeleniej Góry, przedtem wicemarszałek województwa ma szczególny ogląd korzyści unijnych płynących dla samorządów na różnych szczeblach. - Z unijnych pieniędzy zakupiono nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich, wybudowano wschodnią obwodnicę Wrocławia, trzy mosty na Odrze, żeby wymienić tylko największe inwestycje – mówił. Sama Jelenia Góra zyskała dotąd ponad 200 mln zł na rozmaite przedsięwzięcia. Nie wszyscy sobie zdają sprawę, że Termy Cieplickie, obwodnica Maciejowej, remont teatru, termomodernizacje wielu obiektów, zakup autobusów MZK, modernizacja al. Wojska Polskiego, to wszystko przedsięwzięcia dofinansowane z unijnego budżetu. Lista jest znacznie dłuższa, bo o środki unijne samorządy, firmy, instytucje zabiegały przecież także przy okazji mniej spektakularnych inwestycji.

- Ze środków nowej unijnej perspektywy planujemy wybudować halę sportowo-widowiskową, chcemy wybudować nowy żłobek i przedszkole przy Wiłkomirskiego, dokończyć termomodernizację obiektów oświatowych oraz wymianę oświetlenia w mieście. To są inwestycje warte około 1 mld zł. Czy uda się je dofinansować ze środków unijnych? To zależy od rządu, który w grze koalicyjnej stawia na szali dobro nas wszystkich – mówił Jerzy Łużniak.

 

- W ostatniej perspektywie budżetowej z UE pozyskaliśmy około 12 mln zł dofinansowania do różnych inwestycji. Jeśli rząd PiS zawetuje budżet, to możemy podobne pieniądze stracić w najbliższych latach – tak skalę strat ewentualnego zawetowania unijnego budżetu ocenił Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. Brak wsparcia unijnego w wypadku kurortu pod Szrenicą będzie oznaczało koniec szans na zbudowanie bardzo potrzebnej obwodnicy miasta.

 

- Apelujemy do premiera, aby nie wetował budżetu UE, bo to będzie miało bardzo złe konsekwencje dla Polski. Brak wsparcia i inwestycji odczuje każda Polka i każdy Polak. To byłoby sprzeczne z polska racja stanu – podsumowała posłanka Czernow.   

Komentarze (39)

Ale propaganda Łużniaka... To, czy JG dostanie kasę z unii zależy od rządu? Bzdura. To, czy JG dostanie kasę z unii zależy od lokalnych urzędników i ich rzetelności w pisaniu wniosków o dofinansowanie. Do tej pory przepadła nam masa pieniędzy, bo albo odrzucano nasze wnioski albo miasto w ogóle o dofinansowanie nie występowało. Rząd nie miał nic do gadania. Tak samo teraz - nawet jeśli rząd zawetuje budżet, to przecież budżet będzie i tak uchwalony, bo nie da się funkcjonować w ogóle bez budżetu. Mydlicie oczy głąbom, którzy się nie znają na polityce, czyli 90% społeczeństwa. Zamiast trzymać się jako Polska razem, to znowu rozbijacie i próbujecie ugrać swój kapitał polityczny. A tak swoją drogą - warto było opierać wszystkie inwestycje w Jeleniej w 100% na dofinansowaniu unijnym? Nie lepiej było żyć w zgodzie z rządzącymi i brać pieniądze z krajowych programów? Lizaliście tyłki Niemcom i się na tym teraz przejechaliście. Banda krótkowzrocznych gamoni w ratuszu z Łużniakiem i Zośką na czele...

Krajowych... ciekawe tylko, skąd na to kasa, może z kolejnych nowych podatków, które desperacko wprowadza rząd, usiłując ratować przeciążony budżet i jednocześnie utrzymywać rozrośnięty socjal. Matematyka nie kłamie, Polska dostała z UE dużo więcej niż włożyła, a bezmyślne dziewiętnastowieczne obsesje PiS-u tego nie zmienią. Zarzuty mydlenia oczu i grania na ludzkiej niewiedzy kieruj do rządu, który udaje, że pieniądze z UE są od nich, ale przecież ty sam zdajesz się być laikiem myślącym, że rząd sam produkuje i daje pieniądze. To tak nie działa, dumą się nie najesz. Pojmuję, że ci radość sprawia perspektywa tego, że wylądujemy w bagnie wszyscy i także sąsiad przyprawiający cię o kompleksy, ale co to za radość, skoro też będziesz mieć kiepsko, a można lepiej.

WIęcej miasto traci ii straciło przez nieudolne rządy tej trójki nieudzaczników i szkodników miejskich

Marnujesz czas na forum a towarzysze z PiS się bogacą. Niedługo PRL-bis upadnie i zostaniesz z niczym.

Nie będzie dotacji moze ceny na usługi budowlane wrócą do realnych.Każda inwestycja realizowana z pomocą tzw unijną droższa od 30 do 60 % od tej bez dotacji.PO drodze dotację musi zatwierdzić łańcuszek urzedników i przystawić pieczątkę

Masz jakieś wyliczenia czy wniosek wyjęty z kosmosu?

Propaganda szkodników i sprzedawczyków. Za pieniądze sprzedaliby rodziców nie mówiąc o Polsce...

Patryjoty nawet na Szpitalu Narodowym potrafią zyskać. Szpital jest, ciemny lud zachwycony, pacjentów brak ale kasa idzie.

200 milionów? To taka jest ta jałmużna z podziału dotacji Unijnych, zaplanowanych dla nas? To w takim razie, gdzie pójdą te "większe" pieniądze, do Ojca Dyrektora? Kto zatem więcej straci, w przypadku zawetowania budżetu EU?

PÓjdą na rury do Czajki dla Rafalala Szambolana...

Przestańcie kłamać i podjudzać ludzi!

Przecież od 2015 skowytali do Brukseli, żeby Unia odebrała nam dotacje. Teraz POwinni być zadowoleni. Przecież ta cała praworządność wymyślono nad Wisłą, w celu zaszkodzenia PiSowi i przejęcia władzy. Za Tuska i teraz nie ma małżeństw homosi i nie mogą oni adoptować dzieci, ale według skundlonych jewropejskich lewaków za Tuska było praworządnie. To nic, że z powodu biedy odbierano dzieci rodzicom, a Polacy zapieprzali na szparagach. Typowa moralność Kalego. A skoro jest Kali, to i Kilimandżaro. Zofia obiecała, że POświęci się i w intecji cofnięcia weta, wejdzie znów na Kilimandżaro. Dobrowolne datki na bilet i małe co nieco, proszę przynosić do biura POsełki :). Nie będzie zbiórki internetowej, bo znowu wetnie kasę jak tą na nowy samochód dla Sebiksa.

Kładąc na szali te Wasze jakże skuteczne zarządzanie miastem od ponad ćwierćwiecza szanowna Pani i Panowie, to te wyimaginowane 200 baniek to mały pikuś. Jak do tej pory to jedynie dobrze wychodzą Wam protesty i propaganda.

Sranie w banie ,nie wprowadzajcie ludzi w błąd bzdurnym pisaniem

Dopiero co PełOki jęczeli jaki to zły budżet wynegocjował PiS mimo że jest on lepszy od tego wynegocjowanego przez rząd PO-PSL na lata 2014-2020. Typowa Platforma Obłudy. A po drugie, to ile JG straciła przez nieudolne rządy PO, która rządzi tym miastem od 2006 roku?!

kłamstwo i manipulacja! nieprzyjecie nowego budżetu oznacza że funkcjonowł bedzie dotychczasowy, który jest korzystniejszy.

Czernow obuzona nie będzie wycieczki na Kilimandżaro, górę absurdów PO.wypierda ć z miasta .Prezydent do lopaty na newralgiczny odcinek na wojska Polskiego

Nareszcie wiemy na ile baniek zadłużone jest miasto. Teraz będzie można mówić , że dług powstał za przyczyną polskiego weta i tego j***n...go PiS-u.Kogo robicie w ciula pajace?!

Nie wszyscy załatwiają się w bramie i zbierają chrust. Mniej pieniędzy to mniej inwestycji w mieście. Ale tobie akurat cywilizacja nie potrzebna. Wino i biedra wystarczą.

Halo, Admin tego forum! Co myślisz o końcowym pytaniu "Nareszcie"? Nie czas na interwencję?

co za bzdury, wstyd Panie Łuzniak,że sieje Pan nienawiść w społeczeństwie.
Dobrze wiecie,aby pozyskać środki unijne to trzeba mieć wkład własny a budżet miasta Jeleniej Góry juz ma duży problem.
Najgorsze,że PO robi z ludzi baranów, a ludzie wierzą we wszystko...

Zabrakło kłamstw Morawieckiego i zaczyna się nagonka .
Oby tylko nie wygrał Ziobro bo z zemsty zniszczy cały kraj .

Przez godzinę patrzyła policjantowi w oczy. "Jego koledzy mnie wyśmiewali. A ja mówiłam, że mu współczuję"
tokfm.pl
23.11.2020 12:33
Zdjęcia Zofii Presz zrobione podczas środowego protestu Strajku Kobiet obiegły media. Kobieta przez godzinę stała sama naprzeciwko policjanta, który wcześniej rozpylił gaz w stronę protestujących.

Hitler Kaczyński i krzyworyjec Moravitzky zabili 156 Polaków.

Spójrzmy raz jeszcze na Białoruś, gdzie społeczeństwo przyjmuje podobną taktykę. Hakerzy, którzy sami nazywają się cyberpartyzantami, zdobyli i upublicznili już dane tysięcy milicjantów: nie tylko imiona i nazwiska, ale też miejsca zamieszkania.

Autorzy tej operacji uznali, że milicjanci zasługują na ujawnienie, bo wypełniają przestępcze rozkazy. Akcja okazała się ponoć niezwykle skuteczna: rodziny się podzieliły, żony żądają rozwodów, dorosłe dzieci odchodzą z domów. Są też milicjanci, którzy zrzucają mundury i drą służbowe legitymacje.

Co ty ciemniaku porównujesz Białoruś z Polską. Tam ludzie walczą o wolność, a u nas gówniarze nie wiadomo o co.

Michał Szczerba

@MichalSzczerba

„Kancelaria

@PremierRP

dotychczas nie wydatkowała środków na cele związane z realizacją decyzji”. Na jakiej podstawie wydatkowano miliony na organizację

@SzpitalNarodowy

? Dlaczego od 19 października tj. od decyzji

@MorawieckiM

KPRM nie podpisała umowy ze spółką PL.2012+?

Nie 200 milionów ale 200 bilionów, a może trylionów - Zosia to wie ale nie powie

Gdzie jest nazistowskie ZUO paraprezydent du.pa?
Wujek Kacze Zło mu tekstu nie podesłał więc Adrian siedzi na krzesełku w poczekalni i czeka.

Prezydent Duda chwali się datkiem dla chorego a sam podpisał datek dla k***izji 2 miliardy zamiast na onkologie .

Co dalej z klerem i pedofilią ? Co z komisją do ścigania przestępców w sutannach?
Kiedy będą obalane pomniki JP2?

Jabola se obal...

Brylant wlazł w buciory Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego.

Proponuję więc przestać obwiniać wyłącznie Kaczyńskiego, a zacząć piętnować, imiennie i konsekwentnie wykonawców - upubliczniać ich wizerunki. Pisać i mówić, jak się nazywają i kim są - bo to oni odpowiadają za to, że mamy już praktycznie w Polsce Białoruś. Oni muszą być napiętnowani i ukarani za swoje czyny, stracić reputację, muszą wiedzieć, że gdy Polska stanie się na powrót państwem prawa, odpowiedzą karnie i nie znajdą już pracy w zawodzie.

Jedyna rzecz, której boją się tacy ludzie, to wyciągnięcie ich z cienia, dlatego to właśnie musimy robić.

Zgadzam się z Tobą Bolszewiku. Zacznijmy więc wyciągać z cienia winnych. Odpowiedz więc na pytania. Kto doprowadził poszczególne zakłady w Kotlinie Jeleniogórskiej do upadku ? Kto spieprzył wiele inwestycji w Jelonce do których trzeba było dopłacać ? Kto cały czas rżnie ludzi w ciula tu w tym mieście? No dawaj, podaj alfabetyczną listę ! Do dzieła jak się nie boisz. Ale ty na samą myśl narobisz w gacie !

No i czerwonka ruszyła. Nie ma nic do zaoferowania, oczywiście oprócz coraz większych stawek za wodę i niedługo śmieci, to gada co na język przyjdzie. Zero gospodarności. Tylko prywata.

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabili 540 Polaków.

No co Bolszewiku podaż tę listę ? A może boisz się bo jesteś na niej ? g**** Ciulu !

Graf + platforma widokowa = Tusk + orlik. Ot cała prawda o Platformie Ob.

To jest największa bzdura i kłamstwo jakie mogliście napisać. WSTYD WSTYD WIELKI. Jakim trzeba być złym człowiekiem aby pisać takie WIELKIE KŁAMSTWA.