To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Prze Góry Suche, z przystanikim w Andrzejówce

Góry Suche, Fot,: Polska-org

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 lipca 2021 r. na wycieczkę nr 7 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Głuszycy ( z przesiadką w Wałbrzychu Głównym).

Trasa długości 18 km prowadzi przez północno-wschodni fragment Gór Suchych (pasmo wchodzące w skład Gór Kamiennych). Wycieczka górska, suma podejść około 700 m. Od stacji w Głuszycy ruszamy szlakiem żółtym, w Grzmiącej oglądamy kościół p.w. Narodzenia NMP, jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościołów drewnianych z połowy XVI w. W dalszym ciągu szlakiem żółtym podchodzimy na Jeleniec Mały, a następnie na skalisty Rogowiec, zwieńczony ruinami zamku o tej samej nazwie. Wybudowana w końcu XIII w. warownia została zniszczona 200 lat później, gdy stała się siedzibą rycerzy rozbójników, i od tego momentu pozostaje w ruinie.

W dalszej części wędrówki, przez Jeleniec i Turzynę, docieramy do leżącej u podnóża Waligóry (najwyższego szczytu Gór Kamiennych) Przełęczy Trzech Dolin. Znajduje się tu schronisko PTTK Andrzejówka, wybudowane w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po odpoczynku ruszamy dalej, obok dużego kamieniołomu melafiru, do Rybnicy Leśnej, gdzie oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w. z oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu.

W końcowej części wycieczki, szlakiem zielonym przez Kamionkę, dochodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.47 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1, 5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. Opracował Wiktor Gumprecht

Komentarze (5)

To pomyła czy zamierzony błąd ?
"Prze Góry Suche, z przystanikim w Andrzejówce"

Pewnie błąd, bo babcia Alina już literek nie widzi od dawna..

Sobota będzie dla polskiej polityki dniem historycznym. Po siedmiu latach na politycznym wygnaniu mąż stanu Donald Tusk oznajmi swój powrót do Platformy i rzuci rękawicę Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Dzieje się. Czy kościół rzymski zostanie zdelegalizowany w Kanadzie. "Zabijaj dzieci" pierwsze przykazanie rzymskich katolików w Kanadzie.

Czyli dokończenie REFORMACJI.
Doczekamy się też .Uwolnić WAWEL od niby wodza. Jak ustąpi Dziwisz to niech GO sobie weźmie.