To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PRL – owskie nazwy znikają z Piechowic

PRL – owskie nazwy znikają z Piechowic

Radni Piechowic podczas ostatniej sesji zdecydowali jak będą się nazywały ulice, których dotychczasowi patroni jednoznacznie kojarzą się z okresem PRL – u i zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej muszą zostać zmienieni.

Ogółem w Piechowicach, zgodnie z zapisami tej ustawy zmianie musiały ulec nazwy sześciu ulic. Najdłuższa (mieszczą się przy niej m.in. urząd miasta, przychodnia i huta szkła Julia) arteria miasta, której patronem był do tej pory Michał Rola Żymierski została przemianowana na Kryształową. Główna ulica dzielnicy Górzyniec, nosząca imię Aleksandra Zawadzkiego po zmianie będzie się nazywać Izerska. Inne ulice, na których wkrótce zostanie dokonana zmiana tabliczek z nazwami to: 22 – lipca przemianowana na Lipową, Mariana Buczka na Papierników, Karola Świerczewskiego na Przemysłową i Marcelego Nowotki na Robotniczą.

Komentarze (11)

Bardzo dobre neutralne nazwy, których nigdy więcej nie będzie trzeba zmieniać.

PRL to był dobry okres dla mnie, mam za nim sentyment. Mogli dac nazwę ul. SENTYMENTALNA - by oddawała trochę ten nastrój

.. nie badz taka pewna, miasto pozbedzie sie lip i bedzie po ulicy Lipowej

Wolałem tamto państwo i tamtych ludzi!

Długo komuniści wisieli w Piechowicach na ulicach....

a 1 Maja się ostała...

To jak się robi taką czystkę z komunistami to powinno się zrobić do końca. Powinno się też komunistów usunąć ze stołków którzy dalej kręcą lody i robią zamieszanie i kradną.

Nareszcie ktoś zmienił ulicę na której mieszkałem kilkadziesiąt lat. Pierwotnie była to ulica Lipowa. Jeszcze mam gdzieś stary dowód osobisty z taką nazwą. W okresie komuny wstyd było mi mieszkać na takiej ulicy jak była to 22 Lipca. Piechowice były najbardziej czerwone z okolicznych miast. Na szczęście to już się zmienia.

Żymierskiego powinni zmienić na ul. Misia Michnika.

O Panie i KOMU to przeszkadzało . ( PiS-owcom ????)

to ich robota,a takze wprowadzenie wojsk amerykanskich do naszej Polski