To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Premiera gry Monopoly Wrocław

Premiera gry Monopoly Wrocław

W miniony weekend we wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim zaprezentowano planszę gry Monopoly przygotowaną specjalnie dla stolicy Dolnego Ślaska. Kupisz i sprzedasz m.in. Sky Tower, Ostrów Tumski czy Halę Stulecia. Zostań rekinem na wrocławskim rynku nieruchomości. Gra jest już w sprzedaży. Można ją też zdobyć w konkursie plastycznym dla dzieci „Święta z Nowinami”! Szczegóły w najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 8 listopada 2016.  

Edycję Monopoly przeznaczoną specjalnie dla Wrocławia odsłonięto w samo południe 5 listopada w Pasażu Grunwaldzkim. Na wrocławskiej planszy znalazło się w sumie 30 charakterystycznych obiektów – od zabytków po budowle nowoczesne. Pierwsze pole zajmują Krzyki, a najdroższy jest Ostrów Tumski – oba te pola wybrali mieszkańcy Wrocławia w otwartych konkursach.
Specjalnie na potrzeby prezentacji wrocławskiej edycji przygotowana została jej wielkoformatowa plansza o wielkości 25 mkw. W trakcie wydarzenia nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Do Wrocławia przyjechał też Pan Monopoly, który poruszał się po mieście komunikacją miejską – na premierę gry przyjechał tramwajem.
– Tylko na wrocławskiej planszy można kupić, zwiększyć wartość lub sprzedać Sky Tower czy jedną z galerii handlowych, a nawet ratusz, Halę Stulecia i katedrę. Dla inwestorów nie brakuje tu pokus. Można zostać właścicielem wszystkich najważniejszych nieruchomości we Wrocławiu, ale w mgnieniu oka można też zbankrutować – opowiada Marta Milewczyk, z firmy Winning Moves, wydawcy gry.
Oprócz najważniejszych zabytków na planszy jest również m.in. pięć największych wrocławskich uczelni publicznych, trzy centra handlowe, trzy nowoczesne centra biurowe w strefie biznesowej, a także cztery pola związane z wrocławskim transportem, w tym oczywiście niebieski tramwaj.
– Wrocław to dynamiczna metropolia z ciekawymi obiektami i atrakcyjnymi nieruchomościami, a także unikalnym klimatem. Dlatego świetnie pasuje do gry Monopoly. Z drugiej strony, wrocławska edycja sprawi, że miasto będzie jeszcze lepiej rozpoznawalne w świecie – dodaje Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves.
Gra Monopoly edycja Wrocław jest już w sprzedaży – w sieciach Empik, Media Markt, Saturn oraz Wyspa Szkrabów. Z okazji premiery na fanów czekają niespodzianki.
Monopoly to jedna z najbardziej znanych „planszówek” na świecie. Gracze wcielają się w rolę rekinów na rynku nieruchomości. Plansza wrocławskiej edycji to jednocześnie niesamowita podróż po stolicy Dolnego Śląska. Ma swój niepowtarzalny klimat, oddający rytm miasta. Są tu zarówno urokliwe zakątki, jak i miejsca pulsujące życiem, zabytki z historią sięgającą wielu wieków, jak i nowoczesne, dynamiczne centra biznesu.

Niedługo premiera Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale
Miejskie edycje Monopoly powstają na całym świecie. W Polsce mają je już Gdańsk oraz Kraków. Wrocław zostanie jednak pierwszym miastem na świecie, które będzie miało aż dwie wersje kultowej gry. Premierę drugiej z nich, Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale, zaplanowano na 3 grudnia 2016 r. w Alei Bielany.
– Krasnale to motyw, który doskonale nadaje się do wersji przeznaczonej dla najmłodszych. Poza tym jest niepowtarzalny, co przekona również starszych fanów Monopoly. Dlatego wyróżniliśmy Wrocław, przygotowując dla niego aż dwie edycje gry Monopoly – mówi Marta Milewczyk z firmy Winning Moves.
Wrocławskie edycje Monopoly powstały przy współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia.

Plansza wrocławskiej edycji gry Monopoly zawiera 40 pól. Cztery narożne pozostają niezmienne, sześć tradycyjnie odwołuje graczy do kart szans oraz kasy społecznej, a na 30 polach znalazły się najciekawsze i najbardziej charakterystyczne obiekty Wrocławia.

Na planszy znajdziemy:
Najważniejsze zabytki stolicy Dolnego Śląska – katedrę, ratusz, Halę Stulecia, Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką i most Grunwaldzki.
Pięć największych wrocławskich uczelni publicznych – Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny.
Cztery pola transportowe z obiektami charakterystycznymi dla Wrocławia – pociągiem Kolei Dolnośląskich, niebieskim tramwajem, Dworcem Głównym oraz Polinką.
Trzy centra handlowe – Pasaż Grunwaldzki, Arkady Wrocławskie i Aleja Bielany.
Dwie perły wrocławskiej zieleni – park Szczytnicki oraz Ogród Botaniczny.
Obiekty nowoczesne, w tym Sky Tower oraz trzy centra biurowe – Green2day, Pegaz oraz Bussines Garden.

Poznaj planszę gry Monopoly edycja Wrocław

Grę rozpoczynamy przy Wieży Ciśnień na Krzykach – to klejnot tej części Wrocławia. Na brązowym polu znajdziemy też archikatedrę św. Jana, której wieże górują nad Ostrowem Tumskim. Następnie odwiedzimy słynną w całej Polsce Panoramę Racławicką, a także dostojny park Szczytnicki i zachwycający Ogród Botaniczny. Na pierwszym polu transportowym czeka pociąg Kolei Dolnośląskich.

Z kolei pola w kolorze różowym należą do trzech ważnych wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Na drugiej części planszy można również zostać właścicielem trzech znanych centrów handlowych – Pasażu Grunwaldzkiego, Arkad Wrocławskich oraz Alei Bielany. Gracze będą mogli także zostać inwestorem niezwykle istotnego obiektu dla miasta – Elektrociepłowni. Drugie pole transportowe zajmuje imponujący gmach Dworca Głównego.

Trzecią część planszy rozpoczyna strefa biznesu, w której można kupić trzy nowoczesne centra biurowe – Green2day, Pegaz oraz Business Garden. Na kolejnych polach czekają stylowy Grape Hotel, a także dwa powszechnie znane symbole Wrocławia – ratusz oraz most Grunwaldzki. Na polu transportowym czeka inny charakterystyczny element nadodrzańskiej metropolii – niebieski tramwaj.

Po drodze możemy trafić do więzienia – to element gry doskonale znany fanom Monopoly. Bezpłatnie wyjść z niego można za pomocą kart szans. Zostały przygotowane specjalnie na potrzeby wrocławskiej edycji i odwołują się m.in. do wrocławskich legend. Gracz wydostanie się z więzienia m.in. wtedy, gdy pogłaszcze orła i lwa przy archikatedrze św. Jana lub gdy odczaruje „Skamieniałe Tancerki” z ul. Szewskiej.

Na ostatniej prostej emocje rosną – tu znajdują się najdroższe pola planszy. Pierwsze z tych pól to symbol nowoczesnego Wrocławia – Sky Tower. Kto nie chciałby być właścicielem drapacza chmur? Kolejne dwa obiekty, w które można zainwestować, to dwie największe uczelnie stolicy Dolnego Śląska – Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska. Tuż obok niej, na polu transportowym, na pasażerów czeka Polinka. Na tej części planszy kupić można też Halę Stulecia – ikonę wrocławskiej architektury. Ostatnie i najdroższe pole zajmuje Ostrów Tumski – przyciągające magiczną atmosferą i wspaniałymi zabytkami.
Ten, kto zainwestuje w najdroższe obiekty zdobędzie przewagę w rywalizacji z konkurentami. To gra dla rasowych inwestorów – tu zwycięzca bierze wszystko!
Monopoly to klasyczna, kultowa już gra planszowa, znana dziś na całym świecie. Oryginalnie wydana została w USA przez Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu. Za jej twórczynią uznawana jest Elizabeth Magie (jeszcze w 1904 roku stworzyła grę The Landlord’s Game, zawierającą już istotne elementy Monopoly).
W 1935 roku gra Monopoly pojawiła się po raz pierwszy w obecnej formie – z 40 polami i kartami szans oraz kasy społecznej. Pierwsza edycja bazowała na ulicach Atlantic City (stan New Jersey). Gra od razu odniosła ogromny sukces, błyskawicznie znajdując fanów nie tylko w USA, lecz już na całym świecie.
Gra polega na handlu nieruchomościami, daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od umiejętności myślenia strategicznego oraz szybkiego podejmowania decyzji – trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.
Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy (w wieku powyżej 8 lat), a jedna rozgrywka trwa średnio 1-3 godzin (w zależności od liczby graczy).

Monopoly na świecie:
Ponad 270,000,000 gier sprzedanych na świecie
120,000 gier sprzedawanych w Polsce co roku
Ponad miliard ludzi grało w Monopoly od 1935 r.
Ponad 11,000,000 fanów na Facebooku
Pierwsza edycja miejska wydana w 1994 r. – San Diego
Pierwsza edycja w Europie wydana w 1996 r. – Edynburg

Monopoly w liczbach:
80 lat na rynku. Pierwsza edycja została wydana w 1935 r.
200 mln egzemplarzy sprzedanych od 1935 r.
Ponad 200 wersji lokalnych
Średni czas przebywania gry w rodzinie co najmniej 2 pokolenia
Liczba najliczniejszej znanej kolekcji gry – ponad 90 edycji
Najdłuższa gra trwała 70 dni

Uwaga! Egzemplarze wrrocławskiej edycji gry Monopoly są wśród nagród ogłoszonego właśnie konkursu plastycznego dla dzieci „Święta z Nowinami”. Szczegóły w najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 8 listopada 2016. Zapraszamy do lektury! 

Monopoly_Premiera-1m.jpg
Monopoly_Premiera-2m.jpg
Monopoly_Premiera-3m.jpg
Monopoly_Premiera-4m.jpg
Monopoly_Premiera-5m.jpg
Monopoly_Premiera-6m.jpg

Komentarze (3)

Kasa kasa kasa misiu...

Monopoly Warszawa już była :D

co ten nius / ta gierka ma wspólnego z Jelenią Górą? Prawda, że nic? to po co ta informacja na NJ24?