To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Próba sił na pogrzebie

Próba sił na pogrzebie

- Zawsze strażacy oddawali cześć zmarłym kolegom, asystując w czasie mszy żałobnej przy trumnie. Przy trumnie Wieśka też staliśmy, ale ksiądz powiedział, że nie zacznie mszy, jeśli nie usiądziemy. Kazałem chłopakom stać, ludzie zaczęli pomstować, ale w końcu ustąpiliśmy, bo nie wiadomo, jak by się skończyło - mówi Wojciech Pacek, strażak-ochotnik z Karpnik, który razem z kolegami w miniony piątek żegnał kolegę.

Sytuacja była bardzo nieprzyjemna. Ksiądz usiadł i powiedział do jednego ze strażaków, że jeśli tak, to może on odprawi mszę.

- W końcu poprosiłam druhów, żeby dali spokój, bo ksiądz jeszcze gotów wyjść z kościoła i zostawić nas. Jest mi bardzo przykro, że tak nas potraktował. Całe życie z mężem chodziliśmy do kościoła, Na Boże Ciało budowaliśmy ołtarze, chodziliśmy na pielgrzymki. Nie dość, że tyle pieniędzy wziął za pogrzeb, to jeszcze tak się zachował – Halina Garbowska, wdowa po Wiesławie, cały czas przeżywa tamte chwile.

- Nagle ksiądz mówi, żebyśmy usiedli. Ale stoimy dalej. Za chwilę widzę, że jeden z kolegów jakby chciał odejść, więc warknąłem: baczność! I stoimy dalej. Ksiądz wtedy sobie usiadł. I tak to trwało kilka minut – opowiada W. Pacek.

Już sam początek uroczystości pogrzebowych zaskoczył wszystkich, gdy ksiądz dał znak, by zamknąć trumnę.

- Ale dlaczego nie powiedział, by rodzina pożegnała się ze zmarłym? Wdowa zdążyła jeszcze doskoczyć do trumny, zaczęli podchodzić inni krewni, to jednak powinno inaczej wyglądać – przyznaje Leszek Gwiaździński, prezes OSP w Karpnikach, który także brał udział w nabożeństwie żałobnym.

Po zakończeniu mszy i wyjściu żałobników z kościoła, strażacy asystowali przy pogrzebie, tak jak zaplanowali. Gdy kondukt mijał remizę wyła syrena, podobnie w czasie wpuszczania trumny do grobu.

Tymczasem proboszcz karpnickiej parafii Marek Skolimowski twierdzi, że nie mógł pozwolić, by strażacy stali tyłem do ołtarza.

- Bo jeśli oni nie chodzą do kościoła, tylko chleją w tym czasie, to nie wiedzą jak się zachować. A to nie było miejsce na tłumaczenie im tego – dodaje proboszcz.

- Ale strażacy nie stali tyłem tylko bokiem do ołtarza i bokiem do ludzi. A jak ksiądz sobie to wyobrażał? Że staniem przodem do ołtarza i tyłem do ludzi? Zawsze tak stawaliśmy przy trumnie i innym księżom to nie przeszkadzało – dodaje L. Gwiaździński.

Halina Garbowska mówi, że po całej sytuacji w czasie pogrzebu, mieszkańcy wsi postanowili wystosować do kurii pismo. Mają zbierać podpisy.

Komentarze (235)

..proszę zapamiętac słowa księdza Józefa Tischnera: .."Nie spotkałem człowieka,który
straciłby wiarę przez komunizm,ale spotkałem takich,co ją stracili przez .. PROBOSZCZA"

~Z wyrazami współczucia z powodu śmierci ukochanego męza Wiesława.[*]
- uzytkownik nickname "piipi".

Kto pisze takie teksty, przecież to jest jakiś bełkot. Nowinom gratulujemy dziennikarzy....

~BEŁKOT ? ... mamy tutaj przykład PRAWDY ! ~Hi, ..*księdza,który nie jest Aniołem !

OSP Karpniki psuje obraz strażaków ochotników w regionie.... Szkoda przytaczac przykaldy, ponieważ jest ich tak dużo!!! Weźcie się w garśc i odbudujcie jednostke albo pozostancie pośmiewiskiem dla innych druhów i nie róbcie zamieszania!!!!!

~BRAVO !! - dla Autora tego w/w artykułu ! ~Fajna, ..to informacja o zniekształceniu duchowienstwa polsko-katolickiego !

i bardzo dobrze, im więcej takich klechów tym prędzej ludzie przejrzą na oczy i przestaną wyznawać kieckowych. Rodzinie współczuję, na miejscu żony plunąłbym księżulkowi w twarz.

Ed,masz rację!Rownież współczuję rodzinie,ale czy to żona ma mieć "jaja'w takiej chwili,krewnych,płci M nie było?Choćby nieinwazyjny"liść"na tłusty pysk klechy,w końcu za to zapłacili tzw."co łaska".a wy,panowie strażacy,nawet jak gaśnic zabrakło,jaja powinny być,nie chciełbym mieć takich "kolegów".Henryk

..po wspaniałym okresie działalnosci + Jana Pawła II .. "namnożyło się" męzczyzn
w *sutannie,..którym brakuje skromnosci !

Gnać tych tłustych bałwochwalców w sukienkach z naszego kraju,póki jeszcze na mapie jest POLSKA,a nie Klechistan :angry:

Tłustym księżulkom marzy się powrót pańszczyzny.Chłopi niech orają parafialne grunty,a baby dbają o ich brzuszyska i to co pod nimi wisi :lol:
Nic z tego!Mohery powoli odchodzą,a młodzi mają w d*** czarne suknie...o czym świadczą niedobory w "koszarach" seminaryjnych ;)

Ksiądz napewno nie zachował się dobrze ale to nie powód aby wszczynać awanturę i wrzucać wszystkich do jednego worka TO TYLKO ludzie nie święci WIĘCEJ pokory w takich chwilach Wyrazy współczucia dla rodziny

Ludzie obecni na mszy pogrzebowej nie wiedzą co mają mówić.Gdyby to nie był pogrzeb to księdza by wynieśli z kościoła.!!!
WSTYD JAK ON SIĘ ZACHOWUJE, UWAŻA SIĘ ZA PANA I CARA NASZEJ PARAFI,

SKANDAL-DIBEŁ W SUTNNIE Z RUDZICY

~Hi, .. a moze *ksiądz przechodzi okres męskiego *przekwitania .. i stąd u *niego
..takie "inne" humorki !

~Ksiądz jest równiez ..normalnym męzczyzną,którego to nawet ..boli głowa!

* :) *

~BRAVO .. dla Strażaków z Karpnika ! ~Fajnie,ze poinformowaliscie czytelników forum
nj24.pl o "wybrykach" księdza !

~Wyrazy głębokiego współczucia dla Strażaków z powodu śmierci ich Kolegi.
~Pokój jego duszy.

nie od dziś wiadomo, że (ks.)Skolimowski w Karpnikach wyczynia nie lada cuda. Jednak jego zachowanie na pogrzebie było poniżej krytyki. Nie znam nikogo, kto wykazał by się równym ****stwem w takiej chwili. Tylko jak znaleźć na niego sposób? Przenieśli go z Rudzicy z jakąś ciemną historią i zakazem nauczania w szkole... powinni w ogóle zabronić mu kapłaństwa!

a może by tak parafianie wykazali się jednością i sukcesywnie rzucali po grosiku na tace? Aż sam by się ksiądz wyniósł?

a czemu nie kopnąć w d* tego księdza? jeśli czujecie się katolikami można przejść na protestantyzm, tam to parafianie wybierają swojego "pasterza" a jeśli nie to w ogóle zrezygnować z tej instytucji.

Chleja?! MATKO BOSKA!!!! A coz to za nazewnictwo?! Memento mori-ks.Proboszczu!

"chleją" to nienajgorsze słowo które można usłyszeć z ust Skolimowskiego ( dla mnie od dawna nie jest już proboszczem). Szukamy cywilizowanych sposobów by się go pozbyć. Jakieś pomysły?

..napisac list ze skargą do jego Biskupa ? ~Wiesz, ..ale to nie pomoze ! ~Smutne,bo
*ON równiez imprezuje z podobnymi do siebie na polowaniach w okolicznych lasach !
~Zapytaj .. "podobnego" np.k.Jana Nicko !

- ks.Jan Nicko !

Sponsorujcie dalej ludzie "czarną rozpustną mafię",żeby mieli kasę na luksusowe samochody,wczasy i dziewczynki a oni wam odpłacają w takich momentach!Pokazują wam,że dla nich nic nie znaczycie i czują się od was lepsi,bo jesteście ich sługusami i lizi.d***mi!Obudźcie się ludzie i przeznaczcie swoje ciężko zarobione pieniądze na swoje rodziny a jak macie za dużo to są w tym kraju ludzie co naprawdę potrzebują wsparcia!Wystarczy się tylko rozejrzeć!

jeśli chodzi o to co ksiądz zrobił na pogrzebie to szkoda mówić :( ma swoje widzi mi się i myśli ze wszystko mu wolno;( cmentarz śmieci góra, ogrodzenie nieskończone:9 kaska za pogrzeb solidna a odprawiana msza tak na odwal się;(
Jako ksiądz jest bardzo pracowity to muszę przyznać ,ale może tu o to nie chodzi... może lepiej by było gdyby był bardziej ludzki??

Gdyby tak wniesiono chorego na noszch do kosciola, sparalizowanego i co wowczas

:evil: :pinch: :pinch:

pracowity to on raczej jest rękami parafian, którzy jeszcze na oczy nie przejżeli. A swoją drogą skoro ksiądz ma konkretny cennik, a nie "co łaska" to może powinnien podatki od tego odprowadzać ?

skarga z tego co wiem już nie jedna na niego poszła... no ale realia są takie że potrzeba ich widac znacznie więcej. Do skutku...

Ksiądz powinien dawać przykład chrześcijańskiego traktowania bliźnich, może pora zmienić tego księdza na ludzkiego, dobrego kapłana?

A są tacy ? :0

~Przepraszam,ze *dodam tutaj moje słowo .. TAK,jest ksiądz o dobrym sercu ! ~Wiesz,
gdy czytam jego felietony w "Nowinach Jeleniogórskich",to ..WIEM
na pewno... Nasz Stwórca istnieje ! ~Dobry człowiek,a równiez ksiądz to: ks.Marian
Maciuła,czyli Nasz Kochany Ksiądz Kubek !

Jeśli darzy się kogoś uwielbieniem, nie mówiąc już o szacunku, to przynajmniej wypadało by znać jego nazwisko -
ks Kubek, to Marian Matula.
W przeciwnym razie, to tylko gęganie

..wiesz ? ~Ks.Kubka.. widzi się sercem ! ~Fajnie,ze poprawiłeś mój post z "błędem".
~CUDOWNIE,ze znasz człowieka-księdza .. od znaków zapytania !

Wyrazy wspołczucia dla Rodziny.Ten proboszcz :evil: powinien mieć swoje owieczki w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze! Może tam trafiła by kosa na kamień?

:evil:
Tego kto napisał do gazety "NOWINY JELENIOGÓRSKIE" żeby strażacy przeprosili proboszcza i rodzine pogrążoną w żałobie i smutku powiesił bym za JAJA. Ludzie chyba, nie NAPEWNO POWARIOWLI!!!!!! :evil: :P

:evil: :P
Gratuluje strażakom z Karpnik za odwagę, którzy nie bali się postawić się księdzu!
Aby kogoś opisać do gazety, to trzeba mieć swoją nieskazitelną opinię i inteliligęcje. Każdy niech pilnuje swojego podwórka i pierze swoje brudy na nim. :evil: Niech nie wystawia chłopakowi opini negatywnej, bo sobie na to nie zasłużył,a obrońcy plebana niech pilnują swojego nosa! Bo takich obrońców jest mała garstka, których można wywieść na TACZKACH!!!

~Hi, ..ksiądza przepraszac,ale za co ? *ON powinien przeprośic w swojej modlitwie
osobę zmarłą !

..napisałam juz post pochwalny do Strażaków z Karpnik i dziśiaj go powtarzam !
~Moje Gratulacje! ~ Jesteście odwazni w czynie,a takze w mowie !

Między innymi za takie historie jak ta wyleciał z parafiiw Rudzicy- było tak : miał zwyczaj objeżdżac miejscowośc konno , jego sposób bycia był wyniosły i obrażliwy. Doszło do tego, że nie wpuścił nikogo do kościoła na msze pogrzebową (ot tak sobie), stwierdzając, że zmarły nie zasłużył sobie ( a był to człowiek z rodziny bardzo wierzącej, oddanej kościołowi)- nie regularnie wpłacał miesięczną składkę na kośiół (!!!!)
Będąc na mszach nigdy nie usłyszało się dobrego słowa, nigdy. Warto nadmienic, że jako wikariusz, ks. Skolimowski miał zatarg z prawem. Jako katecheta wogóle nie miał pojęcia jak pracowa z dziecmi, młodzieżą... Potrafił dzień przed I Komunią niedopuścic dzieci do sakramentu (bez powodu !!!) Ludzie, nie dajcie się skłócic, jak trzeba piszcie do biskupa, sprawa musi się wyprostowac.

Nie dziwie się, że piszący ostatni list do NJ nie miał odwagi podać swej godności. Dla zebranych na pogrzebie ludzi było jasne, że to ksiądz zachował się karygodnie. A Strażacy... pokazali klase. Gratulacje Panowie! Wy zostajecie w Karpnikach, pan Skolimowski ( bo żaden z niego ksiądz)musi odejść !

- Tyle człowiek posiada mądrosci,ile przejawia jej w czynie i o tyle zakonnik jest dobrym
kaznodzieją,o ile sam wykonuje to,o czym naucza,albowiem z owocu drzewo bywa
poznane" - Mt.12,33

STRAŻACY jesteście wielcy-Chylę czoła przed WAMI, to WAS i RODZINĘ ZMARŁEGO powinien przerosić ks. Skolimowski,osoba pisząca ostatni list do NJ to resztka tych jego sługusów.

co za obesraniec z tego księdza powinien wyleciec na kopach w kicio z tego koscioła

gdyby to był pogrzeb kogoś z mojej rodziny to po takim zajsciu powiedziałbym że sam mszę odprawię a ksiądz musiał by się ewakuować bo inaczej by wyleciał na kopach palant

:evil: Ksiądz potrafi tylko poniżać ludzi,może czas żeby role się odwróciły.

to ***** ktory tylko potrafi wykorzystywac ludzi zwlaszcza z niewielkim uposledzeniem, a potem ich obraza i wywala .powinien wyleciec z tad na kopach . :evil:

~Spokojnie,..bo zaczynacie przypominac Kargula i Pawlaka i ten cytat: .." a czego
on moje niebo wlata!" * :s *

Piipi! zainspirowałaś mnie. Nadchodzi kres kariery wiejskiego klechy :)