To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Poznajcie lubańskich przewodników

Fot.ŁCR

Przewodnicy miasta Lubania są gotowi do oprowadzania wycieczek! 16 osób ukończyło kurs i uzyskało solidne kwalifikacje. Są wśród nich pasjonaci Lubania, przewodnicy turystyczni, pracownicy lubańskich instytucji. Łączy ich jedno - potrafią zaczarować opowieścią pełną ciekawostek.

Wczesnonowożytni lubanianie nie mieli łatwego życia, już o 21 strażnicy miejscy wyganiali wszystkich z ulic, szynków i karczm - obowiązywała prawdziwa godzina policyjna. Takie i inne ciekawostki poznać można, spacerując z lubańskimi przewodnikami, którzy 23 listopada podczas spotkania w muzeum otrzymali certyfikaty. Było to ukoronowanie kursu na przewodnika prowadzonego w tym roku przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne w Lubaniu. Spotkanie, na którym Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński wręczał certyfikaty lubańskim przewodnikom, było też okazją do praktycznego zweryfikowania ich umiejętności. Służyła temu krótka wycieczka po rynku.
- Idea przyświecająca projektowi zakładała, by w jak najbardziej profesjonalny, a przy tym niezwykle ciekawy sposób opowiadać o mieście zarówno turystom, jak i samym mieszkańcom - mówi Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. - Projekt powołania miejskich przewodników po Lubaniu zrodził się kilka lat temu. W ubiegłym roku został wpisany do Strategii Rozwoju Miasta, zaś w roku bieżącym nasza jednostka we współpracy z muzeum projekt ten zrealizowała. Warto wiedzieć, że lubańskie szkoły i organizacje pozarządowe mogą zwiedzić Lubań bezpłatnie, korzystając z usług pracowników ŁCR, którzy również ukończyli kurs - podkreśla dyrektorka ŁCR.
Program kursu obejmował wykłady i wycieczki terenowe, a także krótkie moduły z praktycznych aspektów pracy przewodnika. Na koniec uczestników czekał egzamin teoretyczny i praktyczny, których zdanie było warunkiem otrzymania certyfikatów. Adresatami usług przewodników będą zarówno turyści jak i mieszkańcy Lubania i regionu.
- Jestem przekonany, że Lubań dysponuje wspaniałymi przewodnikami, którzy będą przysparzać nam sławy i nie zawiodą - zapewnia dr Łukasz Tekiela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Przewodnicy posiadają bardzo duży zasób wiedzy. W czasie kilkudziesięciu godzin kursu otrzymali narzędzia w postaci literatury przedmiotu, ale też dowiedzieli się jak i gdzie szukać informacji o Lubaniu oraz jak je wykorzystywać. Ponadto uzyskali wiedzę z zakresu historii społecznej, gospodarczej i wojskowej miasta Lubań. Są przygotowani do tego, aby samodzielnie zgłębiać posiadaną wiedzę, jak również do tego, aby w atrakcyjny sposób przekazać ją słuchającym - podsumowuje dyrektor muzeum.
Po spacerze i wręczeniu certyfikatów zgromadzeni usłyszeli wykład historyczny w wykonaniu dr. Ł. Tekieli o bezpieczeństwie Lubania w epoce wczesnonowożytnej. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów na temat ówczesnej straży miejskiej, jej obowiązków i zwyczajów. Następnie odsłonięto nowy, niezwykle cenny nabytek muzeum.  Był to obraz przedstawiający włoską kobietę z kwiatami autorstwa Hermanna Effenbergera. Urodzony w Lubaniu w 1842 roku malarz często tworzył na zlecenie miejskiej rady. Swego czasu jego obrazy zdobiły nasze świątynie oraz obiekty użyteczności publicznej. Obecnie dzieła H. Effenbergera zdobią wiele europejskich muzeów, są rozchwytywane i poszukiwane. W Lubaniu można obejrzeć cztery obrazy tego malarza.
 

Poznajcie lubańskich przewodników.JPG
Poznajcie lubańskich przewodników (2).JPG
Poznajcie lubańskich przewodników (3).JPG
Poznajcie lubańskich przewodników (4).JPG
Poznajcie lubańskich przewodników (5).JPG
Poznajcie lubańskich przewodników (6).JPG