Wczesnonowożytni lubanianie nie mieli łatwego życia, już o 21 strażnicy miejscy wyganiali wszystkich z ulic, szynków i karczm - obowiązywała prawdziwa godzina policyjna. Takie i inne ciekawostki poznać można, spacerując z lubańskimi przewodnikami, którzy 23 listopada podczas spotkania w muzeum otrzymali certyfikaty. Było to ukoronowanie kursu na przewodnika prowadzonego w tym roku przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne w Lubaniu. Spotkanie, na którym Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński wręczał certyfikaty lubańskim przewodnikom, było też okazją do praktycznego zweryfikowania ich umiejętności. Służyła temu krótka wycieczka po rynku.
- Idea przyświecająca projektowi zakładała, by w jak najbardziej profesjonalny, a przy tym niezwykle ciekawy sposób opowiadać o mieście zarówno turystom, jak i samym mieszkańcom - mówi Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. - Projekt powołania miejskich przewodników po Lubaniu zrodził się kilka lat temu. W ubiegłym roku został wpisany do Strategii Rozwoju Miasta, zaś w roku bieżącym nasza jednostka we współpracy z muzeum projekt ten zrealizowała. Warto wiedzieć, że lubańskie szkoły i organizacje pozarządowe mogą zwiedzić Lubań bezpłatnie, korzystając z usług pracowników ŁCR, którzy również ukończyli kurs - podkreśla dyrektorka ŁCR.
Program kursu obejmował wykłady i wycieczki terenowe, a także krótkie moduły z praktycznych aspektów pracy przewodnika. Na koniec uczestników czekał egzamin teoretyczny i praktyczny, których zdanie było warunkiem otrzymania certyfikatów. Adresatami usług przewodników będą zarówno turyści jak i mieszkańcy Lubania i regionu.
- Jestem przekonany, że Lubań dysponuje wspaniałymi przewodnikami, którzy będą przysparzać nam sławy i nie zawiodą - zapewnia dr Łukasz Tekiela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Przewodnicy posiadają bardzo duży zasób wiedzy. W czasie kilkudziesięciu godzin kursu otrzymali narzędzia w postaci literatury przedmiotu, ale też dowiedzieli się jak i gdzie szukać informacji o Lubaniu oraz jak je wykorzystywać. Ponadto uzyskali wiedzę z zakresu historii społecznej, gospodarczej i wojskowej miasta Lubań. Są przygotowani do tego, aby samodzielnie zgłębiać posiadaną wiedzę, jak również do tego, aby w atrakcyjny sposób przekazać ją słuchającym - podsumowuje dyrektor muzeum.
Po spacerze i wręczeniu certyfikatów zgromadzeni usłyszeli wykład historyczny w wykonaniu dr. Ł. Tekieli o bezpieczeństwie Lubania w epoce wczesnonowożytnej. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów na temat ówczesnej straży miejskiej, jej obowiązków i zwyczajów. Następnie odsłonięto nowy, niezwykle cenny nabytek muzeum. Był to obraz przedstawiający włoską kobietę z kwiatami autorstwa Hermanna Effenbergera. Urodzony w Lubaniu w 1842 roku malarz często tworzył na zlecenie miejskiej rady. Swego czasu jego obrazy zdobiły nasze świątynie oraz obiekty użyteczności publicznej. Obecnie dzieła H. Effenbergera zdobią wiele europejskich muzeów, są rozchwytywane i poszukiwane. W Lubaniu można obejrzeć cztery obrazy tego malarza.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...