To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powitanie wiosny przy fontannie z czaplą

Powitanie wiosny przy fontannie z czaplą

Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Lwówecki Ośrodek Kultury zapraszają na „Powitanie wiosny przy fontannie z czaplą” W programie wydarzenia, które odbędzie się 21 marca 2019 r. o godz. 20.00. zaplanowano uroczyste odsłonięcie odnowionej, efektownie podświetlonej fontanny w muzycznej oprawie. Zabrzmi „Wiosna” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego (koncert E-dur, op. 8, RV 269) w wykonaniu duetu: Ewa Antosik (skrzypce), Krzysztof Gotartowski (fortepian).

Fontannę z czaplą, znajdującą się tuż przy historycznych murach obronnych w Lwówku Śląskim, wyremontowano w ubiegłym roku, w ramach większego projektu rewitalizacji miejscowych zabytków, dofinansowanego z funduszy unijnych kwotą ponad 8,3 mln zł.

W ramach całego przedsięwzięcia wykonano renowację części murów składających się z 2 pierścieni: "muru niskiego" i "muru wysokiego" oraz muru znajdującego się pomiędzy pierścieniami tzw. "muru wewnętrznego". Łączna ich długość wyniosła około 1 kilometra. Mury obronne oprócz generalnego remontu zyskały nową aranżację, dzięki której możemy zachwycać się nimi również, gdy zapadnie zmrok. Od strony zewnętrznej stworzono iluminację podświetlającą budowlę.

W ramach projektu odnowiono teren plant od strony południowej, gdzie wykonano nowe alejki z nawierzchnią mineralną. Planty zostały również wzbogacone o nowoczesne, stylizowane słupy i oprawy świetlne.

Renowacją objęte były też: Baszta Bolesławiecka, Baszta Lubańska, Fontanna z czaplą oraz Pomnik Ofiar I Wojny Światowej. W basztach odnowiono tynki i wykonano nową instalację elektryczną. W czasie prac odkryto w nich cenne malowidła, które fachowo zakonserwowano. Zniszczona fontanna została odbudowana od podstaw z zachowaniem pierwotnych wymiarów i kształtów. Wzbogacono ją dodatkowo o efektowną wielobarwną iluminację. Pomnik Ofiar I Wojny Światowej oczyszczono i zakonserwowano. 

Rewitalizacja zabytków Lwówka Śląskiego (0).jpg
Rewitalizacja zabytków Lwówka Śląskiego (2).jpg
Rewitalizacja zabytków Lwówka Śląskiego (3).jpg
Rewitalizacja zabytków Lwówka Śląskiego (4).jpg
Powitanie wiosny w Lwówku Śląskim - afisz.jpg