To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powiat wygrał spór o drogę na Przełęcz Okraj

Powiat wygrał spór o drogę na Przełęcz Okraj

Samorząd województwa przegrał w NSA spór ze starostwem jeleniogórskim o przekazanie drogi prowadzącej do Przełęczy Okraj (DK 368). - Będziemy chcieli, aby Dolnośląska Służba Dróg i Kolei oddała nam pieniądze, które niepotrzebnie wydaliśmy na zimowe utrzymanie tej drogi – zapowiada Anna Konieczyńska, starosta powiatu jeleniogórskiego.

 

Przypomnijmy, że sejmik województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o przekazaniu drogi wojewódzkiej nr 368 starostwu z dniem 1 stycznia 2016 r. Władze powiatu jeleniogórskiego protestowały wtedy, tłumacząc, że cała operacja odbyła się niezgodnie z prawem. Chodziło m.in. o termin uchwały o przekazaniu drogi – podjęto ją po 30 września (kwestia naliczania subwencji drogowej), ale też o fakt, że DW 368 prowadzi do granicy państwa, co z natury rzeczy nadaje jej ponadpowiatowy status. Rozmowy trwały bardzo długo, ale samorząd województwa trwał przy swoim, aż doszło do sprawy sądowej w WSA. Ten przyznał racje powiatowi, a druga strona wniosła skargę kasacyjną do NSA. NSA także uznał racje powiatu. - Teraz czekamy na uzasadnienie wyroku – mówi starosta Konieczyńska.

Sporny odcinek drogi na Przełęcz Okraj mierzy 4,5 km. Poza tym, że to bardzo trudna górska droga, kosztowna w utrzymaniu, to dla starostwa jeleniogórskiego jest kłopotliwa w obsłudze ze względów czysto organizacyjnych – aby do niej dotrzeć trzeba przejechać teren należący do powiatu kamiennogórskiego i trzeba pokonać kilkanaście kilometrów nieobsługiwanych przez powiat jeleniogórski dróg. To rodzi dodatkowe koszty.

Od rozpoczęcia sporu minęły dwa lata, w tym czasie powiat finansował odśnieżanie i drobne remonty drogi. - Miesiąc odśnieżania tej górskiej drogi kosztował nas 18-20 tys. zł. Uzbierała się więc spora suma. Będziemy zabiegać o odzyskanie tych pieniędzy – zapewnia Anna Konieczyńska.
Sytuacja nie jest jeszcze w pełni przesądzona. Urząd marszałkowski może podjąć kolejną próbę przekazania DW 368 starostwu, tym razem z zachowaniem wymaganych terminów.
 

Komentarze (10)

Wielkie brawa i uznanie dla Pana Wicestarosty Pawła Kwiatkowskiego który zajmował się tą sprawą.

Człowieka poseł Marzeny Nachałek należy zrobić starostą. Jest nim radny Bogusław Chodak, który kiedyś piastował ważne funkcje w PZPR.

Przez poseł Machałek wycięto kilka tysięcy zdrowych drzew w naszym regionie. I dalej je się tnie. A mówi się, ze Machałek, to nauczyciel z wykształcenia. Dziękujemy za takiego nauczyciela, który niszczy przyrodę.

Przez poseł Machałek zwolniono wielu nauczycieli w regionie jeleniogórskim.

Teraz sejmik musi oddać kasę z odsetkami,więc i tak poniekąd okroi powiat.Mędrcy co głosowali za przekazaniem drogi niech że swoich diet oddają

Na Przełęczy Okraj brak było miejsc parkingowych, w dniu 6 stycznia, droga niedokładnie odśnieżona- wszystko wygląda jakby czas się zatrzymał w czasach PRL. Zarząd województwa wraz z gminą Kowary powinni pomyśleć o rozbudowie infrastruktury służącej zmotoryzowanym narciarzom.

jeszcze kilka lat i z drogi będzie można zrobić szlak turystyczny... asfalt z czasów Gierka.

Za Panią Starostą widać piękne tło . Kiedy koniec remontu. Wstyd w takich warunkach pracować !!

Jakby tak wyglądała prywatna firma to już PIP zrobił by swoje. Równi i równiejsi. Tam występuje normalne zagrożenie zdrowia i życia dla przebywających - kable, druty, dziury, meble...........

Przecież w starostwie trwa remont, napisali na jelonce