To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powędrujemy po mieście szlakiem jelonków

Powędrujemy po mieście szlakiem jelonków

Trzy pierwsze rzeźby od wczoraj już stoją w centrum Jeleniej Góry i turyści robią sobie przy nich zdjęcia. Małych jelonków ma być więcej. Mają pojawić się na skwerach, przy instytucjach i lokalnych firmach. Będą znakiem rozpoznawczym miasta i spowodować, że turyści będą je dokładniej zwiedzać, wędrując od jelonka do jelonka.  Tak jak to dzieje się we Wrocławiu, gdzie ludzie spacerują  szlakiem krasnali.

Niewielkie rzeźby jelonków stanęły przy ławce pl. Ratuszowym koło skweru z kwiatami, przy łąweczce obok kaplicy św. Anny przy ul. 1 Maja oraz na tej samej ulicy, nieco dalej, przy ławeczce naprzeciwko hotelu Europa.

Ich autorem jest gruziński rzeźbiarz Lewan Mantidze, scenograf w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

Lewan Mantidze dziesięć lat temu wyrzeźbił sporego jelonka stojącego na skwerze przy ul.1 Maja. Turyści często fotografują się przy tej rzeźbie i jej popularność zainspirowała miasto do postawienia kolejnych, nieco mniejszych figur.

- Szukaliśmy dla nich dobrych miejsc - mówi Magdalena Krzysik z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Wybrano je w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Na razie rzeźby stanęły w ścisłym, zabytkowym centrum miasta.

To jednak dopiero początek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by małe rzeźby jelonków fundowały lokalne instytucje, banki, sklepy, galerie, szkoły i firmy i instalowały je przed swoimi siedzibami.

W Jeleniej Górze jest już sporo dużych rzeźb jeleni. Są leżące jelenie na zwieńczeniu bramy do dawnej szkoły oficerskiej. Mamy leżącego jelenia nad wejściem do kościoła łaski, "Jelenia ze Snu", z Podwala, głowę jelenia przy przybudówce ratusza i wspomnianego jelenia przy ul. 1 Maja. Rzeźba jelenia wita także wjeżdżających do Jeleniej Góry przez Maciejową.

- Takich malutkich rzeźb, które będziemy spotykali przy ławkach, jeszcze nie było i mamy nadzieję, że zostaną dobrze przyjęte - mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

DSC_9319_1 (Kopiowanie).jpg
DSC_9327_1 (Kopiowanie).jpg
DSC_9330_1 (Kopiowanie).jpg
IMG_20181017_143852 (Kopiowanie).jpg
IMG_20181017_144804 (Kopiowanie).jpg
IMG_20181017_144927 (Kopiowanie).jpg
IMG_20181017_145122 (Kopiowanie).jpg

Komentarze (24)

Super pomysł !!!! Przecież jeleń jest w herbie naszego miasta i to będzie fajnie wyglądać że małe jelonki będziemy mogli spotkać tu i tam . Bardzo dobra promocja Jeleniej Góry

Pani Wiolu ten pomysł też mi się podoba... Ino nim zaczną realizować nowe, niech chociaż dopilnują te projekty co są w trakcie...
Jak za komuny...

To jednak dopiero początek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by małe rzeźby jelonków fundowały lokalne instytucje, banki, sklepy, galerie, szkoły i firmy i instalowały je przed swoimi siedzibami.

Zobaczcie ludzie jak was robią w ciula ci ludzie, obecnie miasto Jelenia Góra jest położona w bardzo bogatych walorach przyrodniczych, jako miasto powinno być w czołówce miast pod względem rozwojem turystycznym. To co miasto ma poukrywane w lasach, po okolicznych wzgórzach, to tam waliły by tłumy turystów a miasto na nich mogło by zarabiać, mogło. Lecz nie chce a te jelonki i ich rozstawienie po mieście jest ku temu przykładem. Zamiast te jelonki rozstawiać tam gdzie same miasto jest bogate w atrakcje typu Koniec Świata, Grzybek, Ratusz, Rynek centrum miasta, Wzgórze Kościuszki, Morskie Oko, Czubek, skocznie narciarskie itd. to będą stawiać po urzędach, bankach, galeriach jakby to dla turysty z drugiej stronie Polski było najważniejsze bo tam tego nie mają. To tylko świadczy o tym jak elita z urzędu jest zainteresowana pod względem turystyki rozwoju tego miasta.

Co do komentarza wyżej.
Ten pan joł co wyżej napisał ma rację, Obecnie pod Karkonoszami powstaje kompletny bubel wydany za ogromne pieniądze które (chyba) zostały wyrzucone w błoto, tymi pseudo single trekami to nawet rowerem nie da się jechać żadna tego przyjemność,, niebo a ziemia to co powstało w Świeradowie. Jeśli radni z Jeleniej za to się nie wezmą to przy otwarciu tego bubla pójdzie taka obleśna fama na całą Polskę że szkoda gadać.

biedny, upierdliwy, marudny, żałosny koleś jesteś, mówił już ci to ktoś?

Mówiłem mu ale nie posłuchał....

A Ty nie potrafisz nic sensownego napisać tylko ublizać.Facet przynajmniej napisał co myśli i ma swoje zdanie a ty co masz ?

"położona w bardzo bogatych walorach przyrodniczych", "pod względem rozwojem turystycznym", "To co miasto ma poukrywane w lasach, po okolicznych wzgórzach, to tam waliły by tłumy", "jest ku temu przykładem", "tam gdzie same miasto jest bogate w atrakcje", "dla turysty z drugiej stronie Polski", " bubel wydany za ogromne pieniądze", "żadna tego przyjemność" - qrwa, chłopie, twój polonista to chyba sraczki dostawał na twój widok?

Dodam że za ta inicjatywą powstawania jelonków jestem jak najbardziej za i jestem na TAK, te częściowo lokalizacje są ok ale jest jedno ALE. tylko dlaczego niektóre atrakcje zwłaszcza te turystyczne w Jeleniej są pomijane by akurat tam postawić jelonka? Wiem że są wybory i co niektórzy podchodzą do spraw olewająco do innych ludzi też ale w końcu obudźcie się bo Jelenia Góra lezy w pięknym miejscu a to co w lasach jest poukrywane to kompletna bida, wszystko zapomniane pozarastane chwastami i samosiejkami. Miasto to nie tylko domy centrum itd. ale i okolica na terenie miasta wzgórza lasy itd. to albo chcecie do miasta zaprosić turystów albo i nie.

Dziesięć lat trzeba było czekać by kogoś decyzyjnego zainspirował do działania jeden jelonek przy którym wiekszosc turystów robi sobie pamiatkowe zdjęcie.Tak to się właśnie robi w Jeleniej Górze.Ten pomysł tez mnie zainspirował .Swoja inspirację wyrażę przy urnie w niedzielę.

Marnowanie publicznych pieniędzy. Ile to kosztowało podatników? A DRÓG rowerowych jak nie ma, tak nie ma, dróg, a nie ścieżek leśnych. Parkingów na Zabobrzu też brakuje.

Przecież Zabobrze już wygląda jak jeden wielki parking (złomowisko raczej...).Jeszcze mało?!

Nikt nie pytał mieszkańców, czy tego chcą, czy też nie. Wystarczyłaby ankieta w mediach internetowych. Są dwa najczęściej czytane.

Czy to nie powiększa długu miasta? To nie jest wydatek pierwszej potrzeby dla mieszkańców. Przy zadłużonym mieście nie szasta się pieniędzmi na prawo i lewo.

To pomysł w stylu grilla w parkach, aby zadymić miasto i jego zielone płuca. Ludzie w parkach chcą oddychać czystym powietrzem, a nie wdychać dym z grilla. Idą wybory. Już wiem, na kogo nie głosować.

Jak chcesz oddychać w Jeleniej czystym powietrzem, to trzeba zrównać z ziemią Cieplice, Wolności, połowę patologicznego centrum i większość domków na Zabobrzu. Pozbędziesz się spalających śmieci - nie będzie smogu i wiecznego przekroczenia norm o 500-1000%. A że przy okazji rzeczywista liczba mieszkańców Jeleniej spadnie z ~65 tysięcy do 20 tysięcy, to kto by się tym przejmował.

Może lepiej nie głosuj. A najlepiej jeszcze nie rozmnażaj się.

Takie rzeczy robi się dopiero wówczas jak wszelkie potrzebne inwestycje ,udogodnienia są wykonane. Syf, brud, fatalne chodniki, zaśmiecone zakamarki, obskurne bramy, wejścia do kamienic. Jaki szlak wytyczony co tu zwiedzać?Z kąt ta moda na ogrodowe krasnale w miastach?

Chodźcie wcześniej spać, to wam się w główkach nie będzie pie.rdolić...

No o tych jelonkach to już kilka lat temu się mówiło. Ale jakoś dziwnie przed samymi wyborami zaczęli je stawiać. Minus ogromny dla włodarzy. Za kilka dni wybory i jelonka postawię przy zupełnie kimś innym. Platfusy won!

Ty, tort kakaowy, lubisz pisiory, co nie?

Nie lubię takich płytkich myślicieli jak ty.

24 godziny zastanawiania się nad ripostą... Robisz postępy, głąbie!

Sieroto może ty siedzisz całymi dniami na internecie. Normalni ludzie pracują i prowadzą normalne życie.

Zerżnięty pomysł z Wrocławia, czy włodarze miasta są już na tyle nieudolni że nie potrafią nic bardziej oryginalnego wymyślić???? Wystarczyło by się ograniczyć do dwóch, trzech dużych rzeźb nawet w jakiejś bardzo artystycznej formie, a nie kopiuj wklej z innego miasta...

Idę przez miasto. Myślę sobie... popodziwiam jelonki. Pierwszy na skwerze był śliczny, to i te będą. No i co? Jakiś durny malkontent już zniszczył tego z Placu Ratuszowego. Następnych nie oglądam, żeby mnie nie trafił szla. .