- Nasze dzieci są już pełnoletnie, więc nie ma dla nich zorganizowanych form zajęć integracyjnych, czy nawet rehabilitacyjnych. Siedzimy z nimi zamknięci w domach, męczą się one i męczymy się my. Taka placówka jest nam naprawdę potrzebna – mówi Jolanta Wiśniewska, mama 25-letniej, niepełnosprawnej Asi.
Po kończeniu edukacji w szkołach i placówkach specjalnych młodzi ludzi pozostają w domach. Osoby z niepełnosprawnością lekką lub umiarkowaną umożliwiającą im w miarę samodzielne funkcjonowanie mogą liczyć na uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej, ale miejsc w tych placówkach i tak jest niewystarczająco. Natomiast osoby wymagające stałej opieki osób trzecich pozostają w domach, co powoduje, że ich rehabilitacja społeczna i fizyczna jest bardzo mocno ograniczona.
- Jestem z moim Pawłem już trzeci rok w domu. To jest dyżur przez całą dobę. Funkcjonowanie rodziny jest podporządkowane jego potrzebom i ograniczeniom. Jesteśmy, podobnie jak inni rodzice, potwornie umęczeni, nie mamy chwili wytchnienia. Takie miejsce, gdzie nasze dzieci mogłyby spędzić kilka godzin, przebywać z innymi osobami, byłoby dla nas wybawieniem – dodaje Małgorzata Dworniczak.
Rodzice niepełnosprawnych, dorosłych dzieci byli bardzo szczęśliwi przez ostatnie dwa tygodnie tegorocznych wakacji, bo udało im się wysłać swoje pociechy na turnus rehabilitacyjno-integracyjny w specjalistycznym szpitalu MSW w Cieplicach.
- Kilka miesięcy temu dotarły do mnie sygnały od rodziców o problemach związanych z brakiem możliwości zapewniania ich niepełnosprawnym dzieciom jakiejkolwiek zorganizowanej formy zajęć w czasie wakacji. We współpracy z fundacją św. Brata Alberta, fundacją Pomagam Żyć Innym i dzięki dofinansowaniu tych zajęć przez urząd miasta, udało się w naszym szpitalu zorganizować turnus z ciekawym programem – mówi Elżbieta Zakrzewska, dyrektor specjalistycznego szpitala MSW w Cieplicach.
Uczestnicy turnusu mieli zapewnione zajęcia artystyczne, rekreacyjne, sportowe i rehabilitację ruchową oraz wyżywienie. Turnus zakończył się integracyjnym ogniskiem.
- Środowiskowy dom samopomocy chcemy utworzyć w budynku przy MOPS-ie. Parterowy obiekt trzeba wyremontować i zaadaptować do nowych funkcji i liczymy, że pozyskamy na to pieniądze z PFRON-u. Ale nie ukrywam, że chciałbym, aby to państwo zorganizowani w formie stowarzyszenia, fundacji czy też jakiejkolwiek innej formie uczestniczyli jako organizacja w prowadzeniu tej placówki. Bo w przyszłości, to wasza organizacja będzie mogła ubiegać się o środki na wyposażenie i rozwój tego miejsca – mówił wczoraj rodzicom niepełnosprawnych osób prezydent Marcin Zawiła.
Rodzice i ich dzieci podziękowali prezydentowi za finansowe wsparcie sierpniowego turnusu, bo – jak podkreślali – były to dwa radosne tygodnie w ich życiu.
Komentarze (11)
Pani Jolu serdecznie Panią pozdrawiam i jestem bardzo wdzięczna za to, że wzięła Pani sprawy w swoje ręce.Trzymam kciuki-powodzenia.
A ja przy tej okazji chciałbym ogłosić, że jestem gejem. !
oraz popapranym idiota - zapomniales dodac
Dzien dobry panstwu na samym poczatku pragne nadmienic ze prowadzimy jednostke stowarzyszenia sportowego i wystapilismy do instytucji zajmujacych sie praca z dziecmi oraz młodzieża niepełnosprawną o współprace lecz nasze propozycie zostały odrzucone z braku zainteresowania .
MAM NIEZMIERNIE MOCNE WRAZENIE ZE INNE INSTYTUCJE CHCA POPRAWIC SWOJ BUDZET I SWOJA REPUTACJE.ODRZUCONE -WIDOCZNIE BYL PPOWOD!PROSTE
MAM NIEZMIERNIE MOCNE WRAZENIE ZE INNE INSTYTUCJE CHCA POPRAWIC SWOJ BUDZET I SWOJA REPUTACJE.ODRZUCONE -WIDOCZNIE BYL POWOD!PROSTE
W imieniu wszystkich rodziców oraz ich dzieci, którzy wzięli udział w sierpniowych zajęciach, bardzo dziękuję prezydentowi Zawile za pomoc, bo bez jego wsparcia nie udałoby się tych zajęć zorganizować.
Pani Jolu jest Pani WIELKA, to właśnie rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych powinni brać sprawy w swoje ręce bo najlepiej wiedzą czego im potrzeba a nie wszelkiej maści organizacje pozarządowe, które tylko mówią i piszą że robią a tylko wyciągają często pieniądze na mało istotne działania i tylko dla wąskiej grupy przeznaczone dla tych naprawdę potrzebujących. Doświadczyliście już tego osobiście w świetlicy na Grotgera jak Was potraktowała organizacja mająca wspierać niepełnosprawnych i teraz nie dajcie się a wielu trzyma za Was kciuki.
Załupek tworzy się na PENISIE
Załupek to schorzenie występujące wyłącznie u mężczyzn, z tej racji, że dotyczy penisa. I wyłącznie u mężczyzn nieobrzezanych. Polega ono na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź.
Odciągnięty uprzednio napletek znajduje się w okolicy rowka zażołędnego i staje się zbyt wąski, żeby żołądź mogła się przez niego przecisnąć. Załupek może się pojawić w sytuacjach, gdy napletek nie jest przez dłuższy czas odprowadzany na swoje miejsce.
Załupek - przyczyny schorzenia
Zazwyczaj z załupkiem mężczyzna ma do czynienia zazwyczaj w sytuacji, gdy:
napletek został przedwcześnie odciągnięty
odprowadzanie napletka przedłuża się w czasie
na skutek urazu żołędzi, do czego może dojść zarówno podczas stosunku płciowego, jak i podczas masturbacji.
:-)