O ujednolicenie systemu kart parkingowych apelują od dłuższego czasu strażnicy miejscy. Dlaczego? Nie ma prowadzonej ewidencji kart. Przez to nie można sprawdzić, czy karta jest prawdziwa, czy nie, nie można też sprawdzić, czy straciła ważność. Jest kilka blankietów kart, różniących się między sobą.
Jak szacują strażnicy, w mieście uprawnienia do parkowania na kopertach ma około 700 mieszkańców. Okazując te uprawnienia można parkować na kopertach za darmo. Problem tym większy, że z uprawnień korzystają nie tylko sami niepełnosprawni ale i ich rodziny, podjeżdżając na zakupy i blokując darmowe miejsce na kopercie naprawdę potrzebującym.
– Uprawnienia do parkowania dla niepełnosprawnych są wydawane przez kilka instytucji, zawsze po orzeczeniu lekarza – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Zaapelowałem do jednej z nich, by bardzo uważnie się temu przyglądali i by uprawnienia otrzymywali niepełnosprawni, którzy mają schorzenia, które ich do tego predystynują.
Jak mówi, karty powinni otrzymywać przede wszystkim niepełnosprawni ruchowo. - Mój znajmy, którego bardzo szanuję, był zły, że został wyproszony z parkingu. Ale on nie słyszy, nie ma to żadnego związku z narządami ruchu – mówi M. Zawiła.
Inna rzecz, że szykują się zmiany w strefie płatnego parkowania. - W przyszłym roku firmie Parking Projekt, obsługującej strefy, kończy się umowa. Do tego czasu będziemy musieli usiąść i zastanowić się, co należy poprawić – mówi M. Zawiła. Czy jest zadowolony z umowy z Parking Projekt? – Nie do końca. Parę rzeczy powinno być udoskonalonych: powinno być więcej parkomatów, lepiej rozmieszczonych, można zastanowić się, czy nie powinny wydawać reszty. To trzeba przeanalizować, bo może zwiększyć koszty inwestycji i naszych wzajemnych rozliczeń – mówi.
Zmian w strefie płatnego parkowania można spodziewać się m.in. na parkingu przy urzędzie przy ul. Sudeckiej. – Parkingi, które powinny służyć interesantom, służą ludziom, którzy zostawiają tam auta na cały dzień – mówi prezydent. – Rozważamy wprowadzenie tam parkomatów, ale z inną stawką: pierwsza godzina płatna symbolicznie, a następna znacznie droższa. Po to, by ludzie nie zostawiali tam samochodów na cały dzień, by ten parking służył klientom urzędu. Będziemy się do tego przymierzali po zakończeniu umowy z Parking Projekt.
Komentarze (18)
Panie Prezydencie proszę o spowodowanie aby parkomaty pobierały 1,2,5 groszówki,to też są polskie pieniądze,ponadto firma obsługujaca parkomaty wystawiała faktury np.co miesiąc zainteresowanym.Nie można skubać tylko klientów.Na parkingach przy jednostkach handlowych 15 min.powinno być bezpłatne jak to jest w Niemczech
i bardzo dobrze - najwyższy czas - cwaniaków nie brakuje - wystarczy tyko zobaczy kto tak naprawdę jeździ samochodami z nalepka ,,niepełnosprawny,,
Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby niepełnosprawne do parkowania na "kopertach".
Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych.
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruch drogowym (Dz. U. z 2009r Nr 97, poz. 802) kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, to jest:
orzeczenia o niepełnosprawności,
orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wraz ze wskazaniem spełnienia w punkcie 9 orzeczenia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).
parkingi super sprawa zwłaszcza te przy ul.mickiewicza i okolicy gdzie do centrum za daleko aby ktoś stawał a prąd i tak szarpiom i jeszcze obsługa dochodzi.jeszcze dodatkowo komplikują życie rodzicom dzieci które chodżą do przedszkola właśnie tam.opłata za miesiąc wynosi 350zł plus parkometr 40zl może to i nie wiele panie prezydencie ale wolałbym wydac na zajęcia plastyczne córki w MDK.(który i tak pan z radom próbował zlikwidowac) z szacunkiem rodzic i nic nie liczący się obywatel tego miasta ps. niech żyje polityka prorodzina
cd. karty parkingowej
Kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości ustalonej (25zł) przez ministra właściwego do spraw transportu. Wydają karty parkingowe Wydziały Komunikacji w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miasta na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (mieści się w dawnym "Chemiku")
Aby otrzymać kartę parkingową w Jeleniej Górze, należy złożyć w jednym z wymienionych Wydziałów Komunikacji następujące dokumenty:
kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć ze sobą oryginał do potwierdzenia),
kserokopię dowodu osobistego,
fotografię (3,5 x 4,5 cm),
na miejscu wypełnia się wniosek na odpowiednim formularzu,
trzeba także uiścić opłatę w wysokości 25 zł w kasie UM lu SP.
Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.
B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
B-3a zakaz wjazdu autobusów
B-4 zakaz wjazdu motocykli
B-10 zakaz wjazdu motorowerów
B-35 zakaz postoju
B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
B-38 zakaz postoju w dni parzyste
B-39 strefa ograniczonego postoju
Przepis ten dotyczy również:
kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
Uwaga: Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruch drogowym (Dz. U. z 2009r Nr 97, poz. 802) kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, to jest:
• orzeczenia o niepełnosprawności,
• orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
• orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
• wraz ze wskazaniem spełnienia w punkcie 9 orzeczenia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).
Karty parkingowe WYŁĄCZNIE dla niepełnosprawnych ze schorzeniami NÓG - reszta niech chodzi jak najwięcej i najdalej PIESZO, dopóki jeszcze tak mogą.Z pożytkiem dla reszty zdrowia. Pewien mój znajomy, który posiada kartę parkingową powiedział mi, że chętnie oddałby swoją kartę i auto, a jeszcze by dopłacił dużo za zdrowe nogi. Prawie każde kalectwo, łącznie z głupotą można zamaskować i ukryć, zaś chorych nóg nigdy - tak mi kiedyś powiedział. I chyba miał rację ...
KCM - Porsche z nalepką "niepełnosprawny". Totalny brak zasad moralnych. Ktoś taki powinien zajmować się np. skupem złomu, a nie leczeniem ludzi...
Arno masz odemnie grabe ,zgadza się + Volvo tysz.
jestem osobą niepełnosprawną (poruszam się o kuli),kiedyś zwróciłam uwagę młodemu człowiekowi,że zajął mi miejsce dla niepełnosprawnych i przez niego musiałam iść na nogach z drugiego końca miasta to w odpowiedzi usłyszałam :i co się takiego stało przecież on tylko na chwilę .Mam nadzieję ,że on i wielu takich ludzi nigdy nie doświadczy tego co się stało.Inna sprawą sa parkomaty.Zdarza się ,że dłużej schdzi mi dojście do parkomatu (miejsce dla inwalidy zajęte)niż do miejsca docelowego.
Chwila, czegoś tu nie rozumiem, na to wygląda, że karty parkingowe dla niepełnosprawnych są wydawane na prawo i na lewo bez żadnej kontroli. Jak to jest więc możliwe, że nie jest to w ogóle kontrolowane? W takiej sytuacji może dochodzić po prostu do nadużyć przy wydawaniu takich kart. Poza tym, dlaczego nie ma jednolitego wyglądu takiej karty? Nic dziwnego, że później różne cwaniaczki to wykorzystują i zapewne nie jeden z tych rzekomych inwalidów musiał dać małą kopertę odpowiedniej osobie.
ludzie wycinają sobie znaczek z internetu z wózkiem, bo myślą, że jak ich nogi bolą, to są niepełnosprawni - i parkują gratis
Na temat "KOPERT" od 6 m-cu to chyba 6 artykuł ,a żadnej konkretnej decyzji.
Trzeba zmienić wydających a następnie kontrola już wydanych.
Sprawa musi byc bardzo zawiła skoro Prezydent nie wie, że umowa z operatorem parkingu zawarta jest do 2014r.Szkoda także,że dziennikarz nj.nie wspomniał o ponad rocznej już batalii niepełnosprawnych m.in.z KSON,a także o Obywatelskiej Inicjatywie podpisanej w tej sprawie przez ponad 500 mieszkańców.
Tak, tak! Ustawicie jeszcze setki parkometrów i pilnujcie aby wysokość każdego nie przekraczała 120 cm - wtedy parkomat będzie doskonale niewidoczny, a agenci z Krainy Deszczowców natychmiast wyrosną przed waszym autkiem i wlepią stosowny mandacik... od którego nie ma odwołania {:-)))]
ma wejść ustawa, że niepełnosprawni będą mogli przejezdzac na czerwonym świetle ale z nalezytym zachowaniem ostrożnośći.
juz jak zawila bedzie o czyms rozmawial to napewno spieprzy narazie mu szlo bo dokanczal sprawy pana obrebalskiego ale to juz sie skonczylo i teraz bedzie pod gorke panie prezydencie
żeby parkować na miejscu dla niepełnosprawnych,nie wystarczy znaczek inwalidzki ,trzeba niebieskiej karty a na niej jest numer i termin ważności.Inną sprawą są tzw.inwalidzi co jak wysiądą z samochodu to maszerują sprawniej niż niejeden zdrowy człowiek.jestem inwalidką narządu ruchu i wielokrotnie to zaobserwowałam.
Panie Prezydencie, to znaczy że do tej pory nikt nie kontrolował zasadności wydania takiej karty? Po Pana apelu zatem ci którym przysługuje takie uprawnienie będa mieli kłopoty z otrzymaniem karty, bo Pan zaapelował a urzędnicy będą się do tego stosować? Chyba coś tu jest nie tak.... chyba się Pan zagalopował