To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Portrety Szumskiej w BWA

Portrety Szumskiej w BWA

Portrety ludzi z Michałowic, których autorka dobrze zna i postaci wypatrzonych na fotografiach, choćby... w gazecie, książce. W jeleniogórskiej Galerii BWA można oglądać malarstwo Katarzyny Rotkiewicz – Szumskiej.

Pierwsze portrety powstały w 2011 roku, większość prac w 2013 roku. Projekt Szumskiej zrealizowany został w ramach autorskiego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wystąpiłam o to stypendium po to, aby wreszcie odważyć się malować portrety – mówi autorka – Zawsze mnie interesowały ludzkie twarze. Czyta się je najczęściej od oczu. Długo przymierzałam się do portretów. Nadal uważam, że to trudny temat, ale cieszy mnie, że na portrety znalazłam chyba własną metodę.  
Pierwsze były portrety michałowickie. Wśród portretów osób z Michałowic można rozpoznać choćby księdza Kubka, artystę malarza Pawła Trybalskiego, leśniczego z Michałowic i najstarszych mieszkańców Michałowic. W sali wystawienniczej na piętrze Katarzynę Rotkiewicz – Szumską możemy poznać nie tylko poprzez obrazy. Autorka przenosi bowiem do BWA kawałek własnego domu. Biurko, fotografie osób bliskich, inspiracje, prace syna... Autorka otwiera się na widza.     
O swoich pracach malarka z Michałowic powiada: „portrety w niewielkiej asyście  pejzaży”.  
W sali na parterze BWA można oglądać portrety osób z innej epoki. Także epoki obozów koncentracyjnych, w cyklu „Opowieść zimowa”.
- Impulsem było zdjęcie wypatrzone w gazecie. Trudno obok takiego tematu przejść obojętnie – dodaje.
Malarstwo Katarzyny Rotkiewicz – Szumskiej przyciąga uwagę i emocje widzów.
- Katarzyna Szumska ma bardzo ekspresyjny gest malarski i dobrze rozpoznawalną własną stylistykę. Maluje szerokim gestem, nie wchodzi w szczegóły. Bogactwo treści zapisane w tej oszczędności  jest niesamowite. Takie malarstwo nie jest mdłe, jest JAKIEŚ  – ocenia malarstwo autorki wystawy Janina Hobgarska, dyrektor Galerii BWA w Jeleniej Górze - Malarstwo Katarzyny Szumskiej nie jest dekoracyjne. Autorka dotyka spraw, które są ważne, bolą, często dotyczą spraw ostatecznych, straty, cierpienia, żałoby. Ale też widać w niektórych obrazach żart i przymrużenie oka.
Katarzyna Rotkiewicz – Szumska jest absolwentką  Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki (dyplom w roku 1983). Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema.  Mieszka i pracuje  w domu w Michałowicach - siedzibie teatru.  „Portrety w zawieszeniu” Katarzyny Rotkiewicz – Szumskiej w BWA w Jeleniej Górze można oglądać do 13 stycznia 2014 roku.
Więcej o aktualnej wystawie w BWA w ostatnim w roku 2013 wydaniu tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie”.  
 

Komentarze (1)

he ja znam tego waszego lesniczego za 0,7l wyborowej mozna zalatwic troche drewna.